Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Deci e clar, donatorul tre' sa fie cunoscut, cu anonimu' sunt prea multe riscuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
pt. ei 100$ pt. efort minim e ceva si oricum studentii sunt cam zapaciti de cap, pana se trezesc ei si se maturizeaza, mai dureaza:)

Aham, te-am prins ...deci de fapt ai o parere proasta deste donatori dar o parare foarte buna despre cele care le folosesc sperma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
pt. ei 100$ pt. efort minim e ceva si oricum studentii sunt cam zapaciti de cap, pana se trezesc ei si se maturizeaza, mai dureaza:)

Aham, te-am prins ...deci de fapt ai o parere proasta deste donatori dar o parare foarte buna despre cele care le folosesc sperma

Nah, asa e, m-ai prins, nu pot sa zic o parere f. proasta a.i. nu le-as folosi materialul in caz de forta majora , dar o parere muuuult mai buna o am despre ele.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Daca toti donatorii is studenti acum ce sa zic, orice femeie poate folosi "materialul" in mod anonim, fara nici un stres. Numai profa sa nu fii! Ca te uiti numa' stinga dreapta pe la ore.Eu zic ca e o treaba nedreapta fata de doamnele profesoare mai ales cele din sist universitar. Apoi de ti-e frica de autism, te stii desteapta alea alea si vrei un tracorist de la pamint dom'le lasa ca IQ vine destul pe linie materna, sa ai de unde alege. Ori gene de afacerist daca toata viata ai stat prea cu nasul in carti si stiu eu iti zici ca mai bine copilul sa aiba si alte inclinatii pe acolo.Asa ca nu-i rea metoda prietenei lui Ilse. A stiut omul, destept, frumos, tata bun, copiii cu nevasta au iesit f bine, pai imposibil sa nu cunosti pe careva de gen, il bati pe umar si-i ceri prieteneste un paharel.O femeie nu cedeaza un ovul cu una cu doua ca noi avem instinct matern de leoaice dar barbatii, acum sincer si fara ofense, is mai generosi cu treburi din astea, asta ca sa zic asa mai soft.Vikinga 4+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Si ma tot gindeam oare ce nu se potriveste cum ar trebui la donarea asta.Pentru ca de fapt nu e luata in serios de donatori, nu e donare, e vinzare pe trei lei a ceva ce deodata devine extrem de important pt o femeie.Ii zice impropriu donare. A dona e un gest deosebit si are alt sens. Sa doneze barbati stiu eu pina in 35 de ani ori ce reguli or fi, din toate categoriile sociale, de la piloti de avion, la doctori, afaceristi, tractoristi etc etc, uite asa din dorinta de a face bine umanitatii.Vikinga 4+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

6000$ niste ovule? Hmmmm , suna bine.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Xio, eu m-am interesat despre donarea de ovule. Am scris unei clinici si mi-au dat informatii. Am vrut tare mult sa fac asta dar cand am auzit de toate injectiile cu hormoni ce trebuie facute timp de cateva saptamani, in fiecare zi, m-am desumflat...imi pare tare rau dar nu ma pot umfla cu hormoni...nici pt mine nu as face-o.Apoi extragerea celor pana la 18 ovule! mi se pare prea complicata si intrusiva.Pe tot parcursul tratamentului e indicat sa nu existe contact sexual sau protectie maxima pt ca riscul de sarcina multipla e extrem de mare.
Din cauza asta se platesc bani grei pe donarea de ovule, nu e chiar o walk in the park cum e la barbati :)



Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
pt. ei 100$ pt. efort minim e ceva si oricum studentii sunt cam zapaciti de cap, pana se trezesc ei si se maturizeaza, mai dureaza:)

Aham, te-am prins ...deci de fapt ai o parere proasta deste donatori dar o parare foarte buna despre cele care le folosesc sperma

Nah, asa e, m-ai prins, nu pot sa zic o parere f. proasta a.i. nu le-as folosi materialul in caz de forta majora , dar o parere muuuult mai buna o am despre ele.:)


Se pare ca multi n-o fac pentru finante. Unii o fac si pentru ca au avut in familie cazuri de sterilitate sau lipsa de solutii naturale care au produs ceva suferinta. Iar printre medicinisti e si o moda. Asa cum semnezi sa donezi organe, sa te dedice stiintei daca n-ai familie la varsta decesului... etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

6000$ niste ovule? Hmmmm , suna bine.


mult mai bine suna impanzirea lumii cu progenituri care au aceleasi conceptii ca ale noastre, ca sa citez o clasica pe dc, decat ca ale unui amarat de student, barbat pe deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu nu am nici o problema de constiinta in a-mi dona ovulele ... dar nu as trece prin trauma prezervarii lor pentru altul sau in scop umanitar ...dar daca ar fi trebuit sa fac vitro si mi-as fi indeplinit numarul de copii, restul ovulelor de la frigider, le-as dona cu toata placerea ...

Mergi la inceput