Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Eu as vrea musai cu poza, fara nu ma joc...

Lume multa, oameni putini


eu as vrea musai poza si cu familia donatorului, fiecare membru de la bunici la matusi prim plan, profil si in costum de baie fazta-verso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

a fost pe la stiri anul trecut parca - o gramada de femei inseminate de la donator si toti copiii cu autism. au facut un club de suport pana la urma, au plecat in cautarea donatorului, au facut cercetari la clinica de ce au acceptat "donatia" de la ala, etc.


nu stiu daca ii acelasi caz, da' am vazut un program in care pana la urma s-a dovedit ca donatorul, a fost chiar medicul inseminator

am citit despre un caz in care copilul (cu un defect genetic, care s-a dovedit a fi mostenit de la tatal biologic) obtinut prin inseminare de la donator anonim, da in judecata banca de sperma. in cazul asta se reclama calitatea produsului vandut, exact ca si cum ai reclama un produs cu defect de fabricatie.

azi poti cumpara sperma online.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Mindy probabil depinde de banca... is si free si normale si foarte selective.
Daca dadui un search gasii si ca mine http://www.nwcryobank.com/31,donorstandards

Si uite un articolas funny de donator ganditor.
http://www.slate.com/id/2119998

Conchita daca zic ca autismul e o trasatura des intalnita in diverse grade la familiile cu ambii parinti in studii tehnice, matematica etc.
Nenea Simon Baron-Cohen, director la Autism Research Centre spunea asa :"It seems clear that genes play a significant role in the causes of autism and that those genes are also linked to certain intellectual skills".
Citeste aici:
http://www.springerlink.com/content/21t03377610752g0/

Matematicienii sunt de aprox sapte ori mai expusi.
Daca femeile acelea erau educate acum niste ani buni in stiinte sansa sa aiba autism copii e ca si aceea dintr-o familie cu doi "tech sciences" de acum, adica mare.

Noroc ca de obicei tipii tehnici sunt cautati din cauza salariilor de fete frumusele si nu se prea insoara cu colegele ochelariste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

am citit despre un caz in care copilul (cu un defect genetic, care s-a dovedit a fi mostenit de la tatal biologic) obtinut prin inseminare de la donator anonim, da in judecata banca de sperma. in cazul asta se reclama calitatea produsului vandut, exact ca si cum ai reclama un produs cu defect de fabricatie.

azi poti cumpara sperma online.




Si ca la magazin ti-o garanteaza impotriva catorva defecte doar. Acelea de le-au testat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

no, si daca produsul nu e testat, nu poate fi garantat.

in orice caz pe linia asta va merge avocatul copilei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pentru donare de ovule suntem expirate majoritatea.:) Citii eu niste anunturi in ziar acum vreo 8-9 ani, cam tb sa ai sub 30. Cica era un anunt, sa fii in graduate school si sa ai scor mare la GRE si sa mai fii si blonda cu ochii albastri. Plateau 6000$. Procedura e mai complicata pt. recoltarea ovulelor, spital, alea alea, medicamente...deranj mare. Cum indeplineam majoritatea criteriilor si eram studenta parlita, m-am gandit eu un moment Pana la urma nu mi-a convenit ca copilul "meu" sa fie pe undeva prin lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
Noroc ca de obicei tipii tehnici sunt cautati din cauza salariilor de fete frumusele si nu se prea insoara cu colegele ochelariste.

Acolo unde nu calculeaza omul, calculeaza natura ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Pentru donare de ovule suntem expirate majoritatea.:) Citii eu niste anunturi in ziar acum vreo 8-9 ani, cam tb sa ai sub 30. Cica era un anunt, sa fii in graduate school si sa ai scor mare la GRE si sa mai fii si blonda cu ochii albastri. Plateau 6000$. Procedura e mai complicata pt. recoltarea ovulelor, spital, alea alea, medicamente...deranj mare. Cum indeplineam majoritatea criteriilor si eram studenta parlita, m-am gandit eu un moment Pana la urma nu mi-a convenit ca copilul "meu" sa fie pe undeva prin lume.

Hai ca esti culmea acum ... deci pt prietena ta esti de acord si o incurajezi la un pahar de sperma, nu ai nimic impotriva donatorilor si consideri ca si ea merita o sansa dar pentru un cuplu infertil, mama si tata, care au la fel de mult de oferit unui copil si au nevoie de un ovul, incepi sa eziti si spui ca nu vrei ca genele tale sa fie undeva prin lume .
Eu singura problema pe care o am cu donarea de ovule este ca procedura este fizic traumatizanta, fortzata si invaziva - se face tratament de stinulare de ovulatie, apoi prezervare de ovule ... si se plateste cu $8,000 de procedura. Daca la suma asta mai aplici taxe, ramai cu $6,000 ...mi se pare cam putin pentru efortul depus, hormoneala si starile pe care le poti avea dupa.
Dar la masculi este chiar simplu ... ia sa vedem, aveti vreo problema daca sotul din dotare s-ar abona sa dea niste probe ? Doar e o cauza nobila ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da mai. Nu am nici o problema sa fac copil cu sperma de la donator, ca tin eu copilul. Da' s dau ovulul si sa dau copilul, am o problema:) Vreau eu copilul nah, cu sperma de la tatal ala care o fi, e copilul MEU Grrr lol
Da si procedura e traumatizanta si cam putini bani. Vreo doojdemii acolo ar fi mai consistent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Cat despre sotul din dotare, nu i-as intelege motivele, dat fiind ca se plateste asa putin. Motivele pustanilor studenti le inteleg, pt. ei 100$ pt. efort minim e ceva si oricum studentii sunt cam zapaciti de cap, pana se trezesc ei si se maturizeaza, mai dureaza:)

Mergi la inceput