Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Citat:
citat din mesajul lui buflea
la islamici ............. si deloc condamnabil daca nu-si vede copiii cu una din neveste ani de zile.
gresit

Au datoria sa finanteze viata tuturor nevestelor si a copiilor rezultati dar nu trebuie sa si petreaca timp cu ei ...la asta ma refeream.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:


Se plateste la pahar
Sunt in medie pustani la 18-25, dupa 35 numai esti acceptat. Iii poti alege dupa culoare de ochi in familie, inaltime, varsta sa semene cu cineva din familie etc.
Nu stiu precis cum e cu contractul, dar daca esti in baza lor iau niste mostre si-n caz de cerere te solicita mai mult.
Cererea nu-i chiar mica din cauza cuplurilor de lesbiene sau hetero infertile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Se plateste la pahar 80-90 acum vreun an parca...
Cererea nu-i chiar mica din cauza cuplurilor de lesbiene sau hetero infertile.

Aoleu, ai dreptate, mai ales acum de cand le legalizeaza mariajele, cu atat mai mult ...

Hmm ..cam putin primeste donatorul ... nu ca ar fi prea greu sa dea o proba ...acum sunt curioasa cat il costa pe client. Trebuie sa fie mult mai mult ca banuiesc ca borcanul ala trebuie cumva tratat si tinut in conditii speciale.

Eu nu sunt de acord sa se stie numele si adresa donatorului ...cred ca aici e toata esenta, persoana nu conteaza, nu trebuie sa stie unde i se duce sperma, nu trebuie sa aiba nici un fel de obligatii. Si cred nici pe cei care apeleaza la borcan nu ii intereseaza cine a produs substanta din borcan decat strict la nivel de "specie umana" - adica sa aiba gene sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

a fost pe la stiri anul trecut parca - o gramada de femei inseminate de la donator si toti copiii cu autism. au facut un club de suport pana la urma, au plecat in cautarea donatorului, au facut cercetari la clinica de ce au acceptat "donatia" de la ala, etc. ok, stiu, riscuri sunt si-n viata reala. dar macar pe parintii reali ii uneste ceva, macar s-au intalnit in real, au o legatura oarecare, ceva care sa justifice riscul asta..."mami, cine-i tati?" "pai, sa vezi, un paharut cu lichid seminal tare dragut".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

a fost pe la stiri anul trecut parca - o gramada de femei inseminate de la donator si toti copiii cu autism. au facut un club de suport pana la urma, au plecat in cautarea donatorului, au facut cercetari la clinica de ce au acceptat "donatia" de la ala, etc. ok, stiu, riscuri sunt si-n viata reala. dar macar pe parintii reali ii uneste ceva, macar s-au intalnit in real, au o legatura oarecare, ceva care sa justifice riscul asta..."mami, cine-i tati?" "pai, sa vezi, un paharut cu lichid seminal tare dragut".
nimic

Totusi si femeile care dintr-un motiv sau altul nu au un pertener de viata merita sansa maternitatii ... e clar ca sunt riscuri genetice, dar totusi, daca clinica e serioasa, cred ca se poate face un studiu calculat si riscurile sunt mai mici ca la conceptia naturala, unde nu exista nici un studiu, numai hormoni si indragosteala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Buflea editai pretul ca l-am auzit circuland doar.
Eu am inclinat mult pentru donator cunoscut.

Conchita daaaa neaparat tatal o fost.
Genetica nu-i egala cu tabelul lui Mendel cu ochi albastri... exista nenumarate alte mecanisme a.i. din doi parinti aparent normali poate iesi orice in anumite conditii de mediu sau conditii de mediu arbitrare.
Ah si copii autisti sunt asa mai detasati de problemele sociale. Chiar prea detasati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

AB aici zic ca accepta donatori intre 18-44
http://www.spermbankdirectory.com/donating-sperm.htm#eligible

Daca as fi single as alege si eu metoda asta. Si daca nu m-as simti in stare sa duc o sarcina as adopta. Nu mi-ar pasa de nici o reactie a celor din jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu as vrea musai cu poza, fara nu ma joc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

AB, j'de copii cu autism, ce crezi tu, mama o fo cu gena? prea mare coincidenta. coincidenta fiind una singura: donatorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

p.s. da' un ovul nu vrea nimeni sa doneze?

Mergi la inceput