Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Vikingo, stai calma, ca te iau eu!

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni
Vikingo, stai calma, ca te iau eu! _Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA si....www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU
Tzuni pai ar fi o treaba: o groaza de copii(ca tu o sa mai ai), 2 ciini ai mei si pisica ta. Plus ca la batrinete am fi doua babe tare hlizite, chiar e atragatoare combinatia;) Numa' cu baia aia in ciocoalata am fi datoare, ca de nu ni s-ar bate obrazul din ceruri cu tunete si fulgere.Scuze de offtopic Ruxi. Chiar asa prietena ta e romanca? Ma gindesc cum i-ar fi de ar citi ce gindesc si alte mame. Eu ii doresc sincer sa fie mama, sa aiba un copil sanatos, sa fie fericita si sanatoasa ca restul se rezolva din mers. Is amanunte.Vikinga 4+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Mama, ce v-a prins subiectul asta (rujix, si io l-am cautat la psiho dupa ce nu l-am mai gasit la generale, aici am venit cu logica "deducem logica interlocutorului") ! Nici io nu m-am putut abtine sa nu trag un ochi si uite asa pierd eu vremea cand am o mie de lucruri de facut.

Sanziana, pana n-am citit asta "Eu am ramas in grija neamurilor dupa un astfel de accident...", stateam, cugetam, si incercam sa te inteleg...

Dar aici eu nu te iert - ma refer la placa cu io nu judec, caci nu mai tin minte citatul, citatele tale. Pt ca eu sant o persoana exigenta, dar crede-ma ca incep cu mine, inainte sa dau verdicte altora. Eu personal imi abrog dreptul de a judeca - si consider ca fiecare judeca in fiecare clipa si minut (mai putin cei in meditatie), analizeaza si trage linii liniute, isi aseaza informatia acolo unde se potriveste in propriile-i rafturi. Chestia asta cu afisul "io nu judec pe nimeni ca n-am dreptul" si cu concretul fix pe dos o detest. Deci uite de ce imi iau eu dreptul sa te iau pe tine la intrebari (ca nu-s draguta ca si prietenele de la diapsora caci noi nu ne cunoastem ).

Tu spui "Daca as putea...as gasi parinti pentru toti copiii abandonati (ma includ aici si pe mine, caci vrem sa mergem pe calea asta) si abia apoi as face un copil!!! Chiar si casatorita...si cu totul in regula sa pot sa fac copiii mei biologici"
Daca tot suntem la expus viata pe forum, de ce n-ai adoptat inca? Sau macar inscris pe lista de asteptare? Te intreb asa direct, cum mi-e felul : de ce n-ai mers pe calea asta dupa ce l-ai avut pe David? De cand ganditi asa ? Ce ati facut concret in sensul asta? Ce inseamna cu "totul in regula" la tine? Hmmm....

Si te mai iau la unspe metri pt asta : "Eu una, (ca tot ne cerusi parerea pe forum)...in papucii ei, as vrea un copil...(nu mi-ar pasa nici cat de putin, daca l-as naste sau nu)!!! "
Simplu fapt ca iti imaginezi ca e suficient de un exercitiu de-o secunda pt a te autoinvestii in papucii cuiva mi se pare ori o lipsa de maturitate, sau de profunzime...ori de amandoua.

Vikinga, tu ai punctat o chestie esentiala dupa mine :
"Bine dar ea cit de sigura este ca vrea sa faca asta? Eu nu am inteles care sunt de fapt temerile ei? Isi doreste foarte mult varianta asta, dar..? Ce o opreste?
....
Pentru ca atunci cind iti doresti foarte mult ceva prea putin conteaza ce cred altii. Mai ales cind e vorba de copilul tau."

Iti dau o mie la o suta dreptate. Strict din acest sentiment similar pe care l-am avut citind am evitat sa-mi dau cu parerea, si postarea mea s-a vrut mai degraba ca o punere in garda decat o incurajare. In mod voit. In ce ma priveste, am avut o temere majora atunci : oare (probabil ca da) si daca da cat va suferi copilul meu de o asemenea situatie? Sant sanse ca aceasta latura sa-i umbreasca prea mult viata? Cat va suferi din cauza acestei identitati bastarde? Sunt intrebari carora nu le putem raspunde cu certitudine, dar ne putem face scenarii. Cu cea mai mare sinceritate. Aceste intrebari sant obligatorii ca sa zic asa, si e important sa nu le ocultam.
Dupa ce-am pus totul in balanta, dupa ce hotararea a fost luata, nici prin cap nu mi-a trecut sa ma preocup de ceilalti. DACA hotararea e luata IN TINE, perfect constient de tot ce ea implica, restul sant detalii. Si din momentul asta - totul devine o chestie de atitudine. De aceea eu personal nu ma grabesc cu incurajari si sustineri. Nici acel 1% nu l-as influenta de pe margine, oricat as crede in ceea ce cred si oricat as fi de fericita cu alegerea luata ... caci daca acel unu la suta exista, trebuie lasat sa se maturizeze singur.
De aceea eu personal evit sa spun ceea ce simt cu adevarat. Important e ceea ce simte ea...

buflea, tie iti trimit un buchet de flori !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Uite na...ca iar ma rascolirati cu aduceri aminte din negura pe care o credeam de mult uitata...
Nu vreau sa rascolesc mai mult...ca deja m-am intristat...

Ruxij, mult succes prietenei tale si sa ia decizia cea mai buna!!! Si poate am noroc (daca mai sunt binevenita la tine cu ideile mele de gica contra) sa o cunosc si pe ea si copilasul ei sa ma impac si io nitel ...si sa rasuflu usurata ca a luat o decizie cumpatata!!!!

Si gata...fug...ca nu mai vreau sa retraiesc nimica!!!!!

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Esti binevenita Sanzi Ce, trebuie sa fim de acord in toate? Si apoi, dc. nu erai tu Gica contra, nu ajungea subiectul meu la 19 pagini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Esti binevenita Sanzi Ce, trebuie sa fim de acord in toate? Si apoi, dc. nu erai tu Gica contra, nu ajungea subiectul meu la 19 pagini


ne facuram po****re

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Acum daca ati terminat dezbaterea pe subiectul asta, ia sa vedem ce parere aveti despre barbatii care isi doneaza sperma ...
Ma intreb care sunt conditiile si cerintele de a da un pahar de "substantza" ... oare se plateste ? Si daca o fi adevarat ca in catalogul de "sperme" exista istoricum donatorului, cum oare o fi procesul asta de donatie ? Te pun aia de la banca sa-ti scrii memoriile, bolile a 4 generatii in urma, te masoara peste tot (inclusiv organul donator ), te cantaresc si in final iti dau si teste de inteligenta ca sa-ti stabileasca IQ-ul ?

De fapt chiar sunt curioasa ce informatii ai despre donator, ca eu nu cred ca ajung astia pana la IQ ... si ma mai intreb daca exista semne din astea genetice, de ex se ste ca alcolismul are o componenta genetica importanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Se plateste ca de asta-i sursa de venit prin studentime

O data abonat intelesesem ca se presteaza regulat. Se face prin interviu istoricul familiei (deci nu stiu in ce masura se si verifica). Se fac testele de boli transmibile inclusiv genetice gen Tay-Sachs si gata. Nu stiu sa verifice alcoolismul.

Si despre ei ... abonatii regulati n-am o parere prea buna. Faptul ca-n US nu limiteaza numarul de donatii... mi se pare periculos pentru ca matematic risti sa te casatoresti intre rude, mai ales ca bamcile de sperma sunt cam regionale.
Exact din cauza asta nu-s de acord sa fie complet anonimi. Adica un nume sa aiba si de ce nu o adresa. Un copil pe care nu l-ai crescut nu-i al tau, dar de ce sa nu aiba si el dreptul sa te vada macar o data asa ca oricare var de gradul al patrusprezecelea. Mai ales ca acei copii au posibilitatea sa o faca la 18 ani... Ehh la batranete ar trebui sa te bucuri de vizite, nu?

Despre cei intamplatori ( o data, de doua ori, trei ori in a lifetime) e ok adica nu m-ar deranja daca sotul meu ar fi fost unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
la islamici ............. si deloc condamnabil daca nu-si vede copiii cu una din neveste ani de zile.


gresit

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Se plateste ca de asta-i sursa de venit prin studentime
O data abonat intelesesem ca se presteaza regulat. Se face prin interviu istoricul familiei (deci nu stiu in ce masura se si verifica). Se fac testele de boli transmibile inclusiv genetice gen Tay-Sachs si gata. Nu stiu sa verifice alcoolismul.

Ah ! Deci macar un lucru e sigur, e "samantza" tanara si cu studii superioare in devenire ...
Dar cum adica se presteaza regulat ? Esti sub contract ? Pe perioada abonamentului vizitezi banca o data pe saptamana ? De fapt cred ca inteleg de ce le trebuie mai multe probe ...fie ca au mai multe cliente, fie ca aceeasi clienta solicita mai multe borcane, ca si cu inseminarea asta nu iese chiar asa din prima ...
Citat:
citat din mesajul lui AB
Si despre ei ... abonatii regulati n-am o parere prea buna. Faptul ca-n US nu limiteaza numarul de donatii... mi se pare periculos pentru ca matematic risti sa te casatoresti intre rude, mai ales ca bancile de sperma sunt cam regionale.

Probabil ca cererea este atat de mica incat probabilitatea este neglijabila deocamdata ...

Auziti dar oare cu cat se plateste si cum ? Se plateste la pahar, la cantitate, la numar de spermatozoizi sau la durata procesului de fabricatie ?

Mergi la inceput