Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Egoismul asta e nitel overrated.
Trebuie sa dai, altfel nu esti fericit, asta e clar. Nefericirea vine cind n-are nimeni nevoie de tine.
Se pare ca avem tot atita nevoie sa implinim nevoi cit sa ni le implineasca altii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Am mai vrut sa spun si cu egoismul... Nu mi se pare ca-i egoist sa-ti doresti copiii. Mai degraba daca nu ti-i doresti.
Erau pe undeva niste cifre cu costul cresterii unui copil (ba chiar o tipa a scris o carte, calculase tot-tot, inca de la nastere). Nu retin suma, exorbitanta oricum!
Asa ca pina aduni bani de crescut copiii, apoi pentru nursing home si alte alea... He, he, numai egoisti nu sint parintii astia!

Pai poti privi problema asa ... faci un copil pentru ca persoana ta doreste acest lucru, il faci spre satisfacerea nevoilor tale de fericire, implinire ... deci asta este egoism.
Repet intrebarea, si ce este atat de rau in a fi egoist ? Toti suntem, egoismul este instinctiv ...

Nu zic ca nu-i, dar se vorbea despre egoism suprem. Cred ca exista exemple mai grave de egoism suprem decit asta.

Ce e aia egoism suprem ? Egoismul este egoism ... doar ca este judecat in mod negativ de unii. In ultima instanta, cred ca e chiar bine sa fii egoist ... ca e ca si cum instinctiv ai grija sa iti fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

----------
Iti zic eu ca e natural sa vrei copii indiferent dc ai sau nu barbat.
----------
Asa e, dar solutia naturala la problema asta e ca mai intai sa gasesti barbatul cu care sa ai copii, daca nu esti pentru adoptie.
E ceva ce imi scapa. Copilul e foarte pretios, vrei sa fie carne din carnea ta, sange sin sangele tau. Dar nu e numai carnea ta, nu e numai sangele tau, poarta in el trasaturile unui om pe care nu il cunosti, nu stii cine e, cu care poate in veci de veci nu ai vrea sa ai copii. Asta ca asta, dar il privezi pe copil sa isi cunoasca radacinile, sa stie din cine se trage, al cui e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Uitati un exemplu, o alegere personala asumata:

http://happyhour.protv.ro/video-nico-i-a-facut-cunostinta-fiicei-ei-dupa-14-ani-cu-tatal-acesteia/22533

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Am mai vrut sa spun si cu egoismul... Nu mi se pare ca-i egoist sa-ti doresti copiii. Mai degraba daca nu ti-i doresti.
Erau pe undeva niste cifre cu costul cresterii unui copil (ba chiar o tipa a scris o carte, calculase tot-tot, inca de la nastere). Nu retin suma, exorbitanta oricum!
Asa ca pina aduni bani de crescut copiii, apoi pentru nursing home si alte alea... He, he, numai egoisti nu sint parintii astia!

Pai poti privi problema asa ... faci un copil pentru ca persoana ta doreste acest lucru, il faci spre satisfacerea nevoilor tale de fericire, implinire ... deci asta este egoism.
Repet intrebarea, si ce este atat de rau in a fi egoist ? Toti suntem, egoismul este instinctiv ...

Nu zic ca nu-i, dar se vorbea despre egoism suprem. Cred ca exista exemple mai grave de egoism suprem decit asta.

Ce e aia egoism suprem ? Egoismul este egoism ... doar ca este judecat in mod negativ de unii. In ultima instanta, cred ca e chiar bine sa fii egoist ... ca e ca si cum instinctiv ai grija sa iti fie bine.

Daca te uiti mai in urma la subiectul asta, cineva a zis ca-i egoism suprem. Eu am zis numai ca nu-i...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandra
[Asta ca asta, dar il privezi pe copil sa isi cunoasca radacinile, sa stie din cine se trage, al cui e.

Da, dar nu e chiar asa grava treaba asta, nu e vitala. Sunt lucruri mai grave pe lume. Care se intampla copiilor din familii cu mama si tata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada
Nefericirea vine cind n-are nimeni nevoie de tine.



L’amore che move il sole e l’altre stelle.




Si asta e un motiv suficient sa faci copil???

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
[
Si asta e un motiv suficient sa faci copil???
][/size=1][/url]

DA. Dar in cazul acestor femei, au si f.f mutle de oferit. Deci este incorect sa spui ca doar asta e motivul si faci aluzie ca nu ar fi mame b une, ca nu ar avea ce oferi. Ori nu e asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandra
Asa e, dar solutia naturala la problema asta e ca mai intai sa gasesti barbatul cu care sa ai copii, daca nu esti pentru adoptie.
E ceva ce imi scapa. Copilul e foarte pretios, vrei sa fie carne din carnea ta, sange sin sangele tau. Dar nu e numai carnea ta, nu e numai sangele tau, poarta in el trasaturile unui om pe care nu il cunosti, nu stii cine e, cu care poate in veci de veci nu ai vrea sa ai copii. Asta ca asta, dar il privezi pe copil sa isi cunoasca radacinile, sa stie din cine se trage, al cui e.

Pai aici vine logica celor care nu vor sa adopte ..decat sa investeasca intr-un copil strain din punct de vedere genetic, macar investesc in unul cu 50% material genetic cunoscut (adica al mamei).
Asta cu "radacinile" nu mi se pare asa o trauma ... ii spui adevarul, radacinile materne o sa si le cunoasca daca e interesat, celelate nu. Nu cred ca este o trauma atat de mare, cel mult un regret care cu siguranta apare la maturitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana


Cei care nu pot sa il faca natural si nici nu au cu cine si nici nu sunt intr-o relatie...EU CRED ca solutia ideala este sa adopte...pentru ca vor COPIL...si copii care au nevoie de parinti sunt...




Pai nici asa nu merge Sinzi. Ca daca eu ma apuc sa ii spun cuiva cum sta treaba moral si dupa necesitati poate vine si persoana aceea si imi face "curat" prin viata si minte.




Da' eu nu ii spun ca asa e normal...eu ii spun ca asa cred EU...
Mie mi se pare ca e o mare diferenta!!!!!
E pur parerea mea...nu trebuie sa doara in fund pe nimeni despre ea
Asa concepe mintea mea... conceperea unui copil...in 2 (nu neaparat femeie sau barbat)...mai tarziu...sunt constienta ca se pot intampla multe...dar macar conceperea aia...chiar daca e FIV sau altceva...sa fie 2 persoane de "fatza"...
Si iar o sa imi spuneti ca sunt cazuri nefericite...
DA...STIU...
Dar aici nu e vorba de un caz nefericit...

Ruxij , spunea ceva de studenti...poate accepta o aventura cu unul...(glumesc, da??)

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput