Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Am mai vrut sa spun si cu egoismul... Nu mi se pare ca-i egoist sa-ti doresti copiii. Mai degraba daca nu ti-i doresti.
Erau pe undeva niste cifre cu costul cresterii unui copil (ba chiar o tipa a scris o carte, calculase tot-tot, inca de la nastere). Nu retin suma, exorbitanta oricum!
Asa ca pina aduni bani de crescut copiii, apoi pentru nursing home si alte alea... He, he, numai egoisti nu sint parintii astia!

Pai poti privi problema asa ... faci un copil pentru ca persoana ta doreste acest lucru, il faci spre satisfacerea nevoilor tale de fericire, implinire ... deci asta este egoism.
Repet intrebarea, si ce este atat de rau in a fi egoist ? Toti suntem, egoismul este instinctiv ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana


Cei care nu pot sa il faca natural si nici nu au cu cine si nici nu sunt intr-o relatie...EU CRED ca solutia ideala este sa adopte...pentru ca vor COPIL...si copii care au nevoie de parinti sunt...




Pai nici asa nu merge Sinzi. Ca daca eu ma apuc sa ii spun cuiva cum sta treaba moral si dupa necesitati poate vine si persoana aceea si imi face "curat" prin viata si minte.

PS
Daca fata a vrut sa auda "logistica" cresterii unui copil singura a aflat si ce impedimente si ce voci o sa auda si ea si copilul toata viata. Si asta ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
[brMa repet...mama singura nu inseamna acelasi lucru cu femeie singura...prietena lui Ruxij, este o femeie singura...nu o mama care a ajuns singura printr-o imprejurare sau alta...

crezi ca prietena lui Ruxi a ALES sa fie singura?

L’amore che move il sole e l’altre stelle.




Da mai, ma irita un pic atitudinea asta. E demeaning pt. mamele singure care saracele au ajuns in halul asta, dar deh, le iertam ca nu a fost neintentionat. :)


PRietena ta NU E MAMA SINGURA!!!!
E femeie singura...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">





Acum e femeie singura. Dar cand va avea un copil va fi mama singura. Adica tu spui ca e o neneorocire mvaaaai pt copil sa fie cu o mama singura, dar deh, alea by chance nu au facut-o intentionat, dar nenorocirea tot ramane si o asa condescendenta din partea ta, catre ele. Saracele, am prietene, sunt grozave, au incercat sa evite nenorocirea, pacat ca s-au nascut copiii aia, dar acum dc. ele au evitat si nu s-a putut...asta e saracele ghinion de nesansa :))

Iar asta cu naturalul. E natural ca o femeie sa isi doreasca copil. Cand eu iti zic ca e natural, tu imi zici ca nu tb sa tina cont de natural ci sa iubeasca copiii asa la general, apoi o intorci ca e natural sa vrei copii doar dc. ai barbat Iti zic eu ca e natural sa vrei copii indiferent dc ai sau nu barbat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

ma omori cu naturelu asta sinzi.
Hai sa facem noi astea cu casatorii picture perfect majoritatea si sa acceptam pe ceilalti cu inima noastra larga.



nu are nici o legatura cu casatoria perfecta si toleranta!!! uf...imi scot plamanii explicand

Solutia lui Tzuni, mi se pare extraordinara in cazurile descrise de Ruxij...
Cea cu donatorul mi se pare fortata...
E parerea mea...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Eu zic ca cel mai bine e sa aleaga varianta care sa nu-i incarce apoi constiinta, sa fie macinata de ce spune lumea, de ce va face daca se va afla bla bla bla. Trebuie sa fie o mama fericita si impacata cu alegerea ei, ca sa-si poata creste copilul frumos.

Si nu cred ca poti sfatui pe cineva sa adopte pe motiv ca e plina lumea de copii abandonati. Adoptia se face cu sufletul in primul rand. Si daca nu-ti doresti cu adevarat, risti sa distrugi o viata.


EDIT: Cand traia, bunica imi spunea mereu sa-mi iubesc mai presus de orice constiinta. Sa fac tot ce fac in asa fel incat seara sa adorm cu contiinta impacata. Iar dimineata sa ma trezesc fara sa-mi fie rusine de ceea ce am facut cu o zi inainte. Asa ca, daca ai constiinta impacata, totul poate fi frumos. Oricat de ciudat / greu / imposibil li s-ar parea celor din jurul tau ceea ce ai facut!


_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Si ce este atat de condamnabil daca esti egoist ? Te gandesti la tine si cum sa faci sa iti faci viata mai placuta, sa iti gasesti un scop, sa-ti investesti resursele ... ce e asa de rau in asta ?

Asa este, nu e nimic de condamnat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

ma omori cu naturelu asta sinzi.
Hai sa facem noi astea cu casatorii picture perfect majoritatea si sa acceptam pe ceilalti cu inima noastra larga.



Care naturel mama? Naturel o fi in casatorie?????? Nuuu, acolo e moral.

Naturel e cu cine poti, cat de repede poti si la 15-16 deja crestem primul. Tatal e plecat si nu va mai reveni din periplul de a-si obtine cati mai multi urmasi. Asta-i naturel. Si ca sa nu-l lasam singurel pana la treizeci si cand murim epuizate sau de vreo boala de la multiplii parteneri... ii facem vreo 9-10 fratiori. Or supravietui vreo trei.

Iar cu moralul fdoina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Am mai vrut sa spun si cu egoismul... Nu mi se pare ca-i egoist sa-ti doresti copiii. Mai degraba daca nu ti-i doresti.
Erau pe undeva niste cifre cu costul cresterii unui copil (ba chiar o tipa a scris o carte, calculase tot-tot, inca de la nastere). Nu retin suma, exorbitanta oricum!
Asa ca pina aduni bani de crescut copiii, apoi pentru nursing home si alte alea... He, he, numai egoisti nu sint parintii astia!

Pai poti privi problema asa ... faci un copil pentru ca persoana ta doreste acest lucru, il faci spre satisfacerea nevoilor tale de fericire, implinire ... deci asta este egoism.
Repet intrebarea, si ce este atat de rau in a fi egoist ? Toti suntem, egoismul este instinctiv ...

Nu zic ca nu-i, dar se vorbea despre egoism suprem. Cred ca exista exemple mai grave de egoism suprem decit asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

ma omori cu naturelu asta sinzi.
Hai sa facem noi astea cu casatorii picture perfect majoritatea si sa acceptam pe ceilalti cu inima noastra larga.



nu are nici o legatura cu casatoria perfecta si toleranta!!! uf...imi scot plamanii explicand

Solutia lui Tzuni, mi se pare extraordinara in cazurile descrise de Ruxij...
Cea cu donatorul mi se pare fortata...
E parerea mea...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">





Ba are, ca stii cum e cu bogatu' care nu crede la al' sarac si nici sanatosul la al bolnav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni
Trebuie sa fie o mama fericita si impacata cu alegerea ei, ca sa-si poata creste copilul frumos.


Asa e si indiferent unde : in cuplu sau singur.

Mergi la inceput