Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

...oi fi eu defecta si vad viata prea in roz???




opposite!!


Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana




Uf...ma impac mai bine cu ideea ca ar putea sa adopte...





pentru ca judeci pe ea decit situatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana


Uf...ma impac mai bine cu ideea ca ar putea sa adopte...
Ruxij, de ce nu vrea sa adopte???

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">

Cu ce difera situatia? Copilul va avea tot numai mama si tot ce vorbiram pina acum se aplica in continuare.
Asa ne putem intreba reciproc: tu/eu de ce nu adoptaram?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Andrada, pai asta e problema...si am recunoscut!!! Nu o cunosc pe ea...si imi dau cu presupusu'...
Ma repet...nu o judec, si departe de mine sa o privesc sau o ii pun o stampila ca vrea sa faca asta...
In fond si la urma urmei, poate fi o femeie desteapta, puternica, care a luat in considerare TOATE alte variante si asta a ramas ultima...a cerut sfat psihlogic...a urmat toate alte drumuri si a ajuns la ultimul...care este ultima ei sansa...(spre deosebire de doamna cu cei 8 copii gemeni-ca nu stiu sa numar decat pana la sextupletzi- plus alti 6 acasa)

Ramona, din cate am inteles, prietena lui Ruxij, nu e gravida inca...se gandeste sa faca un copil cu donator...Si aici e "inversunarea" mea...
De ce sa creezi cu intentie, un copil fara tata, cand ai putea sa ii oferi unuia deja nascut, care nu are de nici unele, o mama!!!!

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Fetelor, ma dusei la Panera cica sa citesc niste articole sa scap de net, da' astia au wireless si desi nu voiam sa deschid, tot deschisei

Sanzi, nu am intrebat-o de ce nu vrea sa adopte. Unii oameni prefera sa aiba copii biologici si probabil nu i se pare asa groaznica lipsa tatalui.
Si eu eram ceva mai intoleranta in trecut si aveam idei f. clare despre ce e bine si ce nu, dar odata cu inaintarea in varsta, viata mi-a aratat ca nu exista doar alb si negru si ce cred eu ca e drept nu e intotdeauna chiar asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Andrada, pai asta e problema...si am recunoscut!!! Nu o cunosc pe ea...si imi dau cu presupusu'...
Ma repet...nu o judec, si departe de mine sa o privesc sau o ii pun o stampila ca vrea sa faca asta...

De ce sa creezi cu intentie, un copil fara tata, cand ai putea sa ii oferi unuia deja nascut, care nu are de nici unele, o mama!!!!

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Pai din ce spui mai sus se vede ca o judeci. Ca ASA e bine si Alminterea (pt ca e cu intentie) e RAU. :)
Nu face un rau cu intentie. Face un bine. Aduce un copil pe lume si e capabila sa ii ofere dragoste si protectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana


Ramona, din cate am inteles, prietena lui Ruxij, nu e gravida inca...se gandeste sa faca un copil cu donator...Si aici e "inversunarea" mea...
De ce sa creezi cu intentie, un copil fara tata, cand ai putea sa ii oferi unuia deja nascut, care nu are de nici unele, o mama!!!!

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">
Pai uite Sinzi unde e prejudecata. De ce o mama casatorita are dreptul la experienta nasterii si ea nu?
Copilul adoptat ar fi "less of a person" si e OK sa aiba numai mama? Ajuta-ma sa inteleg, ca eu nu vad logica.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pai cica copilului orfan i-ar fi mai bine doar cu mama, decat in orfelinat.
Copilului nenascut i-ar fi mai bine nenascut decat doar cu mama.

Eu, evident, sunt in dezacord cu aceasta teorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si eu o incurajez pe prietena lui Ruxij ... chiar daca se numeste "egoism feroce" eu i-as spune un egoism pozitiv. Este minunat ca vrea sa-si dedice viata unui copil, sa-si canalizeze toate resursele ei sufletesti si financiare unei alte fiinte umane si vrea o sa incerce sa faca fericta o fiinta numai pentru ca ea sa fie fericita.

In definitiv "familia" este o notiune inventata de societate si cum societatea evolueaza si definitia ei se schimba. Si apoi, "familia" este definita diferit in diferite culturi - la islamici este foarte intalnit si firesc ca barbatul sa aiba mai multe familii si deloc condamnabil daca nu-si vede copiii cu una din neveste ani de zile. Asa ca argumentul asta cu "moral / imoral" este atat de relativ incat cade din start ...
Apoi ideea ca un copil este nefericit daca nu are 2 parinti este iar falsa - un copil este fericit daca este iubit si i se da atentie, indiferent de la cati adulti vine aceasta atentie si ce reprezinta ei pentru el (parinti, bunici, straini care l-au adoptat ...etc). Un adult care se va ocupa de copilul ala cu dragoste si dedicatie nu-i va creea nici un fel de trauma psihologica. Singura care il poate rani este insasi "societatea", persoane ca cele care nu sunt de acord cu alegera "copil facut cu sperma de la borcan" si care considera ca daca nu exista in stanga o mama si in dreapta un tata, atunci copilul ala este deosebit in sensul rau al cuvantului. Dar eu cred ca cu intelpciune se poate trece peste aceste judecati ...

Mai ramane intrebarea "De ce nu adopta ?" ... pentru ca nu stii ce adopti, nu stii ce bagaj genetic are copilul ala, nu stii din ce motive este abandonat. Daca ai posibilitatea sa te dedici unui copil care are macar 50% bagajul tau genetic, atunci de ce nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Avmaria si Ruxij

Dupa unii, n-ar trebui sa faca copii nici cei ce nu au suficienti bani sa-i creasca, nici cei ce nu au prea multa minte, nici...

Cine sunt cei ce pot stabili cine are dreptul si cine nu are dreptul sa faca copii?

Dupa cum spune si titlul, decizia este PERSONALA. Nu vad de ce trebuie sa fie unul sau altul de pe un forum de acord cu ea.

Ruxij, sustine-ti prietena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxij, sa vrei un copil e una...sa vrei sa experimentezi o sarcina mi se pare alta!!!!
Daca iti doresti enorm un copil...nu conteaza ca l-ai nascut tu sau nu...si daca esti asa deschis la minte...vei putea orice iti creste in ograda...si nu iti vei pune intrebari apoi, daca ar fi fost altfel cu copilul tau biologic!!!!
Hihihi...poate o judec...dar as vrea sa inteleg si eu as intreba-o...ce e mai important pentru ea...sa nasca un copil, sau sa aiba un copil????? Eu una, (ca tot ne cerusi parerea pe forum)...in papucii ei, as vrea un copil...(nu mi-ar pasa nici cat de putin, daca l-as naste sau nu)!!!



Ramona, prietena lui Ruxij, isi doreste un copil...si nu experienta nasterii!!! Copilul abandonat, nu are pe nimeni...in cazul in care este adoptat...va avea o mama...si din pacate sunt atat de multi copii care au nevoie de parinti!!!!!

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput