Mame singure prin alegere personala

Mame singure prin alegere personala | Autor: ruxij

Link direct la acest mesaj

Single Mothers by Choice, termenul folosit in engleza, sunt mame singure, heterosexuale, care din diverse motive ajung dupa varsta de 35 de ani fara a fi casatorite si cum fertilitatea nu le mai asteapta sa isi gaseasca printul, aleg sa aiba un copil (sau doi) prin adoptie sau inseminare artificiala prin donator necunoscut. In majoritate covrasitoare, aceste mame au educatie superioara si venituri suficiente pt. intretinerea unui copil in conditii decente.

Eu am o prietena care are 38 de ani, a avut relatii stabile in trecut, dar nu a dus niciuna la casatorie si se gandeste la aceasta optiune. Mai precis sa aiba un copil prin donator. Normal isi face griji in legatura cu multe, inclusiv reactia celor din jur. Voi ce parere aveti despre asa ceva? Ce ati sfatui-o?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mie mi se pare ok, nimic iesit din comun.
Atata timp cat vrea un copil nu cred sa existe vreo problema.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Eu as sfatui-o:
Go for it!

DAR...aici urmeaza un dar...nu stiu insa unde locuieste prietena ta, in Romania? State?
Aici e ceva foarte normal, am avut o colega la serviciu, ea a ales sa aiba un donator cunoscut, care deja mai avea copii, si era casatorit, un prieten cum ar veni...si care a vrut sa-si cunoasca si copiii acestia, ma rog, o intreaga poveste.
Exista si legislatie in legatura cu subiectul asta, deci totul e foarte "pe fagas".
Fetele, are 2 fete, sunt minunate, isi cunosc tatal-donator, dar nu ii spun papa sau ceva de genul asta, doar il cunosc, ca pe un prieten-barbat.
Ea e foarte bine, lucreaza part-time si spera sa gaseasca in viitor pe cineva cu care sa faca un cuplu, deci nu si-a pierdut ca sa zic asa speranta in dragoste.

Daca ai intrebari mai detaliate, iti sunt la dispozitie, caci ne cunoastem foarte bine, ne si vizitam macar odata pe an.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

In zilele noastre mi se pare ceva obisnuit si daca prietena ta chiar isi doreste un copil,de ce sa nu o faca?

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Dupa un prim divort care m-a cam daramat am considerat serios optiunea de a avea un copil sau doi singura. Poate faptul ca eram in Olanda in aceea vreme m-a ajutat moral.

Realitatea este ca cel mai adesea mama duce greul, asa ca eu nu vad chiar nici un impediment. Cat despre ce le va spune copiilor mai tarziu... sa fim seriosi. La rata de divorturi actuala macar copiii nu vor trai si cu idea ca cineva nu i-a prea mai vrut ci doar cu ideea ca cineva i-a vrut foarte mult.

Iar daca asa cum cred mama lucreaza intr-un mediu cu persoane destulk de educate, nici reactia lor nu va fi de-un bigotism de lunga durata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Daca tot doreste sa apeleze la donator ,nu stiu dar mai bine donator anonim!Astazi nu mai este privita ca o ciudatzenie o asemnea interventzie!

Cazul prezentat de ilse,nu stiu...cum as reactziona daca as fi in cazul ei,sa vad "tatal donator"zilnic!Dar sotzia donatorului oare cum reactzioneaza?Poate sunt doar prejudecatzi,dar totusi,,,suntem o adunatura de sentimente!Daca in timpul sarcinii zburda hormonii asa aiurea d e fac o pasiune pentru tatal donator?

Donatoul anonim e sfint zic eu!

Dana

editez ca ma mai framinta ceva la cazul prezentat de ilse!De ce tocmai el?El -donatorul cunoscut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Daca tot doreste sa apeleze la donator ,nu stiu dar mai bine donator anonim!Astazi nu mai este privita ca o ciudatzenie o asemnea interventzie!

Cazul prezentat de ilse,nu stiu...cum as reactziona daca as fi in cazul ei,sa vad "tatal donator"zilnic!Dar sotzia donatorului oare cum reactzioneaza?Poate sunt doar prejudecatzi,dar totusi,,,suntem o adunatura de sentimente!Daca in timpul sarcinii zburda hormonii asa aiurea d e fac o pasiune pentru tatal donator?

Donatoul anonim e sfint zic eu!

Dana

editez ca ma mai framinta ceva la cazul prezentat de ilse!De ce tocmai el?El -donatorul cunoscut!


Dar oare unde am zis eu ca vine zilnic, am zis ca le vede din cand in cand. Ea zice ca macar 1-2 pe an.
Sotia lui a fost de acord(ii plac mult copiii, dar dupa 3 a zis ca gata e de ajuns, plus ca zicea ca daca el ar fi avut copii biologici inainte sa o cunoasca pe ea, tot situatia asta era), sperma a venti in cutiuta si a fost folosita de catre tipa acasa la ea cu ajutorul unei seringi, nu stiu cum se cheama asta, inseminatie nu stiu cum.

A vrut sa fie sigura ca va fi un tata cat de cat cum si-ar dori pentru copiii ei, fara boli ascunse, ma rog nah, femeia asta si-a dorit, ii placea si ca fizic si ca intelect, tipul respectiv.

Altceva?


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse




Altceva?


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor


Nu stiu ma mai gindesc!

Hai mey acum trebuia sa ai asa un ton ca am gresit spunind zilnic!


Oricum sotzia lui are tarie zau asa!mai ales ca tipei(cu inseminarea)ii si place tipul?

Mai am o intrebare referitor la cutiutza...,dar lasa n-o mai pun ,ca ai sa zici ca-s prea curioasa!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

jos palaria pentru curajul acestor persoane! chiar cunosc o tipa ce a luat aceasta decizie , in romania fiind..

insa problema se pune si putin altfel.. ok.. nu ai un partener decizi sa fii mama.. insa copilul mai devreme sau mai tarziu are nevoie de un tata.. nu este putin.. dar numai putin egoista aceasta decizei? in sensul ca se gandeste numai la ea nu si la copil?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui ilse




Altceva?


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor


Nu stiu ma mai gindesc!

Hai mey acum trebuia sa ai asa un ton ca am gresit spunind zilnic!


Oricum sotzia lui are tarie zau asa!mai ales ca tipei(cu inseminarea)ii si place tipul?

Mai am o intrebare referitor la cutiutza...,dar lasa n-o mai pun ,ca ai sa zici ca-s prea curioasa!

Dana


Tipul ii place ca om(si fizic adica, dar fara conotatii sexuale, adica arata bine), nu ca mascul, nu sa una-alta cu el.
Ia baga si intrebarea despre cutiuta ca m-ai facut curioasa,desi nu stiu chiar asa detalii iti dai seama.

Altceva ala nu era pentru tine, scuze daca asta s-a inteles, era la gluma pentru autoare ma gandeam ca poate mai are ceva curiozitati legate de "treaba asta" pentru prietena ei.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash

jos palaria pentru curajul acestor persoane! chiar cunosc o tipa ce a luat aceasta decizie , in romania fiind..

insa problema se pune si putin altfel.. ok.. nu ai un partener decizi sa fii mama.. insa copilul mai devreme sau mai tarziu are nevoie de un tata.. nu este putin.. dar numai putin egoista aceasta decizei? in sensul ca se gandeste numai la ea nu si la copil?

s-auzim numai de bine! si


Ardeias acelasi lucru se intampla si unor tipe care desi sunt intr-o relatie sunt parasite, insarcinate fiind si copilul ajunge sa nu-si cunoasca tatal sau tatal moare inainte sa-si cunoasca tatal, cazul tipei care joaca in Californication, nu-mi vine numele in creier acum, si multe multe alte cazuri.

Chiar si copiii nascuti in acest mod au un tata totusi, un tata biologic, donatorul dar atat...nu participa activa la viata lor.

Cu ce schimba datele problemei fata de o mama singura, divortata, parasita, vaduva, sau nu?


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput