Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE(47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

boo..in ce tara locuiti ? inca o data iti spun ca ai un baietel minunat , este dulce rauuu ...sunteti o familie reusita , felicitari !!!! m-am distrat vizionand pozele si filmuletele voastre
Fetelor.....cele care ati reusit sa invingeti endometrioza .....va felicit din suflet ! Cele care au nascut deja au niste copii minunati , si sunt convinsa ca si cele care urmeaza vor avea parte de o minunatie .
Bravo fetelor ........endometrioza este buna la ceva : face copiii frumosii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

criss....ma uit acum la ce mi-ai trimis , eu am mai luat mastodynom cand aveam 18 ani ....aveam dureri de sani si am ajuns la dr unde mi-a zis ca am o displazie mamara si mi-au dat sa iau mastody. Diplazia mamara nu trece niciodata , este o dereglare hormonala , iar celulele se dezvolta altfel decat normal , este o afectiune beninga la fel ca si endo .
Hai ca m-ai facut sa rad ........lucrez la o firma care se ocupa cu export de cherestea , eu lucr la contabilitate . Suntem afectati de criza , s-au facut multe disponibilizari ....speram sa ne revenim , dar daca e ceva te anunt . Tu in ce domeniu lucrezi ?
Si da avem o ora pauza ,,, dar iti dai seama ca nu stam atata ca nu ai ce sa faci intr-o ora , mancam la birou , avem bucatarie si sala de mese , pana anul trecut , cand sa ne afecteze criza , ne dadeau si masa ...aveam bucatareasa ....cateodata ne mai facea si gogosi , sau clatite , placinta .pe langa asta ne lasau si bonurile de masa ....vara ne luau sefii pepenii sau inghetata .........a fost super inainte , dar acum asta e .....ne-au luat masa , bonurile si un pik din salariu . Eu sunt multmumita, dar tare mult as vrea sa raman insarcinata ca sa pot sta acasa 2 ani si in felul acesta indiferent ce se va intampla cu firma as fii acoperita , dar se va intampla doar cum va vrea DD .
pupik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Ioanatugs LA MULTI ANI IUBITA SI TOT CE-TI DORESTI DD SA-TI IMPLINEASCA!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-alexia spune:

Ioanatugs, La Multi Ani!
Sa fii iubita, sanatoasa, optimista, fericita, si cat mai curand mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

La multi ani, Ioana!!!
Eu am parte de o perioada super aglomerata, daca ziua ar avea 24 de ore tot nu as termina....dar am si o satisfactie, cand ma vad pe strada pe bannerele de la PDL....(n-am nicio legatura cu politica si nici cu actoria, dar e un hobby sa mai particip la castinguri, cand am timp!!!)

Sapt viitoare trebuie sa merg la dr sa-mi fac HPV, PAP, am fost si la acupunctura, Doamne, cati bani!!!Si acum, colac peste pupaza, mi s-a rupt o alunita si trebuie luni sa ma prezint de urgenta la medic....Plus ca usturimile nu-mi trec, am comandat din franta niste ovule pe care mi le recomandase dr..., mi-am facut testul bacteriologic (mi-e frica ca eu mergeam inainte o data pe sapt sa inot), dar nici acum nu am ajuns sa-l iau de la Medsana(rezultatul). nu mai stiu pe unde sa scot camasa cu atata agitatie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Boo, cand mai intri imi povestesti si mie cum ai reusit tu? Ca eu am incercat sa citesc subiectul asta de la inceput si te-am vazut pe acolo, cum te chinuiai si tu. Dar n-am ajuns la momentul in care ai reusit. Si vad ca nici pe prima pagina nu e povestea.


pe scurt povestea e cam asa: am avut chisturi banuite a fi de endo mai multi ani, le-am tot urmarit ecografic, dar nu am facut nimic special pentru ele. nu stiam mai nimic despre boala asta. in octombrie 2006 m-am operat laparoscopic si mi-au scos cele 2 chisturi pe care le aveam, diagnosticul a fost endometrioza. am facut tratament cu Diphereline 3 luni, dupa inca vreo 2 mi-a venit ciclul. Dinainte de a-mi veni, am fost la ecografie si dr Pop mi-a spus ca in continuare se vad chisturi pe ovare, mai mici, dar sunt acolo. Am simtit ca innebunesc, ca m-am operat degeaba si ca tratamentul facut a fost inutil. Dar am mers mai departe. Am fost la nenumarati doctori, toti ma trimiteau acasa si imi spuneau "mai incercati natural inca cateva luni si pe urma daca nu iese reveniti". Nici unul nu era convins ca va iesi, dar ma trimiteau la plimbare. Am facut monitorizari cateva luni dar degeaba. In august 2007 am fost la clinica Med New Life la dr Ron-el si dupa consulatie mi-a spus ca slabe sanse sa raman natural si ca ar trebui facut FIV. Va reamintesc ca aveam in continuare chisturi. Mi-a spus ca nu e nevoie sa le scot inainte, ca pot ramane gravida cu ele acolo foarte bine fara sa afecteze sarcina. In noiembrie am inceput tratamentul pentru FIV si in decembrie am facut embrio-transferul cu 3 embrioni ... iar rezultatul l-ati vazut in poze

Mada poate daca ai timp sa pui si povestea asta acolo pe prima pagina, nu m-am invrednicit niciodata sa o scriu asa pentru posteritate

aditzaC in romanica locuim .. din pacate ca sa zic asa. chiar in bucuresti. de ce ma intrebi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Multam frumos. Ma bucur pt voi! Si spor la al doilea bb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_2009 spune:

Am sa zic si eu ceva foarte important. Am facut laparoscopia si ar fi trebui sa ma apuc de tratament cu diphereline am avut doua puncte de endometrioza. Vineri ar fi trebuit sa-mi vina dar nici pana azi duminica nu mi-a venit. Oare sa fie bebe? Sa-mi intarzie din cauza interventiei laparo? M-as bucura sa fie bebe ca as scuti niste bani nu mai iau tratamentul. Mai stau cateva zile si imi fac un test.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_2009 spune:

Am facut laparo luna trecuta si mi-a gasit endometrioza care a fost curatata. Tratament mi-a dat cu diphereline. Vineri ar fi trebuit sa-mi vina si nici pana azi duminica nu mi-a venit. Tratamentul trebuia sa-l incep dupa prima zi de menstruatie. Oare sa fie bebe? Asta ar fi minunat ca as scuti niste bani de pe tratament. Sa-mi fac un test sau ma cam grabesc asa sunt eu cam neradbatoare. Ma gandesc ca dupa laparo ramai mai usor si am ramas fara tratament cu diphereline. Mai stau cateva zile si imi fac un test.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blahblah spune:

Uite ce am gasit:

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1084992/Eating-tomatoes-fights-painful-womb-condition-affecting-2-million-UK-women.html

http://www.medicalnewstoday.com/articles/64791.php

Nu stiu cat de mult o ajuta, dar eu una sunt in punctul in care as incerca orice...

Mergi la inceput