Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 7

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

miki pt info
mihaele.. io m-am lasat in 2005 de fumat de azi pe maine, si fumam neica nu ma incurcam ...asa ca se poate .. cand iti vine sa fumezi bea apa .. hai ca se poate , sa nu uiti ca nu te-ai nascut fumatoare

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Mihaele, si eu m-am lasat de fumat, iar asta cu vreo juma de an inainte de FIV1. Mi se pare indispensabil. Mi-a fost usor sa ma opresc, mai greu a fost sa nu ma reapuc. :))

Si ontopic. Eu n-am ajuns sa-mi recuperez buletinele de analize de la medicul de familie si sa ma uit pe ele, dar am primit factura. Vad ca, desi eu am cerut si mi s-a prescris doar mutatia Factor V si mutatia MTHFR, mi-au analizat si Inhibina B (asta stiam deja), dar si un factor de care nu am auzit: Facteur de Dahlback. Ma rog, mie medicul mi-a zis telefonic ca totul e negativ, deci banuiesc ca si asta, dar v-am scris ca poate va intereseaza. O fi ceva colateral, conex.

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Avalon, felicitari!
E tare frumos sa iti traiesti FERICIREA dar si sa dai SPERANTA veteranelor(mai ales).

Poate o sa mai scoti multe fete din umbra, poate o sa primesti nenumarate PM-uri toate cu aceeasi intrebare "care a fost cheia succesului?"-adjuvantul care a produs acel "click"!

Eu te intreb aici fiindca aici ai aruncat o piatra maaare si ai zis ca o sa si dai amanunte!Oricare ar fi povestea ea nu va putea schimba trecutul dar tu traiesti acel prezent care iti da puterea sa poti privi inapoi. Spune, te rog, ce s-a intimplat cu embriologul(acum la Gy sint 2 embriologi Dascalescu-de la Giulesti, cunoscuta de toata "comunitatea FIV" si inca o tipa, al carei nume nu il retin, din pacate) de la Gynera! Te rog, mult!


P.S.
Eu cred ca esti atit de fericita incit poti povesti, nu pot, insa, sa imi inchipui trairile unei gravidute asa ca, daca inca nu e momentul,voi rabda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

eu nu fumez, dar pt cele care inca nu se pot lasa total de fumat stiu ca se recomanda antioxidanti. Unul din antioxidantii la indemana este Vit C. Se poate lua linistit pe parcursul stimularii si dupa 200mg/zi(este inclus in protocolul de la Szeged, de exemplu). Daca insa aveti predispozitie pt pietre la rinichi beti mai multa apa(tot la Sz e subliniat mereu 3l/zi).

on topic:
aceste mutatii MTH.. trebuie analizate chiar daca analizele primare de trombofilie: coagulograma completa (PT, AP, INR, APTT, fibrinogen),
factor V Leiden, anticorpi anticardiolipinici,anticoagulant lupic,antitrombina III au aratat ca nu ar fi cazul de trombofilie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Dragele mele aveti mare dpetata STOP FUMAT de maine.
Avalon sa te auda DD
Georgi bafta
Luca bafta

Puisori dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ufff, dadui cautare dupa Facteur de Dahlback al lui Luca si gasii un art in franceza, nenea Google nu mi-l traduce f bine, vb ceva de anticorpi la fact V Leiden, Avaloaneeee am si anticorpi acum.
Cititi si voi www.gita-thrombose.org/data/ModuleGestionDeContenu/FlashActu/MTEV/594.asp" target="_blank">aici
Luca cred ca Facteur de Dahlback este o metoda de laborator, nu prea inteleg, sau tie ti-au facut si anticorpii?




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui Avalon

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

Avalon,iubita,am vazut ca ai scris aici si vroiam sa vad ce mai faci si cand colo tu ai 2 minuni in burtica....felicitari si sarcina usoara

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI









Wooow, Anca nici nu mai stiam ca-ti aduci aminte de mine! Iti mai aduci aminte si cum ne masuram temperaturile, foliculii si endometrele la aspirante? Sa-ti traiasaca Maria, pe cand un fratior sau surioara?

********************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate **********************

Avalon 11+

Cum adica sa nu imi amintesc de tine cand am trecut prin atatea alaturi de tine?A fost o perioada grea la aspirante dar si frumoasa.Pai ne-am cam apucat de bb 2 si intre timp am pierdut o sarcina iar acum sunt in pauza ca doare cam tare.
Te pup si sunt cu ochii pe tine.
Apropo azi a nascut olteanca o fetita daca nu stiai

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ce facusi, Luca i-ai dat de lucru lu' Miki... de parca nu avea... am glumit... merci pentru melodie si pentru tot! bafta maxima si tie cu programul acela, pana la urma ai intrat in grupul martor sau in ala placebo? sau e una si acelasi lucru? iarta-ma ca am neuronii arsi deja... credeam ca asa se zice despre gravide, dar e reala treaba...

Madalina, promit ca povestesc, dar acum sunt in starea aia euforica, zici ca nu ai incercat gravidenia, o s-o incerci si tu ca ne vine randul la toate... deci treaba sta asa: treci de la o stare la alta extrem de usor... promit cand intru in faza aia furioasa sa povestesc... dar avertizez persoanele sensibile sa-si astupe urechile... vor auzi numai biiiip biiiiiiiiiip biiiiiiiiiip! da, este una si aceeasi- cea careia nici nu-i pot pronunta numele pe care l-ai scris tu acolo... ca pe cealalta care-si zice tot embriolog dar face si pe ginecologul si pe endocrinologul am incercat-o prima si ultima data la Giuly. Ce ma intriga e faptul ca aistalalta are deja statuie turnata in bronz... offff, de ce ma provocati sa fiu rautacioasa?


***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Anca, stiu cat de tare doare... imi pare rau Sper ca Mariuca sa te faca sa treci peste necaz si sa te apuci curand de treaba pentru o fratioara sau un surior

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Multumesc mult de tot,prin vara o sa mai fac un set de analize si sa vedem de unde o apucam.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI






Mergi la inceput