mamica incepatoare

mamica incepatoare | Autor: micki_mica

Link direct la acest mesaj

bine v-am gasit!! :)
aseara am facut testul si am iesit clar pozitiv. ma asteptam sa vina pe 10, adica in 2 zile, dar ma ardeau sanii foarte tare si au cam crescut. se poate sa fie de doar 2 saptamani si sa am deja acesti sani mari si durerosi si fierbinti?!?! luna trecuta a sosit CM la timp...a durat ca de obicei...nu mai stiu ce sa cred (sunt la primul bebe). e normal atat de repede sa apara semnele? multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns s_ellia25 spune:

buna micki..si eu sunt la prima sarcina(eu am acum 28+ de saptamani) dar sa stii ca este posibil..eu am simtit prima data rau de masina si durere de burtica ca si cum trebuia sa imi vina dar era cu cateva zile bune inainte de a trebui sa imi vina..prima data am zis ca am racit jos...dar defapt era bebitza ....sa fii fericita si sa ai o sarcina usoara..felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

buna ellia! merci! stiu ca e prea mica sarcina sa se vada la eco. adevarul e ca ma simt bine in general si sper si pe viitor. si senzatia de durere jos, ca la raceala o am si eu, dar acum stiu de la ce e si nu ma sperii. sarcina usoara in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roco1617 spune:

Buna tuturor ,

Elia draga am vazut ca esti in Londra ....as dor sa te intreb la ce spital mergi ?
Eu abia sunt in saptamina 4 dar in ianuarie am avut o pierdere de sarcina la 8 saptamini si la spitalul la care mergeam m-au lasat cu fatul mort in burta aproape o saptamina pina mi-au facut chiuretajul .
Poate poti sa-mi spui mai multe detalii despre felul in care ai procedat cu inscrisul la doctor sau la moasa ca mie sistemul de aici mi se pare groaznic .
Am uitat sa-ti spun ca abia dupa chiuretaj mi-au descoperit ca aveam RH negativ si mi-au facut acel vaccin antiDD .

Va pup si multa sanatate la toata lumea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuk_papuk spune:

Buna, fetelor!
Roco, ELlia, pana la urma ce ati facut cu sarcinile voastre, cum va merge? Si eu sunt in Londra (Nord), asa ca mi-ar fi de folos sfaturile voastre privind sistemul medical din UK... Din experientele anterioare pot spune k nu sunt foarte multumita de calitatea serviciilor si de timpul de asteptare pentru programari.

Multa bafta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

micki mica,nu cred ca e tirziu mesajul,dar eu am avut simptome de la 2 sapt,max de la conceptie;un somn tuuuuuuuuuuuuuun,mult mai adinc si bun decit insomniile mele,chiar somn adevarat,dureri de burtica jos,exact cum spui,dar am intrat pe progesteron de la 5 sapt si asa o tin pina la nastere,arsuri in git,de la inceput,eu care nu am avut niciodata ca ma intrebam ce am patit.Acum am 17 sapt si durerile sunt tot acolo,ma feresc sa stau mult in picioare.Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

multumesc fetelor
azi am fost la eco si ne-a confirmat ca suntem mici. intr-adevar cum ziceai si tu, a iesit testul pozitiv clar la sf celei de-a 2-a sapt...sanii au crescut, acum nu ma mai ard, dar sunt mari si mai tari, mici greturi, somnolenta...ce sa mai! sunt fericita ca l-am vazut pe bebe care este de 12 mm si sac gestational de 28 mm . tati este si el fericit si mandru ca ne-am vazut "coacaza" dar este a noastra si ne-a spus din prima "hello! sunt aici!!!" .
sarcini usoare si sanatate!

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

felicitari pt bebe si iti urez sarcina usoara in continuare

Mami de baietel dulce ANDREI 2 ANI SI 7 LUNI (26.09.2006)
(GRAVI) 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miss_bliss spune:

Buna ziua tuturor viitoarelor mamici si celor cu bebelusi mari si mici. E prima data cand scriu si pt ca am citit ce ati postat voi, mi s=a parut de bun augur sa postez si eu, intrucat trec si eu prin prima mea experienta de genul acesta. Sunt insarcinata in 9 saptamani (UM 7.04)si sunt destul de speriata, in sensul ca mi se pare ca patimesc mult. Bebele este bine, Slava Domnului! Analizele, ecografiile sunt bine, insa eu trec prin niste stari cam greu de imaginat. Sunt convinsa ca toate spunem la fel, mai ales cele insarcinate cu primul bebelus. Din sapatamana 6 (ca la carte) au inceput starile de greata. Pana atunci a fost somnolenta mai acuta, apoi au intervenit aceste stari de greata si uneori voma + somnolenta. Aceasta din urma, a disparut sau cel putin nu o mai simt atat de puternic, insa greturile si voma au devenit ceva la ordinea zilei. Mi se pare ca e din ce in ce mai rau. Ieri, de ex. am vomat de 4 ori. De 2 ori la serviciu si de 2 ori acasa. Am simtit ca imi e rau la volan fiind si am inceput sa salivez excesiv (asa se anunta starea de voma la mine) si in momentul cand am intrat in casa, direct la baie am zburat. Am vomat si pe urma m-am simtit "de vis". Am putut si sa pregatesc cina, am mancat ceva pe placul meu (cartofi fierti) si putina ciorbita de dovlecel. Am adormit pe urma o jumatate de h, iar cand m-am trezit, voma din nou. Curios este ca nu vomit decat lichid sau spuma..nu pot descrie mai ales ca nu e ceva f placut. Presupun ca e suc gastric intrucat e atat de acru/acid sau amar, incat imi irita gatul intr-un mare fel. Ma chinuie teribil. Eu iau Elevit, la recomandarea drului, 1 pe zi...Am citit ca ingrasa, asta nu ma bucura si poate explica si cele 3 kg acumulate in 2 luni, desi, cum am scris, nu ma rusinez sa vomit. Ma simt rau, am un gust metalic in gura in permanenta, nu pot manca carne, ma roade stomacul mereu, asa ca rontai biscuiti (cracker) sarati si ma rog sa treaca cat mai repede. Preocuparea mea este ca ma casatoresc la inceputul lui iulie, nunta a fost stabilita de anul trecut, rochia facuta in februarie, iar acum ma tem ca nu ma va cuprinde...am mari emotii. Nu stiu cat mai am de gand sa credc in kg, volum, insa stiu ca rochia aia trebuie sa ma incapa. De modificat nu pot, e un model mai special si am fost avertizata sa nu ma ingras, insa la vremea aceea cine stia ce va urma?? La serviciu merg insa nu ma simt in stare de nimic, eficienta mea si randamentul au scazut clar...Am tot citit despre "perioada de aur". O asteptam cu multa nerabdare:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roco1617

Buna tuturor ,

Elia draga am vazut ca esti in Londra ....as dor sa te intreb la ce spital mergi ?
Eu abia sunt in saptamina 4 dar in ianuarie am avut o pierdere de sarcina la 8 saptamini si la spitalul la care mergeam m-au lasat cu fatul mort in burta aproape o saptamina pina mi-au facut chiuretajul .
Poate poti sa-mi spui mai multe detalii despre felul in care ai procedat cu inscrisul la doctor sau la moasa ca mie sistemul de aici mi se pare groaznic .
Am uitat sa-ti spun ca abia dupa chiuretaj mi-au descoperit ca aveam RH negativ si mi-au facut acel vaccin antiDD .

Va pup si multa sanatate la toata lumea

rocco si eu am pierdut o sarcina la 9 sapt si am stat cu el mort cam 10 zile. "Norocul" meu ca a fost f mic si nu am patit nimic. Iar injectia antiDD se face in primele 72 ore de la avort. Si eu am avut nevoie de ea si am facut-o atunci cand m-au chiuretat. Acum sunt insarcinata in 6 sapt si am gasit un dr f bun la care merg inca nu am vb de nastere dar se intelege ca voi naste cu el din moment ce merg la el la consult.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

miss_bliss nu manca sarat si mai ales biscuiti mananca biscuiti ca astia sunt buni pt starile de voma dar nesarati bea ceaiuri multe si stai cat mai linistita si ferestete de mirosurile neplacute.o sa iti treaca cat de curand starile de voma eu cu primul am varsat de ma patam pe fata nu a veama er sa respir asa de tare ce am avut dar ai sa vezi ca dupa luna a 4a adica 20 sapt ai sa te simti bine mananca acrituri poate iti mai revii.

unombun despre sani cand esti gravida sunt primii care iti dau de veste si la mine acum cand am ramas gravida ma ardeau si ma dureau enorm ca nu puteam pune mana pe ei si erau umflati si ziceam ca nus gravida si dupa vreo3 zile am facut test si srpriza mare 2 linii(pozitiv)


micki_mica binenteles ca da alte ori se intampla si mai repede decat te astepti sa ai semne FELICITARI PT BEBE SA FITI SANATOSI AMNDOI

Mami de baietel dulce ANDREI 2 ANI SI 9 LUNI (26.09.2006)
17+

Mergi la inceput