Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Mamaguliei, trebuie sa iti invingi frica si asta acum, cat mai e mic. Altfel va crede ca el e stapanul si nu te vad bine.
Orice caine trebuie sa stie cine e "seful de haita" in casa, altfel va incerca sa devina el sef.

Nu vrei si o pisica ? Ca sa nu se plictiseasca cainele . Puii sunt invatati cu caine.
Uite aici (acum sunt de doua ori mai mari):
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2186744980028571784cXxMKI

Pisica mama a crescut impreuna cu cateaua, dar cand a avut pui am avut emotii. Ei bine, nici o problema. Daca miauna astia mici, sare imediat si cateaua sa vada ce se intampla. Iar ei o ataca in joaca.


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Am scris un mesaj lung si s-a sters...offf

Deci duminica seara am mai facut una "nefacuta". Veneam din parc cu caine cu tot si a apucat-o saritul pe langa mine. Mi-a tras un cap direct in cot de nu mai puteam de durere. Cand in sfarsit am reusit sa indoi cotul se vedea ceva..rotund ca o rotula de os iesita in afara. Direct la Urgenta m-am dus, si dupa ce ortopedul mi-a rasucit cotul in toate partile m-a linistit ca nu e nimic la os. Am scapat cu comprese reci si Fastum gel.

Noroc ca stam la curte si acolo se desfasoara... sapa, rupe, roade, trage... daca stateam la apartament cred ca nu mai aveam nimic in casa.

Si cu toate astea... e cuminte . Nu maraie niciodata, nici in joaca. Am auzit-o doar de vreo 4-5 ori sa latre, la pisica Poti sa-i iei orice jucarie din gura ca nu protesteaza. Pe cat pare de fioroasa cu botul ala turtit, pe atat e de blegutza.

mamagiuliei, nu trebuie sa-ti fie teama de ea. Ca ea te "simte" si pe urma cand creste devine sefa in casa, cum spunea si sanziana.
Cred ca asa un catel micut i-ar fi placut si lui Cristi. Cred ca la asta se astepta cand l-am anuntat ca ne "vine" un catzel... care avea 5 luni si 20 kg a fost cam deceptionat

Ieri am fost in parc, ce bine ca nu a plouat ! Am alergat-o de am obosit-o pe Diva. Vine la apel (se cunoaste ca am facut predresaj)... ma rog, mai are uneori scapari.. si atunci o recuperez de langa un caine mai ascultator

Sa va traiasca puiutii

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

SELA
sa vedeti cat de mare s-a facut Selutzitzu a noastra

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Ce mai face Sela ? Ati terminat vaccinurile, ati iesit cu ea afara ?
Un concediu, ceva.... asteptam noutati

Diva noastra s-a facut maaare... avem 8 luni si jumatate acum ! Iesim aproape in fiecare zi in parc, a cazut de vreo 3-4 ori in lac, si-a gasit ciori moarte pe care s-a tavalit , a muscat-o un caine de ureche... aventuri aventuri

Asteptam vesti de la voi !


Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sela e bine, multumim, saptamana ce urmeaza o vom scoate si noi afara, desi mi-e frica sa nu culeaga ceva boli

Ingrid, ce de aventuri la voi nu va plictisiti deloc-deloc !

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Ce face Sela, ii place afara la plimbare ? Socializeaza ?

Noi am implinit azi 9 luni si 25 de kg !

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Wow, ce mare e catelul vostru

Eu vin cu poze
Sela a convins-o pe Sela sa alerge
prim-plan blanos
bucurie maxima
smecherele cartierului

In rest, casa e ca buda, jucarii peste tot, Sela mai face pipi pe unde ii tuna , stam dupa curu` ei cu mopu` si solutiile de curatat, insa mai si nimereste pe prosopel si atunci o iubim muuult.
Eu ma tot mir de mine, ca am fost in stare sa aduc un caine in casa
Giulia si Sela insa se iubesc si se enerveaza reciproc, non-stop
I-am luat solutie pt ochisori, mai urmeaza un gel pt albire , ii facem baita de 2 x / saptamana pt ca e nevoie, in rest o spalam in punctele importante de cate ori e nevoie

Si da, socializam cu Iris al lui Marius

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Ma bucur sa aud ca santeti bine ! Ce mare s-a facut !

Atentie cu baita... nu prea ma pricep la bichon, dar sa nu fie prea mult de 2 ori pe saptamana.

Am luat si noi sampon pentru Puppy, pentru ca pana acum am folosit in disperare de cauza samponul lui Cristi Nivea baby
Am spalat-o pe Diva de 3 ori pana acum, si asta numai pentru ca s-a tavalit in mortaciuni si mirosea groaznic, altfel nu am fi avut nevoie decat de servetele umede cand si cand. Dar ea are parul foarte scurt si nu necesita cine stie ce intretinere... o perii odata pe saptamana..

Tineti-mi pumnii, duminica plecam la mare toata trupa, la 2 Mai.


Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ohoho, vacanta placuta si asteptam pozele !!!

Cu baita am studiat problema: avand blana lunguta si alba, e de musai sa o spalam si uscam si gigilim, folosim sampoane puppy care sunt ok, nu au cum sa-i dauneze si o periem de cate ori o vedem ciufulita
Inca nu-i prea putem face mot ca are gene de 5 cm si nu le pot evita
Insa nu o voi tunde scurt, blana lor e prea frumoasa ca sa o chelim.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Ce mai face Sela ? Zburda ? Latra ? Cred ca e dulce foc !

Noi am fost 2 saptamani pe litoral, am pus poze mai sus, la "Prietenii cei mai buni..."

A fost o nebunie..

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput