Meditatii romana si matematica la clasa a patra???

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

http://www.depozit-de-carti.ro/carte/matematicametoda-grafica-in-rezolvarea-problemelor-clasele-iii-iv--i14091

Ozi a inteles foarte bine metoda dar din nefericire nu-s mai mult de trei copii in clasa care chiar au prins esenta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radaver spune:

Ozi e clasa a IV-a? Nu stiu de ce, am ramas cu impresia ca sunteti inca intr-a III-a. Inseamna ca esti la curent cu tipul asta de pb. Iti dai seama ca eu, daca ma duc doar in weekend acasa, tb sa recuperez tot ce n-am “lucrat” in timpul saptamanii, pt ca, daca nu fac asta, exista riscul sa ma intrebe copilul ceva si sa nu fiu in stare s-o ajut (am si eu limitele mele). Asa ca… probabil asta e si motivul pt care ma agit atat, sunt inscrisa si la un master unde ne-au mancat ficatii cu atatea proiecte si referate (nu m-am stresat atat nici in facultate), plus matematica intensiv in weekend, vreau vacanta!!!

Cat priveste exercitiul prezentat mai devreme, le-a fost dat spre rezolvare la prima vedere si doar 2 copii l-au facut, din cauza artificiului cu paranteza. Nu stiu daca li s-a explicat pana la urma de ce semnul minus pus in fata parantezei schimba semnele din paranteza. Ideea e ca eu am evitat tot timpul sa rezolv o problema folosind notiuni / metode care nu i-au fost predate, in primul rand pentru ca mi-a fost teama sa n-o ametesc mai rau, in al doilea rand pentru ca am observat ca un lucru pe care eu ma straduiesc sa i-l explic o ora, de la doamna il intelege fara niciun efort (asta spune multe despre “talentul” meu de pedagog, noroc ca mi-am ales alt drum in viata).

Am vazut ca voi lucrati de pe alta culegere. Are si raspunsuri la sfarsit? Fara raspunsuri, sunt un om mort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

la ex expus nu erau necesare parantezele...i l-am dat Ozanei si l-a facut asa: "ca sa calculez repede cuplez 60-58, 59-57, 56-54, 55-53...si am 60:2 perechi care valoreaza 2puncte deci in total valoreaza 60puncte" este ex mai mult de dezv a spiritului de observatie...pentru olimpiada eu i-am mai dat sume si i-am zis ca fiecare are o smecherie care iti permite sa o calculezi repede - acum cauta repede chitibuseria. I-am dat de calculat suma primelor 100 de numere naturale si si-a scotocit mintea pana i-au sfarait neuronii...a zis asa: folosesc suma 1+2+3+...+9=45 de 10 ori deci am din start 450 in plus adun 10 de 10 ori, 20 de 10 ori...90 de 10 ori deci in total 4500...pana acum am 4950 si nu uit de 100 si am 5050. S-a cam scarpinat pe dupa cap dar a scos-o la capat.

La clasa Ozanei se lucreaza dupa culegerea de la Paralela 45. In particular insa am mai trecut in revista cateva tehnici si am apelat la mai multe culegerute.


revenind la subiect, cum suntem in pana de meditator la germana (de fapt avem dar e student si pleaca des la bursa de studii in afara tarii) ne-am gandit sa o inscriem la Lexis (e la scara blocului!). E o idee buna?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Exista Lexis in zona Timpuri Noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radaver spune:

Foarte frumoasa rezolvarea! Simpla si pe intelesul lor! O sa i-o arat si eu Radei, cu prima ocazie.

Imi vine sa rad, pe masura ce vb cu voi imi dau seama ca ar fi cazul sa uit cum a fost pe “vremea mea” si sa ma adaptez cerintelor de acum, asta insemnand ca o s-o las mai moale cu indignarea la adresa celor care-si dau copiii la pregatire. Un profesor bun poate face diferenta, in cele din urma.

Despre Lexis, am gasit cate ceva aici:
http://www.reclama/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=24488&start=0&sid=65ca9c7e7507133d75516b9f57bf2981

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Multumesc mult.



"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput