Que sera, sera.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

E vina lui ca maica-sa vine sa uda gradina si sa ii spele chilotii. Singura modalitate de a trai impreuna ar fi ca ea sa nu mai vina in acea casa deloc.

In locul tau m-as muta la parinti, macar pentru jumatate de an. Singuratatea te face mai susceptibila sa il vrei inapoi cu tot cu maica-sa, plus ca financiar o sa stai mult mai bine daca strangi niste bani intre timp. Te-ai descurca si in chirie fara probleme, dar daca familia ta e normala o sa iti fie mai bine cu ei( pe termen determinat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Ayleen,
eu te inteleg perfect si cred ca ai mare dreptate. Sunt intotdeauna pentru incercarea de a repara o relatie inainte sa o inchei, dar in cazul tau nu prea se potriveste, pt ca tu oricum asta faci in permanenta. Ai incercat, nu ai ce-ti reprosa, altul!!!
Eu am stat cu chirie si singura in casa mea si a fost tare bine. A fost cea mai frumoasa perioada din viata mea. Faceam fix ce aveam chef, daca ma simteam singura chemam prietene la mine etc.
Ce povestesti tu despre mama lui e absolut horror, eu n-as fi rezistat (jur!) nici macar juma' de ora, darmite de atata timp ca tine! M-a ferit Dumnezeu de soacre (rele) la ambele casatorii pana acum, deci nu pot vorbi din experienta, dar daca eu ma irit imediat ce spune saraca soacra-mea ceva putin mai deplasat imi inchipui cum as reactiona daca ar face o singura data un singur comentariu cum face a ta.
Iti tin pumnii sa iei cea mai buna decizie si sunt convinsa ca vei gasi un barbat super care sa te iubeasca si sa te protejeze. A doua oara e cu noroc!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

PLEACA !!! Daca te iubeste cu adevarat va gasi o solutie sa fiti singuri si fericiti impreuna, daca nu, nu-ti irosi viata in zadar, nu-ti face un calvar din viata ta ca apoi sa te gandesti cum ar fi fost daca....
Nu e nici o nenorocire sa stai cu chirie, e o etapa a vietii pe care doar noi romanii o privim intr-un mod ciudat.
Cred ca sunt mult mai importante linistea si echilibrul tau decat faptul de a salva o relatie pentru care te lupti mai mult singura.
Iti doresc curaj pentru ca pari a fi o femeie puternica!!

[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui hellene_n

sa stai cu chirie e NASPA! daca ai "norocul" sa dai si peste o proprietara nebuna e si mai frumos.

iar sa stai singura ca fata........nu as incerca....pe bune......
am stat....5 ani ...tot in bucuresti.....


Ei na!!!Am stat in chirie 4 ani in facultate.Nu mi s-a parut nimic asa naspa...Tot in Bucuresti si tot ...fata....
Ce legatura are una cu alta....?Daca are salariu bun si isi inchiraiaza un apartament/garsoniera cu toate conditiile de ce sa fie...naspa?
Probabil ca ii va fi greu fara cel pe care il iubeste (daca il iubeste) nu chiria e problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

ayleen ce mai faci? Cum mai este relatia ta? In ceea ce priveste situatia ta, este bine sa asculti de sfatul lui cristiama din cate am citit din postarile ei, ea are o mare experienta in ceea ce priveste "soacra", chiar ai ce invata din experienta ei. In ceea ce priveste statul cu chirie, eu am stat cu chirie un an de zile, pana m-am mutat la sotul meu. Nu pot sa spun ca este f bine sau rau, acum depinde. Daca stai cu gazda in casa, sper sa nu ai norocul meu, prima o baba care era obsedata de lumina, sa fie inchisa ca face economie, pana si la toaleta cu lumina inchisa, a doua o femeie singura cu o fetita, femeia facea crize de epilepsie. in fine, daca mai pun ca am stat cu asa zisa o "prietena" care mi-a facut si ea destule probleme. Am auzit persoane care au stat ani de zile cu gazda in casa si au fost f multumiti, dar eu nu am avut norocul asta.
Daca iti cauti de inchiriat, sfatul meu este sa apelezi la o agentie imobiliara, pe toate femeile care sunt singure le sfatuiesc asta, chit ca este mai scump, trebuie sa dai avansul pe chirie+ comisionul firmei care este jumatate din chiria pe prima luna, dar este mai sigur, nu apela la mica publicitate, unele anunturi nu sunt serioase, poate sunt avantajoase dar nu stii ce se ascunde in spatele lor, noi era sa o patim, intra-adevar ca ultima data, inainte de a ma muta la sot, am gasit garsoniera din drumul Traberei tot prin anunt din ziar, noroc ca omul era bine intentionat, un om serios.Bafta multa in continuare.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

eu am stat f putin in chirie, dar a fost ok.
aveam o garsoniera f cocheta si mi-a placut acolo.
e doar vb de bani.dc ii ai, nu sunt probleme.te vei obisnui.

eu sunt de partea ta, pt ca mi se pare inuman sa traiesti asa sincanata de o femeie isterica. oricum ar fi situatia, ideea e ca tu nu te simti confortabil, esti chinuita si sicanta si asta NU trebuie sa se intample.
o sa ajungi sa somatizezi atata stres si sa te imbolnavesti sau sa-ti pice parul din cap de nervi.

e grea deicizia pentru ca ai investit timp si sentimente intr-o relatie si te-ai invatat cat de cat cu confortul ca ai unde sta si nu trebuie sa platesti chirie. iti e greu sa pleci ca melcul cu casa in spate si cred eu, si mai greu, sa te intorci acasa la parinti.

eu zic sa pleci o luna doua,intr-o chirie...ia-o ca pe ceva temporar. si vezi ce se intampla.
in mod normal, dc el te iubeste si e cel potrivit, va face ceva si sa te aduca inapoi la el si sa rezolve situatia stresanta cu maica-sa.
si pauza asta, fizica, de casa lui si familia lui, iti va da si tie ceva timp sa privesti situatia la rece.
dc nu vine dupa tine si nu repara nimic, inseamna ca nici pe viitor nu urma sa se intample nimic bun pt tine. si de abia atunci, o sa vezi tu ce faci.


_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

ayleen - DU-TE!

Tot timpul casa va fi a ei si cum ai zis si tu " e pe tarlaua ei"!
Du-te cu chirie, incearca sa-ti organizezi viata asa cum iti place (plimbate, citeste, stai la PC iesi la cumparaturi in Mall...fa numai ce iti place si simta-te bine in pielea ta, fii mandra de tine)si ai sa vezi ca incet, incet iti va fi bine!
El daca vine dupa tine impune-i regulile "jocului tau" sa cumparati ceva impreuna.
Niciodata sa nu te mai intorci in averea masii fiinda vei fi umilita si batjocorita si mai rau!

iti doresc bafta si sper sa ne zici ca te-ai mutat si iti este bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Nu am renuntat la ideea de a pleca. Mi-am cautat chirie, mi-am facut calcule peste calcule... La mama nu ma duc, exclud varianta asta. La urma urmei toata viata mi-am dorit sa plec de la mama si sa pot fi independenta. Ne intelegem minunat cand vorbim la telefon si cand petrec o zi pe saptamana pe la ea. A inteles foarte bine dorinta mea de a fi singura in casa.
M-a inmuiat foarte tare reactia prietenului meu. El ma intelege bine si il vad ca solidarizeaza cu mine. Maica-sa a disparut complet din seara aceea. M-a lasat in pace.
Maica-sa tot ma jignea spunandu-mi ca eu nu am o familie si ca nu a avut placerea sa o cunoasca pe maica-mea. Am autorizat-o pe mama sa vorbeasca cu ea. Mama i-a dat telefon si i-a cerut socoteala pt ca-si permite sa taraie cu mine pe jos. I-a spus ca e prea intruziva, i-a spus sa ne lase relatia in pace si i-a spus ca ea ne asteapta sa locuim cu ea. Aia a inceput sa tipe ca nebuna, iar maica-mea a numit-o vulgara.
La randul meu i-am spus cucoanei ca, daca o data ma mai jigneste, o dau in judecata.
Prietenul meu continua sa o respinga pe maica-sa, sa o repeada si sa o evite. A tot stat de vorba cu mine si imi spune ca intre noi doi nu incap discutii: este casa lui, iar eu stau in casa lui. Maica-sa poate sa spuna ce o vrea. E mare lucru cand baiatul solidarizeaza cu iubita lui si nu cu mama. Sunt barbati care ajung acasa si ii spun nevestei: ai suparat-o pe mami pt ca nu i-ai raspuns la telefoane. Iesi afara!
Ce nu am spus aici este ca maica-sa ne-a mai despartit o data (mi-a dat telefon si m-a conditionat sa ma casatoresc cu baiatul ei sau sa-mi vad de viata mea, pt ca ea sa poata sa-i gaseasca alta fata). Eu nu eram decisa sa ma casatoresc cu el atunci si am intrerupt relatia pt 5 luni. Ea i-a prezentat o fata cu bani, desteapta si draguta, insa el nu a placut-o. M-am pomenit cu el in toiul noptii ca ma ia cu declaratii de iubire (el nu-mi face niciodata declaratii). A suit in masina si a venit sa ma ia, ca el nu poate sa traiasca fara mine! Culmea, maica-sa a fost bucuroasa ca s-a impacat fecioru-sau cu mine. De atunci a trecut aproape un an.
Nu stiu cum sa fac, mi-e greu. Vad ca relatia noastra are potential, ne potrivim, mi-e drag... In plus, eu am incetat sa mai cultiv relatia cu maica-sa, am intors pagina, iar atitudinea mea e clara: am un cuvant de spus in casa, cat timp sunt cu el,locuiesc in casa, muncesc in ea si aduc bani acasa. Maica-sa nu e binevenita decat daca vine cu frumosul. Altfel o las pe ea in casa cu fiu-sau si plec eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Ayleen eu cred ca cel mai bine este sa gandesti in perspectiva. Am auzit odata expresia: te vezi alaturi de el imbatranind si cu nepoti in jur? Cam pina atunci trebuie sa incerci sa vezi...Gandesti foarte clar, matur si obiectiv, din cate se pare.
Ai putea suporta tot felul de scene din partea soacrei asa, de-a lungul anilor, cand i s-ar pune ei pata din cine stie ce motiv?
Chiar daca fii-su o refuza si o indeparteaza de casa voastra. Tu, stiind cum ar fi un camin normal, ai putea suporta a la long asa o atmosfera?
Din pacate, eu am trecut printr-o situatie asemanatoare cu a ta, numai ca eu stateam in garsoniera mea si nu am fost dependenta de el din acest punct de vedere. Si am mai avut lipsul, recunosc, de a nu vedea asa de "la rece" lucrurile...mereu exista un "ceva" care ma facea sa incerc inca o data, iar si iar...mult mai multi ani decat ai strins tu cu prietenul tau.
Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a deschis ochii, mi-a aratat si alte drumuri si mi-a dat puterea sa rup totul. Altfel, daca era dupa el...cred ca si-acum lungeam pelteaua degeaba!
Si eu am avut parte de tot soiul de jigniri din partea mamei lui, ca la usa cortului, numai pentru ca fiul ei ma prefera si nu ma rejecta asa cum si-ar fi dorit ea. Ce folos? Am ajuns la un moment dat la capatul rabdarilor si m-am intrebat cat am sa mai pot innota impotriva curentului? Asta e caminul pe care mi-l doresc cu el? Nu, desigur. Si atunci, mi-am adunat toate puterile si i-am zis stop.
Poate e interesant sa mai spun ca dupa vreo 3 ani de zile, am aflat ca se repeta povestea cu alta tipa ivita in viata lui si care primea acelasi tratament cu jigniri si blesteme de la maica-sa. Iar mama lui, dupa un timp s-a spinzurat in baie. Doamne fereste!








Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby


www.youtube.com/watch?v=iQ6Z9F23KNE" target="_blank">Melodia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

sincer acum, nu-i mai da atata importanta soacrei.
dc el, chiar e un tip special pt tine si te face sa te simti ok, te protejeaza de ea si simti ca poti avea un viitor cu el, nu da cu piciorul la tot pt o nebuna.
nu stiu dc se merita.

dar in niciun caz sa nu faci compromisul de a ramane cu el doar din comoditate.comoditatea si spaima de a sta in chirie. uneori e benefic sa stai singura. eu candva m=am mutat intr=o casa de vacanta a parintilor mei, undeva la munte, la vreo 150 de km de bucuresti, ca sa scap de trecut si m-am plimbat singura cu cainele pe dealuri, pana am scapat de depresie, vreo 3 luni.:)) apoi totul s-a mai clarificat.si in 2 ani, am schimbat vreo 3 orase si 4 locuri de munca, pana m-am hotarat unde mi-e bine si ce am de facut.asta dupa divort.

eu cred ca tu esti suficient de matura sa decizi ce e bine pt tine.
dc tie ti-e bine cu el, fa abstractie de maica-sa. dc poti.fa-te ca nu o vezi si fa ca tine.el sa fie mereu de partea ta.

si eu candva am avut o soacra tembela, doar ca eu aveam 22 de ani cand m-am maritat si m-am desp de sot din cauza ei.
dupa, cu mamele la toti care au urmat am avut o relatie excelenta.
si asta nu pt ca erau ele mai bune ca fosta soacra ci pt ca m-am pervertit eu in mod morbid la relatia soacra-nora:))))

vrei niste tipsuri??:)))

hai, capul sus si fi optimista!

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -

Mergi la inceput