Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(121)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

uitati o carte f buna, pt cine are timp sa incerce sa isi inteleaga bebelushul
http://www.all.ro/default.asp?ecdl=0





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

monvas - asta am vrut si eu sa intreb. la ce varsta trebuie sa fie decalotati complet. am uitat sa o intreb pe pediatra cand a venit ultima data. mi-a zis doar sa trag ushor de ea, cate putin la fiecare baie. eu nu prea fortez pt ca imi e mnila de el, singurul lucra care imi da curaj e frica sa nu cumva sa ramana baiatul cu putza mica. ca doar nu o sa-l las sa rada fetele de el...eu vreau nepotzi

fetelor, am inebunit complet, am gasit avantajele colicilor de seara. il tzin pe bb lipit de burta mea(singurul lucru care il mai calmeaza un pic) si fac toate mishcarile de steper de la sala, cand terminam suntem rupti de oboseala amandoi dar eu sunt tare multumita si lui ii place la nebunie mishcarea.
aseara dupa o criza de plans am cedat si i-am dat o doza de debridat. dimineata i-am dat si nishte bonisan ca asta macar e pe baza de plante.






Salutare!!!

Aris noua ne-a zis pediatrul, pana la 6 luni sa nu umblam la cvuculet. Da de ce ti-a zis sa tragi de ea?

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

eu nu am facut cezariana dar din cate stiu nu se tzine nici o cusatura acoperita decat cateva zile. aerul vindeca cel mai bine. iar spirt pe rana?! brrr...eu zic sa nu incercati, mai bine stergeti cu un pic de betadina, asta se foloseste si in spitale pt dezinfectare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

olga - hmmm serios? cine sa mai inteleaga ceva. mie pediatra mi-a zis de la o luna sa incerc ushor ushor sa decalotez ca sa nu faca fimoza ca altfel ajungem la chirurgie sa o decaloteze cu un fel de foarfeca. si ca pana la 2 ani(sau ma rog pana cand o sa faca singur)trebuie mereu decalotata pt a pastra igiena. eu sper sa invete singur cat mai repede ca nu ma vad tragand de putza baiatului fiind asa mare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

sincer chestia asta cu decalotarea mi se pare o barbarie, dar in acelash timp imi e frica sa nu o fac si sa imi para rau. tot ce stiu eu despre psihologia copiilor imi spune sa las baiatul in pace, cred ca freud mi-ar crapa capul daca m-ar vedea tragand de putza copilului.
off tare ash vrea sa stiu care e cea mai buna dacizie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

fetele revin azi cu moralul mai ridicat. Ma ajuta mult faptul ca mi-ati raspuns si ca pot gasi oricand un sfat aici la voi.

Pe noi ne framanta acum 2 probleme:
1. I-au aparut gazei mici acele bubite mici ca niste cosuri pe fata. Stiti vre-un tratament sa treaca mai repede ?.
2. De ieri gaza mica dupa ce papa se baga la somnic dar nu mai doarme linistita, se screme, sufera are cate un mic inceput de plans. Din pacate nici ea nu se odihneste foarte bine si eu ma stresez. Uneori e mai rau si se trezeste si plange de oboseala si cred ca si de durere. M-am gandit ca o fi de la burtica. Eu incerc mereu sa o ragai chiar si cand adoarme la san cu riscul de a o trezi dar vad ca degeaba. Sa fie inceput de colici? sau altceva? aveti vre-un sfat ca ma doare sufletul sa vad cum sufera in somn. Nu plange doar se zbate si scanceste.

Pupici inca o data si multumesc pt suport.




Gazii a implinit o spatamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

gaza
1 - aproape toti copii fac, trec de la sine, sau poti sa ii dai cu fucidin. oricum apar si dispar mereu pana li se mai ingroasa un pic pielea. acum e f fina, se irita de la contactul cu hainele si se ifecteaza cu bicrobii care exista in mod normal pe piele. oricum nu o dor, nu o mananca sunt doar inestetice si ne deranjeaza pe noi nu pe ei.

2 - probabil sunt gaze. si al meu are cu toate ca stam si cate o jumatate de ora la scos aerul si il scoate...dar se pare ca nu pe tot sau nu stiu, ideea e ca se screme si se chinuie...de obicei eforturile sunt culminate cu un partz sau kk



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

LA MULTI ANI Victor!!!! Sa fii sanatos si voios

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Citat:
citat din mesajul lui aris26

monvas - asta am vrut si eu sa intreb. la ce varsta trebuie sa fie decalotati complet. am uitat sa o intreb pe pediatra cand a venit ultima data. mi-a zis doar sa trag ushor de ea, cate putin la fiecare baie. eu nu prea fortez pt ca imi e mnila de el, singurul lucra care imi da curaj e frica sa nu cumva sa ramana baiatul cu putza mica. ca doar nu o sa-l las sa rada fetele de el...eu vreau nepotzi

fetelor, am inebunit complet, am gasit avantajele colicilor de seara. il tzin pe bb lipit de burta mea(singurul lucru care il mai calmeaza un pic) si fac toate mishcarile de steper de la sala, cand terminam suntem rupti de oboseala amandoi dar eu sunt tare multumita si lui ii place la nebunie mishcarea.
aseara dupa o criza de plans am cedat si i-am dat o doza de debridat. dimineata i-am dat si nishte bonisan ca asta macar e pe baza de plante.






Salutare!!!

Aris noua ne-a zis pediatrul, pana la 6 luni sa nu umblam la cvuculet. Da de ce ti-a zis sa tragi de ea?

Olga, mamica lui David iepurasul


o prietena a mea a fost la dr Fodor care este ortoped pediatru ( ca asta e specialitatea care se ocupa si de fimoze) ff renumit si i-a spus acelasi lucru ca e o isterie generala la medici sa recomande decalotarea dar el interzice cu desavarsire acest lucru. Asa ca eu nu fac nimic, nu ma ating de zona decat simplu spalat.

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

La multi ani Victor Christian!
Simona


Noi am iesit de dimineata singurei ce bine-i cu mami ajutor. Nu am mai iesit singurei de muuuulta vreme. Nu am stat mult, ca Luana papa des acum, o fi si puseul de 3 luni, o fi si cantitatea de lapte scazuta. Nu am nici lapte formula in casa, cred ca in curand ajungem si noi la completare, cu toata parerea de rau. M-am straduit atat si chiar nu stiu ce-i cu mine, de nu am nici o remuscare acum.
Apoi am mai dormit putin, apoi am plimbat copiii putin, si iar am dormit. Acum ne-am trezit toti. Mama ne-a gatiti bunatati si placinte.

Uite pt voi

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput