Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(72)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miruta
Alynta,din cate am inteles eu Anda face cezariana maine dimineata ,nu ii este indusa nasterea .Am citit si eu povestea nasterii lui David ,foarte frumos ai povestit.


Ma bucur ca m-ai scos din ceata! Multumesc!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 37+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

miruta esti foarte simpatica cu numerele de telefoane :) Sunt convinsa ca nu o sa fie cazul si totul o sa fie ok. Eu zic sa dai la medic atat cat iti permiti. Unii pot mai mult, altii mai putin, nu cred ca doctorul o sa isi faca problema din asta. Ca daca era cu tarif fix se afisa pe usa :))

Merci de intrebare. Tot am contractii nedureroase. Aseara de exemplu erau destule, incepusem sa ma ingrijorez. Dar azi dimineata totul a fost ok, si pana acum au fost doar vreo 5-6.
Problema mea cea mare e ca am o presiune jos, bebe sta f jos si tot apasa. Asta nu imi place deloc. Eh, sa stea unde vrea, numai sa stea acolo inca 5-6 saptamani, cel putin.

32 saptamani cu Ada Ruxandra [love]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancy_2405

Buna seara burticutelor.Anda magda nastere usoara.Am inteles ca face cezariana...offf.Alynta27 si Anaela am vazut pozele.Sunt foarte frumoase.Sunt o viitoare mamica de baietel si vroiam sa va intreb ceva.Am auzit ca baieteii se nasc dupa termen si niciodata la termen sau mai devreme.O fi adevarat?Stie careva sa-mi spuna?Eu optez ptr nastere normala.

graviduta intre 37 si 38 saptamani


Se spune ca fetele vin mai devreme, iar baietii se lasa asteptati! La mine asa a fost! Dar fina mea a nascut la 38 de saptamani baiatul! Acum depinde si de organismul mamei! Tu fii atenta ce iti spune medicul despre starea colului la controale! Cand colul incepe sa se scurteze, adica ingroase si apare si dilatatia, inseamna ca te apropii!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 37+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alberta72 spune:

Buna albinute,
Raportez si eu de acasa. Sambata am avut contractii cam dese la 15 minute, dar m-au lasat. Ieri m-am simtit mai bine si m-am dus la cumparaturi. E OK cu condusul dar in parcare trebuie sa stau vreo 5 minute sa ma uit in jur sa ma dezmeticesc ca altfel ma iau durerile. Dar apoi ma lasa si pot sa merg incet incet sprijinita de cart. Acum ma gandesc sa o iau iar la drum sa iau si eu buretei ca Beca. Am vazut in magazin dar pana acum nu m-am gandit sa iau.
Lucrarile in casa avanseaza dar tot nu vad finalul. Acum nu mai sunt asa stresata ca am aranjat camera lui bebe, am pus patutul, am spalat asternutul si hainutele. Am pastrat si eu haine de la Andrei dar le-am luat la triat si mai mult de jumate le donez ca mi s-au parut decolorate si nu mi se pare corect pentru bebe cel nou. Bagajul de spital e gata.
Beca si aici ti se spune peste tot ca bebe trebuie sa aiba un strat de haine mai mult decat ai tu pe tine. Totusi canadienii astia sunt ori caliti ori nu le pasa ca eu cand vad pe strada bebelusi fara caciulite si in picioarele goale si afara 10-12 grade mi se face rau.
Andrei de vineri 1 Mai nu o sa mai mearga la daycare, asa ca daca bebe vine inainte nu stiu ce o sa ma fac cu Andrei. Soacra-mea vine pe 8 Mai si cezariana mea e pe 13. Nu cred ca bebe o sa stea pana pe 13.
Sotul meu cel drag mi-a spus sa tin picioarele incrucisate ca nu e timpul sa nasc mai repede.
Sa auzim numai de vesti bune. Si pup toate albinutele si mamele lor.
36+si Andrei (27.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Buna seara!!

Nemora...ai fost mortala...deci nu trebuie sa ne facem griji pt "defrisare"
Laurraa..ma bucur ca au trecut durerile...bebelusii nostri trebuie sa inteleaga ca mai au de stat la caldurica macar 3 sapt!!
Clodyac..multumim pt capitol nou!!Sa fie cu vesti bune si albinute sanatoase!!Gata checul sau l-ai si papat deja?
Ela..sanatate fetitei!!Cand mergi la eco?
Anaela..sa poarte sanatos bebe hainutele!!Si spor la amenajari!!
Philip..chiar ca suna yamy meniul tau..Te asteptam cu vesti bune de la ultrasound!!
Ramona,Anaela..felicitari pt noile semnaturi si bebei sanatosi si cat mai la termen!!
Oana_Mvt..e super ca bebe a ales sa mai astepte putin pana la venirea pe lume!!Ai baiat ascultator!!
Bebe_Beca..felicitari pt masuratori..stati bine dupa prima saptamana..mai ales ca acomodarea e grea la inceput!!
Miruta..ai mare dreptate cu banii pt nastere..mi se pare exagerat 45 de milioane..plus ca vb ta..asa ii invata unii pe doctori si apoi se plang ca se cere prea multi bani..hmm,un intreg cerc vicios..
Ancy..cam asa se spune in popor..dar se spun multe lucruri neadevarate,depinde de caz..nu o stii si pe aia cu forma burtii?Nu intotdeauna se potriveste..asa ca stai linistita!!
Serialbastre..wowow chiar ca a crescut burtica bine in 9 sapt..Foarte frumoase pozele...


35+ Darius Nicholas
AMR 4 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Mirela fiecare da cat vrea si cat poate! Eu nu cred ca un medic care te stie din sarcina te poate lasa de izbeliste ca nu cotizezi la nu stiu ce nivel! Nu te mai gandi la prostii! A sa fie bine!
Fetelor nu va mai doriti asa mult sa nasteti mai repede! Mai bine odihnitiva si mai faceti-va ultimile tabieturi! Nu vreau sa par rea sau egoista, dar inceputurile unei noi mamici sunt grele: treziri dese pentru alaptat, schimbat scutece si tot timpul in priza! Greu mai ales e in prima luna pana se mai stabilizeaza copilul cu ritmul vietii!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 37+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Fetele am trimis pe mailul comun informatii despre actele care trebuie depuse pentru alocatie bebe, trusou si indemnizatie crestere copil. Le-am gasit pe site-ul primariei sectorului 3, dar banuiesc ca sunt valabile in orice sector.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Alberta...deci stai bine,daca ai camera lui bebe gata si tot ce trebuie...noi abia maine ne apucam de zugravit,ca pana acum tot a intervenit cate ceva...oricum nu facem mare lucru,dar macar ma linistesc ca ii pregatesc coltisorul lui bebe!!Fii optimista si poate bebe va mai sta la caldurica,ai vazut ca bebele Oanei_Mvt a fost ascultator!!

35+ Darius Nicholas
AMR 4 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

O albinutza noua? Nimic? E liniste deci...
Ne-am intors de la medic. Mi-a scos doctorul firele, au au au si am fost si cu pitica. A ajuns la 54 cm (eu o masurasem ieri si avea 53 - dar... o sa o mai masor inca o data, inclin sa cred ca eu am masurat bine) si acum are 3220 grame. Si este bine, in linii mari.

Carla, tu stii ceva despre copii si soare? Respectiv, nou nacuti si mersul la mare? Intrebarea este pentru toate burticile. Noua ne-a spus pediatra astazi ca nu am avea voie sa ducem copilul la mare anul asta. Si este o teorie cu care eu nu sunt de acord.
In plus mi-a mai spus ceva care contrazice ceea ce stiam eu de la medici precum dr. Ana Culcer. Si anume sa imbracam fata cu o haina in plus decat suntem noi imbracati. Ori eu stiam ca trebuie imbracati la fel ca noi sau chiar putin mai subtire, ca sa fortezi centri de reglare ai temperaturii corpului sa functioneze.

Piticutza doarme acum...

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca


Felicitari pentru masuratori!
M-am intors si eu de pe la munci si nu am rabdare sa citesc tot inainte sa ma mir de prostia unor pediatri, ca altfel n-am cum sa spun.
Cu mersul la mare nu este nici o problema, garantat, dimpotriva, aerul de mare ii face foarte bine. Evident ca nu vei sta cu fetita de 1-2 luni la plaja in miezul zilei, dar precautiile pe care le iei pentru un copil mare sunt suficiente. Copiii care se nasc la mare ce fac, n-au voie afara anul asta?
Ca o paranteza, noi am fost cu Saby la mare de la 6 saptamani, in primul an am fost de 5 ori, i-a mers excelent de fiecare data, s-a dezvoltat mult mai rapid decat in Bucuresti si a luat in greutate excelent.
Cu imbracatul si eu sunt de acord sa o imbrac la fel ca pe mine, sau cu "jumatate" de haina in plus , cand este foarte mica. Oricum copilul iti da de inteles daca ii este prea cald/frig si te orientezi.

Carla, s.32 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monyka314 spune:

Sal am scris la celalat capitol 71, voi ati incheiat acel capitol...nu nimic v-am gasit.......um v-am spus si acolo nu va cunosc pt ca sunt noua dar as vrea sa mai discutam mai ales cu cele gravidute...la mine nasterea ar fi in data 20 mai dar nu cred ca o sa fie acea data ....eu voi naste prin cezariana din multe motive...principalu este ca bebe e mare ....dar pe mine nu ma sperie aest lucru deloc.....eu o sa nasc in Ungaria sper sa fie ok si operatia si bebe.......asta dores la toate viitoarele mamici..si la albinute(vorba cuiva) sunt in saptamana a 37+ si am simt ok...bebe e activ...merg saptamanal la control in Debrecen....voi tot asa merge-ti la ai vostri medici?.....mie imi tot face un fel de ekg la bebe la voi tot asa se face.......specific ca sunt din roamnia...dar nu am fost la medici de ai nostri pt monitorizarea sarcini......de aia intreb la voi cum e???.....va pup si atept raspunsuri

37++ DAVID


Mergi la inceput