Reactia prietenului/sotului

Reactia prietenului/sotului | Autor: rgagapie

Link direct la acest mesaj

Faprul k am ramas insarcinata, a fost un soc pentru mine, parintii mei si ai prietenului meu (d fapt toata familia) au fost foarte entuziasmati la aflarea vestei, socul cel mai mare a fost la aflarea vestei de catre prietenul meu. Este bine de stiut k aceasta sarcina nu a fost programata, dar nici nu pot spune (cel putin din partea mea) k este un copil nedorit, dar reactia prietenului meu a fost realmente un soc pentru mine. Motivul spus de el este faptul k stam pe chirie, dar aceasi sitatie a fost si cu parintii nostri, de atunci au trecut mai bine de 2 saptamani, dar am impresia k nu s-a schimbat absolut nimic in ceea ce-l priveste si poate nici nu se va schimba prea curand.
Ma poate ajuta si cineva pe mine cu un sfat?
Ramona 8+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

poti sa afli adevaratul motiv al socului sau: daca este cel intuit de tine, si anume griji financiare, fa-i niste calcule matematice: cand planuia sa va mutati din chirie (poate peste 1 sau 2 ani)? pana atunci nu va cresc cheltuielile considerabil: indemnizatia inseamna un venit (iar scutecele nu costa atat), daca alaptezi - alta economie, sunt convinsa ca se poate creste un copil din acei bani; e adevarat ca nu mai intra salariul tau insa. Ma doare capul...e pur si simplu aberant sa stai sa calculezi asa. daca stai sa planuiesti copilul in functie de cine stie ce realizari materiale...nu-l mai faci niciodata.
Sfatul meu este sa incerci sa fii f transanta cu el si sa-l intrebi ce-l sperie cu adevarat.

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

rgagapie daca iti doresti cu adevarat acest copil eu zic sa nu mai stai pe ganduri.Probleme financiare vor fi tot timpul,asta ar insemna sa nu faci un copil niciodata.Daca acum stati in chirie,probabil si peste cativa ani veti sta in chirie si nu veti putea face un copil,asta nu e un motiv sa nu faci un copil.
Parintii sunt de acord,asta e un atu,ei va vor ajuta,pt asta sunt parintii nu? sa dea viata copiilor si sa le fie alaturi toata viata,sa-i ajute,sa-i sprijine si sa le ofere toata dragostea.
Poate prietenului tau e frica de responsabilitate sau inca nu s-a gandit la ceva serios,desi odata mutati in chirie ar fi trebuit sa ia in calcul.Vorbeste cu el si explicai ca un copil este o bucurie,realizarea cea mai mare pt care sa lupti si sa traiesti in viata asta.
Nu stiu cat de tineri sunteti,eu de exemplu am 22 ani si desi multa lume mi-a zis ca sunt prea tanara,ma bucur caci copilul va avea o mamica tanara si voi fi mai apropiata ca si gandire de el si probabil voi avea mai multa rabdare si putere de intelegere.
Nu renunta la copil pt cei din jur,nici macar pt prietenul tau,daca tu simti ca vrei sa-l ai,ca mai tarziu vei regreta.Fa ce simti tu ca e mai bine pt tine si nu uita ca Doamne Doamne e cu tine si te va ajuta in orice decizie ai lua.

Scuze ca m-am intins dar imi pare rau prin ce treci,am trecut si eu odata prin asa ceva si te inteleg,numai ca la mine pe atunci nu ereau de acord nici parintii.
Te sa ai grija de tine si sa-mi spui ce-ai mai facut.

Mony 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rgagapie spune:

Cred k am uitat sa spun, avortul este totalmente exclus. Nu am de gand sa fac asa ceva, dar nici el nu este deacord cu un avort.
Ramona 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Bravo ca nu te gandesti la prostii!
Poate e o reactie de uimire! Oricum de acum va trebui sa ai o discutie foarte serioasa si deschisa cu el: cum vede el venirea copilului si cum veti proceda pe viitor! Mult succes!
Poate oficializarea relatiei v-ar prinde mai bine!
Sarcina usoara! Nu uita: un copil nu aduce paguba ci doar noroc si bucurie!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 37+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mony08

rgagapie daca iti doresti cu adevarat acest copil eu zic sa nu mai stai pe ganduri.Probleme financiare vor fi tot timpul,asta ar insemna sa nu faci un copil niciodata.Daca acum stati in chirie,probabil si peste cativa ani veti sta in chirie si nu veti putea face un copil,asta nu e un motiv sa nu faci un copil.
Parintii sunt de acord,asta e un atu,ei va vor ajuta,pt asta sunt parintii nu? sa dea viata copiilor si sa le fie alaturi toata viata,sa-i ajute,sa-i sprijine si sa le ofere toata dragostea.
Poate prietenului tau e frica de responsabilitate sau inca nu s-a gandit la ceva serios,desi odata mutati in chirie ar fi trebuit sa ia in calcul.Vorbeste cu el si explicai ca un copil este o bucurie,realizarea cea mai mare pt care sa lupti si sa traiesti in viata asta.
Nu stiu cat de tineri sunteti,eu de exemplu am 22 ani si desi multa lume mi-a zis ca sunt prea tanara,ma bucur caci copilul va avea o mamica tanara si voi fi mai apropiata ca si gandire de el si probabil voi avea mai multa rabdare si putere de intelegere.
Nu renunta la copil pt cei din jur,nici macar pt prietenul tau,daca tu simti ca vrei sa-l ai,ca mai tarziu vei regreta.Fa ce simti tu ca e mai bine pt tine si nu uita ca Doamne Doamne e cu tine si te va ajuta in orice decizie ai lua.

Scuze ca m-am intins dar imi pare rau prin ce treci,am trecut si eu odata prin asa ceva si te inteleg,numai ca la mine pe atunci nu ereau de acord nici parintii.
Te sa ai grija de tine si sa-mi spui ce-ai mai facut.

Mony 23+



Off topic

Eu fac in vara 22 de ani si am un baiet de 2 ani peste 2 luni.
Eu ma cu el,inteleg cu mult mai multe lucruri decat intelege sotul meu si altii care au peste 30 de ani



Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





age

www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*



***SONIA - docs` did miracles ***
Si Mihaita,are nevoie de noi!!





****************************************************
"Oamenii,isi strica sanatatea pentru a face bani si apoi,isi cheltuiesc banii pentru a-si reface sanatatea"
****************************************************







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Si noi stateam cu chirie cand am avut primul copil, intre timp am avut un apartament (cu ajutorul parintilor) pe care intre timp l-am vandut si ne-am luat un teren si am stat iar cu chirie ... cand a venit al doilea copil si tot cu chirie suntem si acum, ca inca nu avem destui bani de construit. Daca asteptam sa ne facem casa ca sa facem copii, era riscant chiar sa nu-i mai putem face ...
Asa ca ... felicitari!
Probabil pentru el este un soc mai mare decat pentru tine. O femeie se gandeste de cand e fetita cum va avea ea copii, barbatii nu cred ca prea viseaza ei asa ceva, asa ca o fi socat acum. Si cum inca nu e prea implicat emotional in relatie cu copilul, e usor sa faci calcule matematice. Cand il va simti efectiv, il va vedea, va avea o dovada perceptibila a existentei lui, calculele matematice vor pali in fata afectiunii.
Vorbiti serios intre voi, dar da-i si voie sa se adapteze treptat cu vestea, nu-l forta, desi inteleg ca esti dezamagita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

In ciuda categoriei din care fac parte, si anume cea a sexului tare, barbatii sunt niste fiinte tare fricoase.Sotului meu i-a fost prima data frica de insuratoare, apoi de ideea de a avea un copil,acum se sperie de burtica...sa nu cumva sa ii faca rau bebelusului.O prietena imi spunea ca un copil se naste cu norocul lui deci poate vi se va intampla ceva bun in sensul asta in preajma nasterii sau la scurt timp dupa.Noi o sa ne mutam in garsoniera noastra anul asta, cand va veni pe lume si minunea noastra.Probabil ca sotul are nevoie de putin timp sa se obisnuiasca cu ideea.Comunicati si fii cat mai calma in ceea ce-l priveste.In general, am observat ca barbatii tind sa ia totul pe umerii lor...cel putin teroretic.Li se pare ca de ei va depinde totul:cheltuielile casei, nevoile copilului etc.Doar ca intr-o casnicie totul se imparte la doi.Iar daca mai aveti si ajutorul parintilor, cu atat mai bine.Ia sotul cu tine la eco.O sa se indragosteasca instantaneu de mica fiinta care deja misca si careia ii bate inimioara cu mare viteza!

Sanatate multa, curaj si intelepciune!

Gabrilici 33 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

citind cele scrise pe aici imi amintesc de reactiile sotului meu.
cand am ramas insarcinata prima data, desi ne doream f mult un copil, sotul meu a fost putin speriat. nu mi-a spus-o niciodata, dar am vazut asta din comportamentul lui. s-a inchis ca intr-o carapace. vreo 2 saptamani a fost asa. cu ceva efort am reusit sa-l dau pe brazda. abia cand l-am dus cu mine la eco a reusit sa se obisnuiesca cu ideea de a avea un copil. iar cand a aflat ca va fi baiat era precum un curcan infoiat.

la a doua sarcina, care a fost o mare surpriza, am inceput sa ne certam. eu nu stiam ce sa fac, lui ii era oarecum teama sa-mi spuna sa fac avort. imi venea cu argumente de genul "unde vom incapea cu totii" (atunci stateam in apartament cu 2 camere). intr-o zi m-am hotarat si i-am spus ca eu pastrez copilul si fie ce o fi. in 2 luni ne-am cumparat apartament cu 4 camere si ne-am mutat. nu a fost sotul meu prea incantat cand a aflat ca vom avea fetita.
de cand am nascut-o pe ioana e topit dupa ea si e iarasi un curcan infoiat, ca doar a fost in stare sa faca 2 copii.

am observat ca atunci cand un copil vine pe lume, vine cu multa energie pozitiva, si chiar aduce bunastare in casa. si dupa ce l-am nascut pe andrei, si si acum dupa ioana, au inceput sa-i mearga sotului destul de bine treburile.

unul dintre argumentele cu care i-am venit sotului cand nu stiam daca sa pastrez sarcina a fost " daca Dumnezeu da un copil, ii da si ce sa manance".

Mergi la inceput