poarta cineva 'sarcina jos'???

poarta cineva 'sarcina jos'??? | Autor: s_ellia25

Link direct la acest mesaj

va rog sa imi raspundeti dc puteti..sunt in 26 de saptamani si la ultima eco pe care am facut-o mi-au zis ca port sarcina fff jos..am incercat sa caut pe net sa vad ce immplica asta dar nu am gasit nimik..adevarul esta ca uneori simt ca si cum mi se lasa burtica in jos am ca un discomfort..si mai nou am si arsuri fff mari si ca un 'nod in gat'de parca nici nu pot sa respir normal..unii zic ca pentru ca am fetita..dar ce legatura are??voi ati avut experiente asemanatoare??multumesc anticipat..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ellia eu am avut sarcina jos inserata, dar intre timp s-a ridicat, dupa saptamana 28 de sarcina se poate pune diagnosticul de placenta praevia, adica jos inserata, pana atunci nu. Bb se mai poate ridica. Cu arsurile, mie mi se par babisme ca inseamna ca-i fetita, astea le poti avea foarte bine si la baiat, si cu respiratia o sa-ti fie mai greu o perioada pt ca bb apasa pe diafragm, dar mai incolo cand fatul incepe sa coboare, o sa vezi ca o sa-si revina si respiratia la normal.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca de Diana (24.04.2008) si 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Daca sarcina e jos, dar colul este lung, eu stiu ca n-are nimic. N-ai zis nimic de locul unde e inserata placenta, deduc ca nu-s probleme aici. Pentru arsuri iti poate recomanda doctorul tau un antiacid permis in sarcina. Multa sanatate, nastere usoara si bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

buna

si eu port sarcina jos, cand se misca bebica al simt sub elasticul de la chiloti ,asa cum spuneau si alte fete atat timp cat colul este inchis nu este nici o problema mi s-a spus si mie de ginecolog.
Cat despre faptul ca nu poti respira asa de bine si ca ai arsuri la stomac este perfect normalin faza asta a sarcinii, uterul ati ajunge acum cam la nivelul sanilor si ati apasa pe stomac si plamanii, de acolo si senzatiile , daca intri la ''zmeurici din jul/aug'' te pot ajuta fetele cu mai multe informatii.

succes

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

S_ellia25 si eu sunt insarcinata in 28 de sapt. si de la inceputul sarcinii am fost la 4 medici diferiti la echograf, unul fiind medicul ginecolog la care sunt in evidenta si toti in afara de el mi-au spus ca am placenta ffff jos inserata si sa nu fac nici un fel de efort . Saptamana cealalta merg iar la medicul meu la control sa vad ce zice pentru ca de vreo sapt il simt ca misca ffff jos ( de fapt asa a miscat de la inceput, nu mi s-a ridicat niciodata mai sus de buric) si mi se pare ca mi se misca pe jos inauntru . Sper sa nu fie vreo problema cu el si sa iasa mai devreme .
Va pup pe toate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Al meu sta foarte-foarte jos desi placenta e inserata normal, nu a fost niciodata suspiciune de praevia... Pe mine, sincer, ma deranjeaza putin chestia asta... in primul rand copilul loveste constant in col... am avut pb de la 18 saptamani, mi s-a scurtat colul si am avut contractii...ma intreb daca nu a contribuit si pozitia copilului la asta...
80% dintre lovituri le simt in interiorul bazinului si sunt neplacute... la 22 sapt inca mi se mai face eco transvaginala pentru masurarea colului, pentru ca piticul meu nu ii lasa sub nicio forma sa vada altfel... nu e o bucurie... nu stiu cum sa-l conving sa urce....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

marianebuna, ma bucur sa te "vad". Tu ai deschis odiseea noastra, dar nu ai mai trecut pe la noi. Sper ca sunteti bine si tu si BB.

21+ Alexandru Aram si Luca Ezram
Grasii mei iubiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ellia25 spune:

va multumesc la toate pt raspuns..eu am 28+de saptamani si astanoapte cand dormeam cred ca bbitza s-a intors sau nu stiu ce a facut dar am simit o lovitura urata rau ca m-am si speriat de nici nu am mai putut sa adorm dupa asta..credeti ca e din cauza ca e jos??sau asa e normal??si eu simt loviturile ff jos si nu intotdeauna placute..iar mai nou simt de parca mi se lasa burtica in jos..

Mergi la inceput