Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Cristinamaria, La multi ani lui Rares, ce repede cresc copiii!
Glicerina boraxata eu stiu ca este otravitoare, pentru gurita n-am folosit nimic, dar daca trebuie neaparat atunci este glicerina simpla. As adauga la lista si ser fiziologic si comprese sterile pentru sters nasucul sau ochisorii.
Roxi, eu nu i-am dat fluor pentru ca stiu ca se da in fiecare zi pana la 14 ani si mi s-a parut complicat, plus ca pasta noastra de dinti are fluor si am zis ca e destul.

Carla, s.32 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

`neata fetele!

ganesha frumos numele Amir..am avut si eu un coleg de faculta cu numele asta si era un tip tare de treaba

fetelor ce mai stiti de dicirstea? a scris si nu am bagat eu de seama?

in legatura cu baia pt bebe..eu nu cred ca-i voi face zilnic baie la bebe..probabil o zi baita si in urmatoarea doar sters cu un prosopel ud...asa am vazut la sora mea si mi sa parut ok..dupa parerea mea mai degraba fac copiii alergii daca sunt tinuti prea curati..eu am fost crescuta de bunica-mea de la 2 luni si ea sigur nu a avea timp sa imi spele hainele separat, sau folosea detergent special pt bebe, sau sa ma spele in fiecare seara, sau sa ma dea cu creme/ulei, ea ma crestea pe mine si mergea si la servici.. am crescut mare si nici nu am alergii si nu am fost nicioata in spital

36+
GUGU
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">burtica mea minuscula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Dici este bine... in principiu, ocupata cu ale ei mai multe rele decat bune, dar asta e viata, parca am fi surori .

Carla, s.32 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaela spune:

Buna dimineata

nu v-am mai citit de vreo doua zile asa ca am de recuperat.
Deea24 felicitari pentru bebe grasunel, sa creasca mare si sanatos si lui mami refacere usoara
Restul fetelor pupicei la toate, mai scriu dupa ce termin de citit din urma.

31 + Darius Stefan
http://picasaweb.google.com/chiriac.ana/NuntaAnaLaurentiu#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi2000_ro
As vrea si eu sa le intreb pe mamicile care mai au bebei, daca le-au dat fluor copilasilor, practica fiind intr-adevar cuntroversata. Eu din experienta mea,pot spune ca i-am dat lui Sebisor Vigantol cu fluor de la 5 saptamani, apoi cand am terminat cu vitamina D, doar tabletutze cu fluor si azi are niste dintisori de invidiat.Mereu am vrut sa fac ceva pentru copii mei, pentru ca am suferit o viata intreaga avand dintii cu probleme...


Nu prea inteleg ce de chestii ai descris tu acolo - aici sunt tablete de D-fluorette (fluor si vitamina D) care se dau din a 10-a zi de viata pana cand implinesc un an. Si eu sunt multumita de dantura fetei mele, in ciuda faptului ca a picat cu nasul de asfalt si si-a spart nitel un dintisor in fata. Am fost cu ea la dentist si mi-a zis ca e totul OK, spartura nu e mare, oricum sunt dinti de lapte care se vor schimba, insa trebuie sa pun mana sa o spal pe dinti. Asa ca de la 1 an si 3 luni pustoaica primeste periuta si pasta...

Carla, pe Sabi o speli pe dinti?

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07)
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

CarlaV ai mare dreptate glicerina simpla cu nistatin!!! Scuze! Ma duc sa corectez!!! Multumim mult si pt urari!
Foarte bune si compresele sterile si serul fiziologic! In plus pt mine au mai fost super scutecele din finet! Le-am folosit peste tot iclusiv la spital!!!

Cristina mami lui Rares & 31+
rares
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">ajutor pentru sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

io i-am facut baie de 2 ori pe saptamana, si asa-i fac si acuma, daca se cere neaparat la baie, nu o spal cu sapun; vara trecuta cand venea acasa plina de nisip si-n fund, o spalam zilnic
pe fund numai cu apa simpla (sau vata inmuiata in apa)
privitor la crema de fund, am luat tot ce era pe piata, insa tot bephantene mi se pare cel mai bun
in rest, copila mea a mancat nisip de la 8 luni
in casa n-am fost maniaca
ce e cu masura e bun

va vand secretul alaptarii: RABDAREA adica tinutul pruncului la san cat doreste (chiar daca asta inseamna pentru inceput ore intregi); nu ascultati sfaturile binevoitoare cu limitarea timpului de supt si programul meselor sau completare; pentru eventuale rani la san - lanolina pura de la Bioclin - nu tre clatita si...ciocu mic la durere; sa aveti si o asistenta buna de chemat in caz de furia laptelui sa va mulga





Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Daaa, si scutecele din finet, asa este.

O spal pe Saby pe dinti, de fapt incerc, fiindca imi ia periuta din mana si se spala singura. Pasta de dinti nu pun decat rar, de regula o spal cu apa, pentru ca ei ii place sa pape pasta de dinti, nu stie sa o scuipe.

Carla, s.32 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora
va vand secretul alaptarii: RABDAREA adica tinutul pruncului la san cat doreste (chiar daca asta inseamna pentru inceput ore intregi); nu ascultati sfaturile binevoitoare cu limitarea timpului de supt si programul meselor sau completare; pentru eventuale rani la san - lanolina pura de la Bioclin - nu tre clatita si...ciocu mic la durere; sa aveti si o asistenta buna de chemat in caz de furia laptelui sa va mulga

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.


Total de acord cu tine si pentru "ciocu mic"

Carla, s.32 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

referitor la fluor: nici eu nici barbatu-meu nu am luat fluor si avem dinti super beton; asa ca nu-i vad rostul

referitor la seruri, glicerine, betzigase: eu nu i-am bagat fetii nimic nicaieri
daca face micoza in gura, se face un ceai concentrat de musetel cu galbenele in care se pune putin bicarbonat si se sterge cu compresa sterila; reteta e f buna si pentru iritatii la fund
daca nu face micoza, la ce sa pui glicerina?
daca micoza nu trece, se ia de la farmacie suspensie cu nistatin si gengigel
daca iritatia la fund nu trece eu recomand triderm

ser io una nu am folosit, ci doar lapte de mama in oki sau nas la nevoie

betzigase nu i-am bagat niciodata in urechi

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput