Baietzii mei

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Miss Boss, . Sarcina usoara in continuare!

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Toma are niste probleme de sanatate si facem tratament deja de mult timp. Intr-o seara, inainte sa adoarma, ma ia de gat ma pupa si imi zice:
- Mama, iti multumesc ca ai gija de mine sa nu mai tusesc.


Am fost saptamana trecuta sa il tundem pe Petru si era inchis. Ieri dimineata vorbeste Toma cu bunica:
- Sa stii ca pe Petru nu l-am putut tunde ca era inchis la tunsorie.

Toma dormea in camera lui iar Petru voia sa intre in camera lui sa ia o jucarie. Discutie cu tati:
Petru: - Tati, am voie sa iau o jucarie din camera lui Toma ca nu il trezesc, promit.
Tati: - Exclus.
Se duce tati in bucatarie cand se intoarce il vede pe Petru iesind din camera lui Toma cu jucaria in mana.
Tati, nervos: - Ce ai facut, Petru?
P, ff serios: - Pai, am luat jucaria din camera lui Toma.
- Pai, eu ce ti-am spus tie?
- Cum adica?
- Pai ti-am dat voie sa intri?
- Eu am cerut voie.
Tati: - Da, ai cerut voie da eu ce ti-am spus?
Petru, uitandu-se serios si nedumerit peste ochelari: - Pai ai zis exclus. Cu ce am gresit eu?

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Petru imi zice ca la gradi au fost intrebati care cu cine seamana.
Eu: - Si tu ce ai zis?
Petru: - Eu am zis ca seman cu tine.
Eu: - Pai de ce?
- Pentru ca eu am zis ca tu mi-ai dat mie genele tale de par blondut si genele tale pentru buze si ochi. Doar genele pentru puncte negre nu mi le-ai dat tu ca stiu de la buni ca tu nu ai avut puncte negre, alea nu stiu de la cine le-am luat. Probabil de la vreunul din copii de la gradi.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Petru a fost la o zi de nastere si a venit acasa cu un balon. In lipsa lui tati i-a dat balonul lui Toma care, bolnav fiind, nu a fost la petrecere. Discutie:
Petru, cu mainile in sold, otarandu.se la taica-sau:
- Draga, i-ai dat balonul meu lui Toma?
- Da, pai stii ca e bolnav si am zis sa il inveselesc.
Petru, inmuindu-se, ca e tare bun la suflet. ii spune lui tati:
- Bine, Einstein, da pe mine de ce nu m-ai intrebat?




Patanie haioasa:
In weekend Petru si-a scos primul dinte. Nu mai zic cate parlamentari am avut..2 zile a durat procesul. Ca el zicea ca nu il poate misca pentru ca "are carnea pe degetel prea moale si nu tine". Sa il misc eu, etc. Fricos, nevoie mare..
In fine, duminica seara la 23 cade dintele buclucas. A doua zi copilul se duce cu trofeul la gradi sa il prezinte copiilor. Vine acasa bocit tot ca si-a pierdut dintele. Marti, vine acasa tot un zambet: isi recuperase dintele. Il pusese in gentuta iar un coleg care a fost "atras" de dintele lui i l-a sustras din geanta ca sa il duca acasa sa il arate mamei lui. Care, bineinteles ne-a returnat "bobul de orez". Si asa s-a facut pace..




Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

L-am certat intr-o zi pe Petru ca statea el sa il incalt eu, avea un acces de lene. Si tot il bombaneam si la un moment dat ii zic:
- Eu chiar nu pricep cum ai putut tu sa ajungi la grupa mare? Ca tu ar trebui sa fii la grupa mica..Cum ai ajuns tu la grupa mare?
La care Toma, candid si nedumerit de dilema mea:
- Pe scari mama, tu nu stii ca grupa mare e la etaj?

Toma disperat: vreau ceasul care stramba! Vreau ceasul care stramba!
Dupa cateva ore ne-am prins ca voia copilul tensiometru.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu: -Toma, ai dormit bine?
Raspuns: Da, foarte bine, cu ochii închisi.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Incerc sa il dezvat pe Toma de chestia cu tzitzi, adica el inca seara mai are obiceiul sa isi bage mainile in pijamaua mea si sa adoarma asa. Si ii tot spun ca e baiat mare si nu se mai poate.
Toma: - Da, mama, cand o sa fiu mic o sa mai iau tzitzi da? Pomiti?


Petru: -. Mama, eu sunt primul tau nascut, da?
- Da, mama.
Toma: Si eu vreau sa fiu nascut! Eu de ce nu sunt nascut? Nu e corect!

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caliopia spune:

Sunt super! sa iti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

M-am distrat copios ! Sa fie sanatosi si norocosi desteptii tai !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

De cand nu am mai scris..am ratat o gramada de perlute...

Petru e bolnav, am fost ieri la doctor cu el. Discutie intre el si doctor:

Dr. - Tu esti destept?
P. - Evident.
- Si esti indragostit? intreaba dr sa faca si omul conversatie, fara sa stie de limbarita copilului..
- Ah, eu nu sunt indragostit, dar sunt fetele indragostite de mine..si ma aleargaaa, de ma dispera. (Petru ff serios)
Dr, amuzat - Pai si tu ce faci?
- Alerg si eu si strig dupa ajutor. Si vine prietenul meu si incearca sa ma scoata dn ghearele lor, si ele ma pupa peste tot pe unde nimeresc...abia scap.

Discutie intre mine si Petru:
- Petru cine mai e prietena ta acum?
- Inca nu m-am decis si e mare scandal din cauza asta..
- Pai, cum adica?
- pai sunt trei fete, D., A. si A. si toate trei vor ca eu sa fiu sotzul lor. Si mai mereu eu o aleg pe A si D e mereu suparata ca zice ca fac expres sa nu o aleg pe ea. Si mai mereu e imbufnata.
-Pai cum faci tu sa alegi?
- Pai se aseaza ele in jurul meu si eu numar asa: Tom si Jerry, cheama pompierii: Foc, Foc, Foc, Iesi afara tu din joc.
Ce viata...

Pe vremuri Petru a avut un animal de casa...un paianjen. Il tinea intr-o cutie si ii aducea in fiecare zi cate o musca. Apoi privea fascinat cum tesea "dihania" panza. Faza a fost chiar amuzanta pana a facut paianjenul mii de oua, si eu, mama rea, i-am facut "disparuta" jivina.
Recent, Petru a avut examen de admitere in clasa I. Intrebat fiind daca are animale, a zis ca are un paianjen si a spus ca ii da sa manance muste. L-am intrebat de ce a zis ca il mai are. A zis ca i s-a parut lui ca asa e el mai interesant.
Apoi cica a fost intrebat care sunt desenele lui favorite si el a zis ca Magicienii din Weverly Place. Si l-a intrebat comisia daca el ar intalni un magician real ce dorinta ar avea el. Cica raspuns:
- I-as zice sa imi dea o potiune sa scap de tantari pentru totdeauna ca m-am saturat de atatea insecte.
Nu am baiat pretentios...


Intr-o seara, eu rupta de oboseala, baiatul nu avea somn deloc, era ff tarziu:

- Mama, zi-mi si mite ce sunt visele?
- Iti zic maine, mi-e somn, e ff tarziu, dormi..
-...Lasa ca stiu eu..dormi linistita.
- Stii? Ce sunt?
- Pai visele sunt imaginatie, adica asa ca o energe pura care nu exista, nu o vezi...
- Aha...
- Dupa alte 10 minute, spre exasperarea mea:
- Si totusi, de ce ne-a trimis pe noi Doamne, Doamne, pe pamant? Cae e scopul nostru in viata?
Eu taceam. El: lasa, mama draga, stiu ca e tarziu, imi explici maine, acum poate dorm si eu...



Tot din ciclul fara somn, Petru avea 2 ani, ma chinuiam sa il adorm si nu vorbeam deloc cu el, ca daca as fis csos un sunte declansam moara si nu se mai oprea. Stranuta copilul...eu nimic. Sta copilul, a vazut ca nu zic nimic, dupa 2 minute, oftand: Sa cresti mare, Petrule!




Baietzii mei

Mergi la inceput