Concediu in Romania

Concediu in Romania | Autor: Roxi74

Link direct la acest mesaj

Anul acesta am vrea sa mergem in concediu in tara si nu stiu ce sa alegem: Baile Herculane, Geoagiu sau 1 Mai. A fost cineva pe aici? Aveti ceva recomadari pentru cazare?
Multumesc anticipat celor care o sa-mi raspunda.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_70 spune:

Noi am fost acum doi ani la Felix, pensiunea Maris. Proprietara pensiunii este o femeie extraordinara, statiunea invechita. Depinde ce asteptari ai, ce varsta are copilul (copii)...


Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie inteligenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_raluk spune:

Geoagiu Bai este o statiune pentru oameni varstnici,posibilitati de distractie pentru copii-zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Eu cunosc foarte bine Valea Cernei, Herculane, Orsova...e o zona superba ca si asezare, forme de relief...merg in fiecare an cu mare placere acolo, insa statiunea e veche, depinde ce asteptari ai, vorba cuiva care ti-a scris mai sus. Daca vrei distractie, hoteluri sau pensiuni de 4-5 stele, parcuri de distractie, atunci nu e cazul sa mergeti acolo. Daca vrei un loc de odihna, sa faceti drumetii, sa vedeti locuri cu adevarat frumoase, liniste, atunci da, e cazul sa mergeti acolo. A, si sa mergeti musai cu masina, sa va puteti plimba, ca altfel nu are sens. In niciun caz sa nu alegeti unul din hotelurile vechi decat doar daca nu aveti pretentii deloc... De exemplu, e vestitul hotel Roman de pe vremea raposatului, dar acum e in paragina, camerele sunt f. scumpe, dar miroase a mucegai, totul e vechi si nici restaurantul nu e mai presus. Hotelul Ferdinand e de 4 stele, insa nu se ridica la un asa nivel...camerele sunt cam mici, baia de asemenea...e bun, insa, fata de alte locuri ca si calitate. E unul mai nou inainte de a ajunge in centrul statiunii, dupa un pod, dupa ce treceti de zona blocurilor, Geta parca se cheama, camerele sunt ok si mancarea buna, insa ca asezare nu e deosebit. Si cel de langa Geta e ok, dar nu mai stiu cum se cheama. Daca vreti sa alegeti o pensiune, cautati pe net, sunt cateva care par ok, nu stiu ce sa va recomand, am stat doar o noapte la una, Magic parca si nu ne-a placut pentru ca nu era curat...dotarile ok, dar curatenia lasa de dorit...dupa prima noapte am plecat automat. Bine, noi avem rude in Herculane, avem unde sta, de aia experiente nu prea avem, cu toate ca mergem o data sau de doua ori pe an acolo. A, e o pensiune dupa statiune, cum mergeti spre Baia de Arama, dupa ce treceti de barajul de pe Cerna (si acolo e un hotel f. fain, Tierna, dar gasesti cazare doar daca ai noroc, e cu circuit inchis, parca apartine de E-On), Dumbrava se cheama, e chiar la limita dintre judetul Caras-Severin si Mehedinti, insa e cam departe de statiune. Oricum, sunt si in statiune multe pensiuni, uitati-va pe net si gasiti, cereti referinte...
Daca nu vreti sa stati in Herculane, sunt multe pensiuni f. frumoase pe malul Dunarii, cum mergeti de la Orsova spre Moldova Noua, puteti vizita cazanele Dunarii, e extraordinara zona si chiar merita din toate punctele de vedere.
Daca te mai pot ajuta cu ceva informatii, nu ezita sa ma intrebi. Sper ca am fost cat de cat coerenta, am scris cam in graba.

Lora, mami de Iustina
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133766

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Roxi,oricare din cele 3 statiuni mentionate de tine,sunt statiuni de odihna,de relaxare...pur si simplu ,noaptea,poti sa auzi cum creste iarba,atat e de liniste si de...plictisitor.
La Geoagiu e frumos....ce sa zic?orasel micut,sunt stranduri...hai sa zici ca ar sta copilasii non stop in apa...relieful de deal...ar merge.
1 Mai sau Baile Felix...in afara de piscine,altceva nu prea ai ce face.Poate doar,daca aveti masina,sa fugiti la vizitat Pestera Ursilor,Scarisoara si asa mai departe.Eu am fost anul trecut cu copiii si inca doi adulti...si a treia zi am plecat fara sa ma uit inapoi.
Herculane...hm...daca stati in statiune...nu aveti ce face...o sa va plictisiti repede,de la un cap la altul...traversati statiunea,la mersul melcului,in maxim jumatate de ora....Insa,daca sunteti amatori de drumetii...uau...aveti unde merge.Numai daca o luati pe drumul forestier de dupa baraj,drum ce duce in Cerna sat...si de acolo continuati cat puteti merge...sa mergeti la 7 ape,sa vizitati hidrocentrala de la Portile de Fier,sa vizitati Orsova,sa mergeti pe clisura,eventual o plimbare cu vaporasul pe Dunare...toate astea insemnand sa aveti mijloc propriu de locomotie...
Deci,daca ar fi sa aleg dupa gusturile mele...as alege Herculane,fara indoiala.Aveti mare atentie,la drumetie,zona de sud vest a tarii e recunoscuta ca avand in fauna viperele.


Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_70 spune:

De acord cu voi fetelor.
Toate sunt statiuni pentru odihna si cam atat.
LoraG76, Retezatul (si zona din jurul lui) a fost, este si va fi muntele meu de suflet. Am facut expeditii de la 13 la 25 de ani, an de an in general in zone salbatice, mai putin umblate. Nimic nu se poate compara cu zona aceasta. Trasee dificile, marcajele (atunci) foarte proaste, peisaje superbe, flora si fauna rara, tauri misterioase unice in lume, bucuria unei batai cu zapada pe ghetar cand temparatura este de 30 grade, satisfactia de a merge pe urmele legendei.
Reteztul iti taie pur si simplu rasuflarea. E cel mai grozav loc din lume.
Pentru o familie tanara, obisnuita cu drumetiile montane, n-as recomanda altceva. Cu copii insa....
Am recomandat pensiunea din Felix pentru ca este extraordinar de curata (proprietara spala inclusiv pernele si saltelutele dupa fiecare vizitator iar in baie zilnic erau spalate faianta si sticla de la cabina de dus).
Singura distractie este balaceala in bazinele termale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Daca va place balaceala in ape termale - Felix sau Geoagiu. La Felix e zona de campie, la Geoagiu e deal.

La Herculane natura e cea mai frumoasa dintre aceste variante. Ai ce face. Noi intr-o zi am fost pe Cheile Tesnei cu un copil de 4 ani de mana si unul de 9 luni in port-bebe. O zi am fost pe malul Dunarii, la cazane. In alta zi am facut o excursie cu masina in sus pe Valea Cernei, pana la manastirea Tismana, la Hobita, casa natala a lui Brancusi si la "Podul lui Dumnezeu". Se poate merge si la Cheile Sohodolului, de la Tismana mai spre Tg Jiu.

In alta zi ne-am urcat deasupra hotelurilor la Platoul Cononini. Mai este Grota cu Aburi, se poate urca la Cruce, si de acolo mai sus, pana in varful Domogled, privelistea e superba. La acestea din urma am fost mai de mult, fara copii.

Se poate face baie in strandul amenajat dar mai misto e in bazinele de beton cu apa termala in aer liber.

Daca sunteti activi si daca mergeti cu masina e o alegere excelenta. Daca vreti sa va faceti veacul in statiune nu e asa bine: statiunea veche ar fi foarte frumoasa daca acele cladiri din sec XIX ar fi renovate si ingrijite. In partea de "jos" a statiunii, pensiunile sunt care mai de care mai baltate, galagie, tarabe, muzica de proasta calitate.

Noi am stat la Ferdinand, camerele cam mici dar e o cladire veche, din patrimoniul statiunii, renovata. Altfel curatenie, serviciile bune, mancarea buna, cam scumpa. Gradina din spatele hotelului - f frumoasa si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

carmen70...ai fost in Retezat??ce mult imi doresc si eu ...insa cu gorobetii dupa mine e mai complicat
In schimb in muntii Cernei am mai fost...frumoasa zona si tot citind pe alte forumuri despre drumul de la Herculane la Campul lui Neag,bash ca ma bate gandul de-o excursie off road

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

carmen70...ai fost in Retezat??ce mult imi doresc si eu ...insa cu gorobetii dupa mine e mai complicat
In schimb in muntii Cernei am mai fost...frumoasa zona si tot citind pe alte forumuri despre drumul de la Herculane la Campul lui Neag,bash ca ma bate gandul de-o excursie off road

Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Retezatul nu-i un munte pentru novici sau copii mici (cel putin traseele facute de mine).
O varianta pentru voi (daca pot dormi copii in cort) ar fi sa mergeti la Poiana Pelegii sau Campul lui Neag, unde puteti ajunge cu masina, si de acolo sa faceti trasee scurte.
Merita.

Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_70

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

carmen70...ai fost in Retezat??ce mult imi doresc si eu ...insa cu gorobetii dupa mine e mai complicat
In schimb in muntii Cernei am mai fost...frumoasa zona si tot citind pe alte forumuri despre drumul de la Herculane la Campul lui Neag,bash ca ma bate gandul de-o excursie off road

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri








Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost.



Citat:
Retezatul nu-i un munte pentru novici sau copii mici (cel putin traseele facute de mine).
O varianta pentru voi (daca pot dormi copii in cort) ar fi sa mergeti la Poiana Pelegii sau Campul lui Neag, unde puteti ajunge cu masina, si de acolo sa faceti trasee scurte.
Merita.


Dap,inteleg ce spui...oricum,probabil ca nu vom ajunge niciodata sa facem excursie pe jos...insa drumul forestier pana la Campu lui Neag,se poate face cu masina...


Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxi74 spune:

Multumesc tuturor celor care mi-au scris. Din cate am citit destinatia cea mai buna ar fi Baile Herculane. Copiii au 8 respectiv 4 ani si lor stiu sigur ca le-ar place balaceala, cu toate ca celui mare nu-i displac drumetiile. Am primit o oferta de la un hotel din Geoagiu si vreau sa va spun ca au preturi cam ca pe litoralul Bulgaresc, poate chiar mai mari. De exemplu un sejur de 10 nopti cu demipensiune pt 2 adulti si 2 copii in luna august este 3760, fara posibilitatea de pat suplimentar in camera. Este adevarat ca este un hotel de 4 stele, dar oricum... O sa facem un consiliu de familie sa vedem ce alegem. Noi am fost la Geoagiu in `97, a doua zi dupa nunta si era in octombrie asa ca nu mai stiu cum arata locul. Iar la Felix am fost in anul urmator, dar vara si ne duceam la plaja in 1 Mai, a fost relaxant si cred ca cei mici ar fi incantati de piscine. O sa caut niste oferte de cazare sa vedem ce preturi sunt. Daca aveti ceva recomandari va rog sa mi le dati.

Mergi la inceput