Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii

Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Infectiile tractului urinar, reprezinta una dintre cele mai frecvente probleme medicale cu care se confrunta viitoarele mame. Intre 2 si 7 procente dintre femeile insarcinate au rezultate pozitive in urma uroculturii ce urmareste detectarea bacteriilor si deci vor avea nevoie de tratament cu antibiotice pentru a scapa de infectie. De obicei, bacteriile care provoaca infectiile tractului urinar provin din organism – fie din tractul intestinal, fie de pe pielea de langa deschiderea vezicii. www.desprecopii.com/info.asp?id=1746" target="_blank">Despre Infectii tractului urinar in timpul sarcinii.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary_dmn spune:

Buna ziua! Am o problema sunt in luna a-8 a de sarcina si nu am scapat de candida dupa un tratament de 7 zile, cine imi poate da sfaturi cu ceva ceaiuri sau oricum un tratament naturist sa scap de ea. Nu am facut niciodata. Si daca nu scap de ea pana nasc ???
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Ajutoor!
Azi am primit rezultatele testelor de laborator si am aflat ca am o infectie urinara "foarte urata"-asa s-a exprimat doctorita.Mi-a prescris ampicilina forte pentru 5 zile si multe ceaiuri de plante.Va rog sa ma sfatuiti si voi,cele care ati avut aceeasi problema,ce ati facut,ce tratament ati luat,ce fel de ceaiuri ati luat,etc. Mentionez ca sunt insarcinata in 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Si eu azi astept al 2 lea rezultat al analizelor de urocultura...ca prima data mi-a iesit o infectie ft urata.Mi-a dat tratament, sper ca acum sa fie bune! o sa revin cu vesti ca sa va spun daca mi-a fost benefic tratamentu


10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

marsy baby,spune-mi,te rog, ce tratament ti-a fost prescris ,cate zile,etc.sunt in aceeasi situatie si am prea multe intrebari,si raspunsuri deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Samaria mie dr ginecolog mi-a dat Zinat 2/zi timp de 5 zile. Dar azi mi-au sosit ex de urocultura si a iesit pozitivasi am bagat si antibioticu ala in mine azi am programare la ginecolog, sper sa imi dea ceva mai eficient si n-as vrea antibiotic, pt ca nu vr sa fac rau la bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

MARSI BABY,MULTUMESC PT.RASPUNS,TE-AM GASIT SI PE PAGINA CU BURTICI DE MARTIE-APRILIE 2010.ITI DORESC MULTA SANATATE SI SA TE DISTREZI CAT POTI IN CELE 2 SAPTAMANI CAND PLECI.SPER CA VEI AVEA VESTI MAI BUNE PE ATUNCI(SPER CA TU ESTI...TU SI NU AM FACUT VREO GAFA,CA...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

Zinat????????????? In sarcina???? Sanatate iti urez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Ms mult samaria, nu m-ai incurcat, eu sunt.Mai nainte am fost la medic ginecolog si mi-a spus ca analizele de urocultura sunt ft bune si n-am de ce sa imi fac griji( eu eram disperata sa nu fie iar proaste analizele), deci mi-a fost bun tratamentu. Da adastero, Zinat pt ca mi-am facut antibiograma pt ca sa vada ce antibiotic imi poate administra.Sincer mi-a fost frica pt bebe ca sa nu-l afecteze, dar l-am vaz la Eco. si e ok...ce frumos ii batea inimioara.Sa auzim numai de bine


10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Citat:
citat din mesajul lui samaria

Ajutoor!
Azi am primit rezultatele testelor de laborator si am aflat ca am o infectie urinara "foarte urata"-asa s-a exprimat doctorita.Mi-a prescris ampicilina forte pentru 5 zile si multe ceaiuri de plante.Va rog sa ma sfatuiti si voi,cele care ati avut aceeasi problema,ce ati facut,ce tratament ati luat,ce fel de ceaiuri ati luat,etc. Mentionez ca sunt insarcinata in 6 saptamani.




samariasi eu am luat ampicilina in timpul msarcinii(10 sapt) din aceleasi motive ca tine si bb nu a avut nicio pb . Iti inteleg nelinistea dar mult mai periculoasa este infectia in sarcina decat ampicilina



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

dragele mele marsy baby si rivali,va multumesc mult pentru sustinere si incurajari
saptamana viitoare merg sa repet analizele si sa vad ce am rezolvat
in limita posibilitatilor de a avea acces la internet,va voi tine la curent, cu riscul de a va plictisi
multa sanatate va doresc si un weekend placut!

Mergi la inceput