Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Multumesc mult Altesa!

+34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IlincaS spune:

Sunt la a doua burtica, in prezent, 26 saptamani. La inceputul sarcinii mi-a iesit si mie infectie cu e-coli. Doctorul mi-a explicat insa pe rezultatul analizelor urinei ca atat timp cat proteinele sunt absente la fel si nitrati, aspectul urinei e normal si in lipsa simtomelor, cel mai probabil rezultatul este alterat. In sensul in care in urma racoltei esantionului, urina s-a contaminat si pana la procesarea lui bacteriliile s-au inmultit peste masura. E-colii sunt mereu prezenti in intestin iar in sarcina suntem mult mai predispuse datorita schimbarilor care apar ca acestia sa ajunga din tractul anal in cel vaginal sau urniar. Mi-a recomandat sa repetam analizele si sa am mai multa grija cand prelevez(igiena intima inainte cu un sapun mai mult antiseptic decat cel delicat obisnuit, sters cu prosopul din fata in spate, jetul sa nu atinga decat contenitorul steril special). Spre norocul meu a doua oara nu am mai aparut nimic la analize.
La prima sarcina am luat si eu antibiotice de vreo 2-3 ori pentru infectie la recomandarea doctoritei la care mergeam... Acum nu mai sunt in tara , sunt in Italia si indieferent de rezultat ma bucur ca cineva a stat sa imi explice ce si cum si nu s-a grabit sa ma indoape cu pastile...
E clar oricum ca o infectie urinara detectata corect trebuie tratata!!!

Pupici pentru burtici!

de baietel si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iuly_Andreea spune:

Buna,

Sunt o burtica in a 13-a saptamana si ma tot informez de cand am aflat ca sunt insarcinata. Am facut o serie de analize pana acum, toate bune, mai putin mycoplasma si ureaplasma..ambele fiind prezente iar antibiograma arata ca pot lua un antibiotic, pe care, spune medicul meu, nu-l gasesc in Romania, nu se imorta din nu stiu ce motiv.Am repetat analizele si sper sa iasa o antibiograma mai "prietenoasa". Sper sa nu fie nicio problema.Succes tuturor gravidutelor!

Mergi la inceput