Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_mdm spune:

fetelor eu am 9 sapt si nu m-as baga deja pe antibiotice. Ce mi-ati sugera? ceva natural care sa nu afecteze pe bebe. please!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

cere parerea medicului tau ginecolog,
de obicei pana la 3 luni nu prea se iau medicamente si singurul antibiotic care il mai recomanda este ampicilina!! incearca ceaiuri de matase de porumb sau cozi de cirese negre!!!
dar inainte de toate ia legatura cu medicul ginecolog si prezintei situatia ta!
12sapt+

kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna fetele,
Si eu sunt o posesoare de infectie urinara.Prezint usturimi jos si dureri de burtica.Maine merg sa-mi iau urocultura si antibiograma si merg la medicul ginecolog pt taratament.Ma rog sa fie bine si sa nu fie bebe afectat!

16+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanin spune:

Buna mamicilor!
Sunt cam suparata, am 13 saptamani si mi-au gasit in urina stafilococi coagulaza negativi. Maine am programare la dortor. A mai trecut cineva prin asa ceva? help Cum a fost?
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Buna gravidutzelor!
Ma inscriu si eu in clubul vostru cu o cistita de mai mare frumusetea
Pe 29 oct mi-a venit ultima menstruatie.
Pe 19 nov am inceput cu dureri de vezica, urinari dese & de doua ori am urinat sange.
La urgente mi-au spus ca am vezica f inflamata: cistita hematurica macroscopica.
Aveam o infectie mare cu proteine in urina.Toate analizele varza!
Am luat tratam cu nolicin 3 zile, dar ptr ca nu mi-a trecut, m-am dus la ginecolog care mi-a dat: ketonal injectabil / gentamicina/ciprinol!

Dupa 7 zile de tratam, ptr ca imi intarziase menstruatia 7 zile, am facut un test de sarcina si,,, a iesit pozitiv.
Cum sunt 99% impotriva chiuretajelor, am fost la Dr Albu in Buc sa-mi spuna daca in aceste conditii pot tine sarcina.
Mi-a facut eco transvaginal, eram in 6 saptamani & mi-a zis k tratamentul luat de mine a fost la inceputul sarcinii si ca nu va afecta sarcina.
I-am explicat ca ma doare incontinuare vezica si urinez des.Mi-a dat tratam de sustinere a sarcinii& mi-a explicat ca deocamdata nu-mi poate da nimic ptr infectie.
Astept sa merg si la dr meu ginec din Cta.
Ufff sper sa fie totul bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Am tratat pana acum de 2 ori infectia cu Enteroccocus cu antibiotic si nu a trecut.
Deja nu mai suport cred ca imi da a treia tura de antibiotic...

25+ David
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Dragi burtici,
Am citit mesajele voastre (nu toate) si va doresc multa sanatate.
Vreau sa va intreb cum v-ati dat seama ca aveti o infectie urinara in timpul sarcinii: stiati dinainte simptomele sau a descoperit medicul la consultatie?
De exemplu, niste dureri ascutite, dar ocazionale in zona inghinala pot fi semne de infectie?
Multumesc si pup!

DPN 4 iulie 2011 - baiat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Savvy

Dragi burtici,
Am citit mesajele voastre (nu toate) si va doresc multa sanatate.
Vreau sa va intreb cum v-ati dat seama ca aveti o infectie urinara in timpul sarcinii: stiati dinainte simptomele sau a descoperit medicul la consultatie?
De exemplu, niste dureri ascutite, dar ocazionale in zona inghinala pot fi semne de infectie?
Multumesc si pup!

DPN 4 iulie 2011 - baiat


Savvy..mi-am dat seama singura.Aveam urmatoarele simptome:usturimi la urinat,urinat des..o senzatie asa de mancarime pe tot traiectul..
Mi-am facut o urocultura si bineinteles era pozitiva...Si am tratat-o de 3 ori pana mi-a trecut..acum nu am mai facut desi si acum mai simt usturimi cateodata...Multa sanatate!!!

34+ David
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

AMR 6 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Lalely, multumesc mult de raspuns si multa sanatate! Citind ce ai zis tu, cred ca nu am infectie. :)

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Citat:
citat din mesajul lui Savvy

Dragi burtici,
Am citit mesajele voastre (nu toate) si va doresc multa sanatate.
Vreau sa va intreb cum v-ati dat seama ca aveti o infectie urinara in timpul sarcinii: stiati dinainte simptomele sau a descoperit medicul la consultatie?
De exemplu, niste dureri ascutite, dar ocazionale in zona inghinala pot fi semne de infectie?
Multumesc si pup!

DPN 4 iulie 2011 - baiat


Savvy..mi-am dat seama singura.Aveam urmatoarele simptome:usturimi la urinat,urinat des..o senzatie asa de mancarime pe tot traiectul..
Mi-am facut o urocultura si bineinteles era pozitiva...Si am tratat-o de 3 ori pana mi-a trecut..acum nu am mai facut desi si acum mai simt usturimi cateodata...Multa sanatate!!!

34+ David
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

AMR 6 saptamani!!!!


DPN 4 iulie 2011 - baby boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iomy spune:

Buna,

sunt insarcinata in 10 sapt si dupa trei uroculturi am aflat ca am infectie urinara e-coli.
Medicul mi-a recomandat Augmentin 1gr- 5 zile.
Am incredere in acest medic....dar totusi imi este teama....sunt totusi in primul trimestru de sarcina.

As dodi ca cele care care au trecut prin aceasta situatie neplacuta sa-mi dea si mie un sfat!
Multumesc, Vali

Mergi la inceput