Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elneln spune:

Am avut si eu infectie urinara cu prima sarcina pe la 10 sapt. cu E. Coli. Am luat ampicilina timp de 14 zile din care 7 zile injectabil, am baut apa cu lamiie (3l\zi)si din fericire am scapat. De data asta sper sa nu mai fac infectie si incerc sa previn cu apa, muuulta apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

Da, Otilia, am scapat de infectia urinara chiar in timpul tratamentului cu Selexid 200, care are ca substanta activa pivmecillinam si care mi-a fost prescris timp de 7 zile, cate 3 capsule/zi. Antibioticul mi-a fost prescris in urma analizelor de laborator care au relevat faptul ca infectia era provocata de o bacterie, cu denumirea de clebsyella, care in mod normal traieste in intestin. Cum o fi ajuns in tractul urinar, nu stiu.... Cert este ca in urma tratamentlui cu antibiotic am scapat de infectie, dar am dat in candida, alta placere! Pe aia am tratat-o cu un ovul si crema. Desi, precum spuneam, am scapat de infectia urinara, in urmatoarele 2 probe de urina pe care le-am dat mai existau usoare urme de sange si impuritati, insa nu mai prezentam simptomele vreunei infectii. Acum totul e ok:) Multa sanatate iti doresc si sunt sigura ca totul va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Kj74, eu inca nu am luat antibioticul. De la spital nu m-au sunat sa-mi spuna daca e vorba despre o bacterie. Cu Medox si Tranebær am reusit sa tin situatia sub control asa ca doctorita de familie mi-a dat unda verde sa fac in continuare ca mine, adica sa nu iau antibioticul decat in caz ca simt ceva jena, usturimi, urinari dese.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 22+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori.de.mai spune:

Eu am avut o infectie urinara de care am scapat fara antibiotic... m-a durea cumplit rinichiul stang, urinam des si aveam febra, iar la ultimele analize, imi iesise mare numarul de leucocite si mai nu stiu ce pe acolo... Trebuia sa fac o urocultura, insa pentru ca a fost o perioada foarte incarcata din viata noastra si doctorita mea stia ca e posibil sa nu ajung, mi-a prescris ca adjuvant, Cystone, un produs de la Hymalaia, cate doua pastile de 2 ori pe zi. Am facut urocultura saptamana trecuta si spre surprinderea mea nu s-a inregistrat nici o crestere bacteriologica in decursul a 24 de ore.
Sanatate si multa bucurie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Poate ajuta pe cineva postarea mea: am descoperit e.coli in urina la 10 saptamani de sarcina, dupa 2 uroculturi consecutive. Medicul ginecolog mi-a recomandat ca daca nu am simptome sa nu fac tratament cu antibiotice pana dupa 12 saptamani, cand se termina organogeneza. Intre timp am luat o cutie de Urinal cu 60 de tablete de la walmark, pe prospect scrie ca nu sunt contraindicatii la femeia insarcinata, produsul fiind din merisoare. Am luat 2 seara si 2 dimineata, am baut de asemenea cate un ceai de afine pe zi si am marit cantitatea de lichide cam pana la 3 l pe zi (am fost foarte prietena cu toaleta , oricum eram, probabil de la hormonii de sarcina). Acum, la 14+ saptamani am repetat urocultura si surpriza, rezultatul a fost sub 1000 unitati de colonii bacteriene, ceea ce inseamna ca am scapat de balaur si totodata de antibioticul de care ma temeam pt bebe. Nu e prima data, in cazul meu, cand naturistele si-au atins scopul!

Felix 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zanabuna spune:

Eu am streptococul B in urina, dr.mea a spus ca pe la 4 luni o sa-mi dea antibiotic , ca mai lasa copilul sa se formeze, mai are cineva asa ceva?Si mie mie cam frica de antibiotice, dar si de streptococ.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

buna, fetelor, am si eu un sumar de urina cu frecvente leucocite, abundenta flora microbiana sifrecvente epitelii plate si in placarde, astept acum si urocultura, care acum 2 saptamani era ok, timp in care am luat preventiv urisan. ce mama ma-sii e asta?

Adi +29 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

si colac peste pupaza, veni si rezultatul la urocultura, care e negativ. nu mai inteleg nimic. cum naiba ma procopsii cu treburile alea prin sumar, ca am baut obsesiv 3l de apa/zi, stau la pat din s 19 din motiv de cerclaj, deci pipi numai la mine acasa, ma sterg numai din fata in spate etc. din ce ati scris voi, sa inteleg ca daca urocultura iese negativa, e totusi bine. anyway, nasc prin cezariana si daca imi mai si da celebrul antibiotic pe care vad ca vi l-a dat la toate cu probleme similare, m-am linistit!

Adi +30 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

zanabuna, important e sa nu ai streptococul B in momentul nasterii naturale. iar atunci, chiar daca il ai, ti se pune antibiotic in perfuzie ca sa nu il dai la bb. nu te speria, se iau antibiotice cu duiumul in sarcina, pt fel si fel de treburi. sora mea a luat de 6 ori ampicilina pt un titru mare de lysteria, iar fata e bine mersi, are 6 ani. eu am luat azitrox 5 zile dupa cerclaj, alte fete iau pt ureaplasma, deci faza cu antibioticu e mare lucru daca ajungi sa o eviti in sarcina. bag de seama ca toata lumea descopera un ceva care nu cedeaza decat cu antibiotic in analizele nenumarate presupuse de sarcina.

Adi +30 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zanabuna spune:

Adipapazi, acum am ajuns la 22 saptamani de sarcina, si dr. mi-a dat augmentin 7 zile (2 pe zi) pt streptococ, am auzit si eu ca de obicei se da la nastere (perfuzie) dar dr. mea asa a hotarat , acum eu am urmat ce mi-a spus ( ea e dr.nu?)numai bine sa fie, deja amveam candida mi-a dat si gynipral (3 ovule mari) si mi-a trcut.
VAd k multe fete iau antibiotic in sarcina si multe au luat si sunt bine merci , sper sa fim si noi , VA doresc sa scapati de infectiii

22+

Mergi la inceput