Salina Praid

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

mamacangur, as mai vrea sa te intreb ceva:
Imi poti, spune, daca stii, trebuie sa schimbi trenuri in Targu Mures pana la Praid?
Mersi mult!

_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
Albumele noastre
Suntem maricele


"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"


Dupa cate stiu eu nu exista tren din Tg-Mures la Sovata/Praid. Nici pe vremuri nu exista tren...doar mocanitza care mergea pana in Sovata. Din Mres mergi cu autobusul sau maxi ca circula regulat de la autogara.

mamacangur Eu nu am gasit preturi pe salina.ro..nu stiu unde sunt ca si eu sunt curioasa cat e intrarea acum. Cat ai platit pt copil cu bilet de tratament? Dar ca insotitor?

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3,www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi 4
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Am fost si eu de curand cu copiii la salina. Am stat tot la Kelemen. am fost foarte multumiti, am platit 50 ron/camera dar am vorbit direct cu ei, prin agentie e mai mult. Locul de joaca si curtea sunt pozate din casa de alaturi, care apartine tot proprietarilor pensiunii .Intrarea la salina e 8 ron/adult si 5 ron/copil/zi dar pt pretul asta trebuie sa faci un abonament de min 5 zile, altfel e mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Citat:
citat din mesajul lui mamacangur

Noi am fost la Praid intre 7-17 apr. anul acesta. Cura pt. copii e cam de 10 zile, primavara si toamna, vara, din cauza diferentelor de temperatura, copiii racesc usor... Asta ti-o vor spune si localnicii!
Date despre orar si preturi gasesti pe salinapraid.ro.
Noi am stat la pensiunea Kelemen (cam 2 km pana la salina) (115), o gasesti pe www.sovidek.ro si a fost minunat! Gazde primitoare, curte mare cu iarba, flori, pomi, leagane, curatenie zilnica si transport pana la salina (nu avem masina). Iar padurea era la cativa pasi!




mamacangur, multumesc mult pentru site! De asta chiar nu dadusem..
imi poti spune, te rog, ce presupune locul de joaca? am vazut in imagini niste leagane dar parca aerau in curtea vecina...
pe mine ma incanta cele care au si topogane, gropa de nisip.. bla-bla.. ca buburuzele mele au aproape trei anisori si sunt innebunite dupa dinastea
Ziceai ca e si transport. Cat costa?
Multumesc mult!

Dalina, iarta-ma abia acum am vazut. Locul de joaca presupune groapa cu nisip, curtea cu verdeata, ceva constructie de lemn de catarat si 2 balansoare maaaari. Transportul a fost inclus in pretul de cazare! Stiu ca pe perioada verii pretul e mai mare.Daca vrei, iti dau nr. de tel al dnei. pe PM.
Este un autocar care vine din Ungaria si trece prin Praid. Noi am venit cu el din Praid acasa(40 ron/bilet).
_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
Albumele noastre
Suntem maricele


"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

buna, fetelor!
Am citit cat e de interesant la Praid, dar la Tg. Ocna nu a fost nimeni?
vrau sa plec acolo cu copiii in iulie si mi-ar prinde bine cateva informatii.

o zi buna!

Matei si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

noi suntem acum la sovata si mergem zilnic la salina praid - e f interesant, cam scump locul de joaca dar asa ne mai trece timpul insa, f important pt orice salina, iata ce am patit azi: s-a luat curentul!!!!! cateva secunde, e adevarat, dar suficient cat sa inceapa toata po****tia din salina sa tipe (baietelul meu nu a avut teama de intuneric pana acum....insa dupa experienta asta nu s-a dezlipit de bratele mele pana nu s-au aprins reflectoarele - au functionat doar neoanele 10 minute). Ideea este urmatoarea: luati o lanterna cu voi si prindeti de hainutele copilului o jucarioara luminoasa caci doar din intamplare era langa noi, ce ma faceam daca era in varful toboganului, la 10m departare?
si temperatura de jos (caci sunt 120m adancime) este de maxim 15grade asa ca luati hainute groase.

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celi-bia spune:

Praidul este un loc tare drag mie. Am mers acolo cu parintii 3 ani la rand în 92, 93 #537;i 94. A fost superb. Dimineata mergeam 4 ore la salina, apoi dupa masa la bazinul cu apa sarata sau in statiunea Sovata aflata la 10 minute unde ne balaceam in lacul Ursu-o minunatie.
Noi in toi cei 3 ani am stat in gazd#259; in acelasi loc, deja ne simteam ca acasa. Acum dupa atatia ani as vrea sa-l duc si pe prietenul meu acolo.
Am patit si noi sa se ia curentul si aceasta a fost chiar o mica aventura pentru ca ne-am vazut nevoiti sa ne intoarcem pe jos din salina, dar totul s-a terminat cu bine, iar acum e o amintire interesanta.
Recomand tuturor zona acesta, garantez ca si copiii vor fi foarte incantati

Mergi la inceput