Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

maria felicitari pt vestile bune!
kiralina si pe mine ma dor oasele in interior sus sus de tot si cand stau pe-o parte trebuie neaparat sa imi pun o perna intre picioare ca altfel ma doare si mai rau.

Vine bebica .... +37
Pana atunci gotobina nevoie mare
http://www.flickr.com/photos/magduta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexSiMatei spune:

Ziua buna dragelor,

Am intrat repejor sa va urez un Paste minunat, linistit si fara contractii si emotii. Eu plec astazi la tara la rasfat si tocmai am venit de la cumparaturi, unde am fost singura ca mama avea treaba asa ca sunt deja aproape gata de culcare. N-am carat nimic pt ca a venit tata sa ma ia dupa ce am terminat, dar tot a fost destul de "sportiva" dimineata impingand la caruciorul ala vreo ora jumatate-doua pana am terminat toata lista...

Si sunt foarte incantata ca am ajuns si la spovedit si impartasit astazi, era sa nu reusesc pentru ca la doua biserici am ajuns prea tarziu, dar am gasit la a treia incercare una unde mai impartaseau si dupa ora 9 Asa ca m-am impartasit si eu dupa mai bine de 5 ani . Recunosc ca m-a mirat foarte tare cat de draguta a fost lumea, m-au rugat sa trec inainte la spovedit, mi-au urat toti nastere usoara si sanatate etc...si am primit si coliva care mi-a prins tare bine ca pana la 11 nu mancasem nimic ca sa ma pot impartasi.

Vad ca ai mei mai intarzie asa ca am timp sa citesc din urma sa vad ce ati mai facut.

Pupici

Alex 29+ ... [Marc?] Victor
http://picasaweb.google.com/alexandra.florea/PanaAcumPeScurt?authkey=OSg7SMV1YUU&feat=directlink
http://picasaweb.google.com/alexandra.florea/Bebel?authkey=69A5urjDRCw&feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

maria_bunica, macar m-am relaxat vizavi de epiziotomie - fiemea a avut 3600, doar 49 cm, si umerii foarte latzi (seamana cu taxo) si pentru inceput m-am rupt si abia apoi am fost taiata - deci s-a procedat corect, iar cusatura a fost foarte bine facuta. asa mi-a zis dr.



Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motiana spune:

buna, laurra multumesc pentru incurajari si link, bebe se incadreaza in masuratorile de pe site, nu stiu de ce a zis dr. de la eco ca e mai mic. Oricum m-a mai linistit si am vb si cu mediculcare a zis ca nu am de ce sa ma sperii.
maria_bunica, wow,felicitari pentru bebe"urias", sa dea DD sa fie totul bine.
Multumesc inca o data pentru incurajari si sprijin.

motiana 30+ Matei Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexSiMatei spune:

Maria felicitari pentru bebe Darius sanatos si grasunel!! Nu poti sa ne trimiti si noua poza de la eco sa ii vedem profilul?

Kiralina stai cumintica in pat si lasa-l pe sot sa se preocupe de meniu, cine stie cu ce te surprinde...


Tocmai m-am uitat inca o data la fimuletul nostru si bebe a inceput sa imi dea ghionturi...cred ca ii place muzica

Lauraa la multi ani pentru Radu si pentru finut!

Anamariacs te simti mai bine?

Motiana nu fi stresata, mai ales daca i-ai spus ginecologului despre ce e vorba si nu s-a ingrijorat...

LauraOana pentru tine si Gugu frumos!!

Babyfirst si tie felicitari, vad ca am avut multe fete cu eco in perioada asta!

Ioana ce ma bucur ca nepotica este bine! Iti tin pumnii pentru intalnirea de maine cu doctorul, intre timp incearca sa stai linistita pe cat posibil...

Clody imi pare rau de neplacerile cu salariul...si nici macar nu ti-au zis ca iti vor retine?

Carla ai grija cu contractiile, noi trebuie sa nastem in acceasi saptamana deci nu mi-o lua inainte acum ca nu e frumos! Si Larisa sigur ar mai vrea sa stea la caldurica!

Aqua sper sa se mai cuminteasca bebe si sa nu te mai chinuiasca asa rau...

Cris82, Magda bine ca aveti mame dragute si intelegatoare...



Alex 29+ ... [Marc?] Victor
http://picasaweb.google.com/alexandra.florea/PanaAcumPeScurt?authkey=OSg7SMV1YUU&feat=directlink
http://picasaweb.google.com/alexandra.florea/Bebel?authkey=69A5urjDRCw&feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annkkaa spune:

fetele,... am o intrebare, daca e cineva care ma poate ajuta...
contractul meu de munca expira la 31 mai..., iar eu ar tb sa nasc undeva in jur de 25-30 mai... in conditiile astea mai exista concediu post natal obligatoriu de min 42 zile? daca eu nu mai apartin de o institutie?... se poate intra direct in cresterea copilului? aveti idee cum se procedeaza...
noi, cuminti la pat in continuare.... asteptam sa ne intalnim sapt viitoare , din nou cu bebe la eco si la gineco..
pupici si multumim

33+ Bebitza Karina Elena
http://community.webshots.com/user/annkkaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

anka, prenatalul si postnatalul trebuie sa totalizeze 124 de zile, si 42 tre sa fie luate obligatoriu dupa nastere; este un fel de medical, deci cred ca angajatorul trebuie sa ti-l dea (adica de fapt medicul de familie)
concediul de 2 ani pt cresterea copilului se poate la daca ai 1 an de contributie la asigurarile sociale

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodyac spune:

ufff m-am ridicat si eu din pat mi-ar trebui o macara

bebe_beca mi-a mai trecut durerea cat am stat intinsa dar cum ma ridic incepe spatele si coloana
te pup si iti tin pumnii ca maine totul sa iasa bine ai grija de tine

maria
pai stiu dar acum beau un ceai de musetel cald si sunt mai linistita dar ... sunt asa trista ...trebuie sa ne descurcam asta e cand am sunat la munca sa le spun mi-au spus ca asa le-a comunicat contabila si ca sa vb cu ea si am sunat contabila care imi spune ca hartia pe care am adus-o eu e doar asa ca sa informez angajatorul pai zic bine si inseamna ca nu are nici o valoare ? cica stai sa citesc ordonanta si te sun si nu m-a mai sunat asta e

alexsimatei ma asteptam la asa ceva (ei nu m-au informat) si de aceea le-am dus hartia de la medic inainte de salariu nici nu m-am gandit ca o sa imi opreasca banuti oricum mi-au oprit si din bonurile de masa si de aceea acum am fost la medic dupa hartiuta dar se pare ca tot degeaba




32 + cu Razvan Andrei (dupa UM)
34 + cu Razvan Andrei (dupa Dna Doctor - eu cred ca se inseala dar vedem la final)

www.flickr.com/photos/34943662@N02/3305358621/" target="_blank">poze clodya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Anda_Magda..multumesc!!
AlexsiMatei..drum bun si rasfat mare la parinti,sa te relaxezi si odihnesti!!Super ca te-ai spovedit si impartasit..Si bebe Darius reactioneaza la melodia de la filmulet,adevarul e ca e superba..plus ca probabil stie ca e facut filmuletul in cinstea lor,nu?Multumesc,o sa incerc sa fac o poza dupa poza de la eco si cea cu graficul de greutate,ca nu mi le-a dat pe CD si nu se vad foarte clar,sunt alb-negru si cam umbrite si le voi atasa in album!
Motiana..multumesc,si eu sper sa avem toate nasteri usoare si sa fie totul bine!!
Nemora..cred ca la asta se cam referea si ecografistul azi cand mi-a zis ca nu ma vede ff bine la nastere,probabil ma voi rupe si eu daca bebe va fi mare,dar asta e..trecem si peste asta,sanatos sa fie!!Oricum nu am de ales..trebuie sa il scoatem de la caldurica la un moment dat!!

Aqua..am zis ca iti raspund dupa eco ce si cum..mi-a facut eco exact ca la morfofetala de la 20 de sapt..l-au masurat pe bebe,au verificat organele,placenta,lichidul..etc!!

33+ Darius Nicholas
AMR 7 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Clodyac..pai cauta tu pe net legea respectiva si suna maine iarasi sa vb cu contabila..si daca ea nu stie ,o informezi tu!!

33+ Darius Nicholas
AMR 7 saptamani

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput