Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Buna seara la zmeurici!!!
Maine avem si noi programare la doctor si abia astept sa-l vad si eu pe bebe,ca nu l-am mai vazut de o luna de zile
Luanambro LA MULTI ANI!!!!,sa ai parte de o nastere usoara si un bebe sanatos si frumos.

Dienuta 28+ Eduardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Am uitat sa schimb semnatura,deja am facut 29 de sapt,ce mai trece timpul.

Dienuta 29+ Eduardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Danielle, ce frumusele lucrusoarele, sa le poarte sanatoasa. Imi sunt dragi toate, rau de tot.

Am citit pe fuga, vad ca vb. despre concediu si indemnizatii, eu nici nu is la curent, dar nici nu primesc nimic , asa ca am sarit repejor.
Oricum, sa profitati de tot ce se poate, fetelor, macar atat pentru bebei, ca merita. SI asa apoi le da o alocatie de is cumpara un fard sau o crema, nimic mai mult.

Micaalsa, si eu am fost la un pas de faza cu varicela, fetita unor prieteni a facut varicela, si culmea, desi trebuia sa ne vedem in weeeknd nu au putut veni pe aici, si miercuri in zice.. stii, luni i.au iesit bube pe corp, si cum e exact cu 3 zile inainte contagioasa.. duminica cand era sa ne vedem.. super la timp imi venea! Of, bine ca am trecut peste, mai ales ca nu cred ca am vaccin pt. asa ceva. Oricum, stiam si eu ca numai la inceputul saricinii pate fi periculoasa. Sa dea Dzeu sa fie totul bine!

Va , mai citesc din urma!

26+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Am venit si eu de la control, dupa ce am asteptat o ora jumatate la usa cabinetului . Dar mi-a trecut timpul tare repede ca eram cu o alta graviduta ce era in 38 de sapt si facea haz ca ea naste acolo
La noi toate bine si frumoase, bebica mea e in masuratori, e perfecta in afara de chistul acela care cica inca mai e. Si dr. de la Cluj la care merg, mi-a zis ca el nu vede nici un chist . Nu stii pe cine sa mai crezi, dar eu totusi sunt optimista si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa fie bine. Practic si doctorita asta mi-a zis ca daca ar fi pus probleme chistul respectiv, atunci afecta si dezvoltarea copilasului dar asta se vede ca nu se intampla, deci e ok.
In schimb colul e cam scurt mi-a zis ea, inchis dar scurt. Mi-a recomandat mai multa odihna si no Asa ca ne conformam, ce sa facem. Cu odihna e mai greut ca atunci cand e si un copilas mic de care trebuie sa ai grija, e mai greu. Ca degeaba-i spun eu ei ca trebuie sa ma odihnesc si sunt obosita ca ce intelege la 3 anisori. ea vrea afara, alergari ... treburi, ce mai
Asta este, trec toate. Fug la somn.
la mamici

Anamaria lui Iulia (23.03.2006) si 25+ cu
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico29_79 spune:

Buna gravidute...Sunt si eu noua aici, as dori sa ma ajutati sa ma trec la lista mamicilor de august...sunt insarcinata in 23 sapt si am DPN pe 18 august...azi am aflat ca voi avea un baietel (Alexandru), sunt foarte fericita fiindca mi-am dorit mult sa fie baiat:)
Cateva lucruri din experienta de viitoare mamica: am avut de cateva ori greturi,fara pofte, stari ciudate de neliniste, depresie (asa cum i s-a intamplat si Romanitzei)
Va doresc nastere usoara si multa sanatate
23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Luanambro Sa fii iubita si sa aduci pe lume un copil sanatos!!!

Ma bucur sa aud ca totul a fost bine la eco, ca v-ati vazut bebeii, sa fie totul bine pana la nastere si sa ne vedem mamici cu puiutii in brate la vara! Va vine sa credeti ca mai e atat de putin? Mai sunt doar cateva luni si o sa ne anuntam ca am nascut... Eu cred ca de-abia acum incepsa constientizez totul...

Motana - bine ca nu v-ati intalnit. Si pe aici, prin Canada, am auzit de multe cazuri printre prieteni cu varsat de vant(cred ca e aceeasi cu varicela, nu?) Nici eu n-am citit prea multe de indemnizatii si concediu postanatal, ca si Moniland - o sa incerc sa stau cat mai mult la job, mai ales ca aici concediul e doar 1 an si nu am medical decat 5 zile/an, din care mi-a mai ramas de luat 1 zi. Sper sa rezist cat mai mult... Oricum, ma sitm mult mai bine cand merg la munca decat daca stau acasa... Nu stiu de ce.

Trebuie sa plec acum, ma duc sa fac niste cumparaturi pentru Paste. toate zmeuricile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Luanambro, la multi ani fericiti, un bebel sanatos si frumos sa va lumineze viata!

Ma bag si eu, ca vad ca v-ati lamurit cu concediile de maternitate, ca eu n-am avut asa ceva niciodata, inclusiv de data asta, asa ca nu ma pricep. Motana, io's cu tine, romanittza, you lucky girl!

Ma bucur de vestile bune, ca v-ati vazut bebelinii si bebelinele si ca sunt toate ok.

Eu am avut testul de glicemie, ala de-o ora si trebe sa spun ca asta a fost ce-i lipsea lui pepitzel sa-si revina din peripetiile lunii trecute. A fost atat de hyper, s-a foit atat de mult si atat de tare (mai ca faceam recul de la pocnituri), ca n-am putut adormi pana pe la 2 azi noapte.

Sper sa va treceti peste starile albastre si sa reveniti la sentimente mai bune dupa ce digerati bunatatile care se pregatesc pe weekendul asta.

Spor la pregatelile de paste! (Eu am facut un curcan de 6 kile sambata la cuptor, desi am avut invitati, tot ne mai luptam cu el, in diverse ipostaze)


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nico29_79

Buna gravidute...Sunt si eu noua aici, as dori sa ma ajutati sa ma trec la lista mamicilor de august...sunt insarcinata in 23 sapt si am DPN pe 18 august...azi am aflat ca voi avea un baietel (Alexandru), sunt foarte fericita fiindca mi-am dorit mult sa fie baiat:)
Cateva lucruri din experienta de viitoare mamica: am avut de cateva ori greturi,fara pofte, stari ciudate de neliniste, depresie (asa cum i s-a intamplat si Romanitzei)
Va doresc nastere usoara si multa sanatate
23+


Bine-ai venit, sarcina usoara si bebe Alexandru sanatos .
Pentru listuta mai avem nevoie de data nasterii, ultima menstruatie si eventual numele spitalului si dr. cu care vei naste.

Anamaria lui Iulia (23.03.2006) si 25+ cu
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

Am vesti bune, fetele!!! Am fost aseara la 8 la dr, am intrat pe la 9, asta e, e f. aglomerat, si mi-a facut din nou control si eco endovaginala si concluzia a fost col inchis si la exterior si la interior. Mi-a dat chiar si poze, ca sa stau linistita. Normal ca am intrebat-o cum de data trecuta a vazut colul deschis pe interior si mi-a zis ca e normal, ca la eco abdominala se vede cu totl altfel, de asta se face endo, ca e singura relevanta. Ma rog, eu, toma necredinciosul, sper sa fie asa. Despre durerile de burta mi-a zis ca si astea sunt normale avand in vedere ca am la activ o cezariana si uterul cicatriceal isi spune cuvantul. Oricum, efortul cat mai putin e absolult necesar.
La bb-lina nu s-a mai uitat, atat a zis, uitandu-se la col, ca se pare ca s-a intors cu capul in jos. Sper sa fie bine si ea, ca o mai vada abia peste vreo luna, daca totul e ok pana atunci.
Oricum, misca intruna, nu stiu cand mai doarme, de baiat ma rugam sa se miste, era un puturos. E drept ca si placenta era in cazul lui anterioara, se simteau mai greu miscarile, acum e posterioara.
Hai ca m-am intins cam mult. Va pup si aveti grija de voi si de bebei.
Ioana, 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna fetele ! Noi astazi sunt somnurosi , cam asa suntem de vreo doua saptamani , dupa ce a trecut afurisita de gripa , iar acum am un alt racit in familie , mama , sper sa nu pentru ca am racit de 2 ori pana acum . Am mai facut un test azi pentru glucoza in urina pentru ca doctorita a spus ca probabil e o greseala de-a laboratorului , tineti-mi si mie pumnii , Doamne Ajuta sa fie bine ! In rest miscam de zor , nu prea dormim noptea , deee avem concurs de tumbe , iar eu sunt mereui adormita ziua !
Darionax nu intra in panica , eu am avut febra 38.2 si am luat si augmentin si nu am patit nimic , bebe e bine protejat acolo in burtica ! 25+

Mergi la inceput