De ce e mai bine ca si copilul sa creasca cu mama

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Sunteti prea tari . Fraza cu numarul de femei mai mare era o gluma ...

Adina nu reusesc sa vad legatura dintre povestea pentru mine cu nimic. Nici cu ceea ce s-a discutat aici si nici in alta parte ...


Conchita sunt de acord cu tine ... stabilitatea este foarte importanta. As renunta si eu. Nu pot intelege ideea de tutela comuna. Mi se pare un fel de spalare pe maini din partea instantei...

Continuati :

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Sa renuntati...la ce? sa va mai vedeti copilul, sa va mai doriti un program comun, in conditiile in care copilul isi doreste asta, doar pentru ca voi considerati ca stabilitatea e mai importanta, asa, ca teorie? Hmm, asta suna a altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Insider

Sunteti prea tari . Fraza cu numarul de femei mai mare era o gluma ...

Adina nu reusesc sa vad legatura dintre povestea pentru mine cu nimic. Nici cu ceea ce s-a discutat aici si nici in alta parte ...


Conchita sunt de acord cu tine ... stabilitatea este foarte importanta. As renunta si eu. Nu pot intelege ideea de tutela comuna. Mi se pare un fel de spalare pe maini din partea instantei...

Continuati :

tutela/custodia comuna are 2 taisuri.ea poate fi interpretata ca un mijloc de "aratare a muschilor" pt anumiti parinti.pe de alta parte ar fi buna putand avea un drept veto in cazul in care simti/iti dai seama ca o decizie luata in privinta copilului nu e benefica.
in momentul actual numai daca parintii au bun simt si pun interesul copilului pe primul loc se vor consulta in luarea unei decizii.

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

espiritu welcome

insider, cred ca ai putea primi multe sfaturi bune de la espiritu , tot un tatic de pe forum, ce a reusit sa depaseasca cu intelepciune perioada neagra a divortului, custodiei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

espiritu welcome

insider, cred ca ai putea primi multe sfaturi bune de la espiritu , tot un tatic de pe forum, ce a reusit sa depaseasca cu intelepciune perioada neagra a divortului, custodiei...

multumesc adina.in ultima perioada am stat mai mult pe partea de how to&tech.
subiectele de acest gen ma ating emotional de fiecare data.de fiecare data cand vad un subiect de acest gen ezit initial sa scriu fiindca pot spune doar prin prisma experientei mele.
orice parinte implicat vede ca normala incredintarea copilului catre el(parinte).
dar fiecare trebuie sa aiba puterea sa cantareasca situatia nu numai pe moment ci si pt viitor.
tot ce doresc eu celor care ajung in situatia neplacuta a divortului si au si copii,este sa nu foloseasca copiii drept arme si sa poata lua cele mai bune decizii referitor la copiii lor.

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

As renunta in cazul tutelei comune Adina (iar esti pe alaturi ) ... pentru ca stiu ce e mai bine pentru copilul meu. Celalalt parinte nu va fi ingradit in nici un fel la vizita, dar copilul va avea un singur domiciliu, un singur program, pus la punct de ambii parinti si respectat de amandoi evident. Stabilitatea copilului dupa divortul parintilor este foarte importanta si cand nici unul dintre ei nu stie sa cedeze cred ca numai copilul va avea de suferit. Copilul isi poate dori multe lucruri inclusiv luna de pe cer...
Raman la ideea ca sa plimbi copilul dintr-o parte in alta pentru ca el isi doreste asta nu rezolva probleme ... ci naste mai multe. Cum ar fi sa-i spui copilului aici e acasa si partea cealalta i se spune la fel. Saracul de el nu mai stie unde e casa si mai rau nici nu intelege notiunea de casa. Nici macar acasa la mami sau acasa la tati nu suna bine pentru ca nu e a lui ... Sunt convins ca si un psiholog ar zice la fel. Avem vreo unul pe aici ? ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Insider, eu am gasit varianta cea mai buna pentru copilul meu.

Iti urez sa gasesti si tu varianta cea mai buna pentru copilul tau, oricare o fi aia. Tot n-am inteles la ce ai fi in stare sa renunti spre binele copilului (in Romania custodia comuna din cate stiu eu nu exista), dar in fine, asta e mai putin important.

Sarbatori Fericite tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Sa renuntati...la ce? sa va mai vedeti copilul, sa va mai doriti un program comun, in conditiile in care copilul isi doreste asta, doar pentru ca voi considerati ca stabilitatea e mai importanta, asa, ca teorie? Hmm, asta suna a altceva



scuze, dar eu nu cred ca tu stii despre ce vorbesti aici, cand acuzi pe altii ca ar renunta sa-si vada copilul. a ce suna "asta", ma rog?

nu e mai intelept sa intrebi, cand nu stii sau nu intelegi ceva? uite, Insider a inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Conchita, pai tocmai, ca de fapt noi respectam ce doreste copilul.
Cred ca e mai neplacut pentru copil sa-si doreasca sa mai stea si cu tata (sau mama), si cineva sa hotarasca ca de fapt nu e cazul.

Eu nici nu vad cum s-ar aplica varianta voastra in practica, cand copilul spune ca vrea cu tatal, ce raspunde mama? Ca nu se poate? Ok, de ce? Poate ca o data mai bagi o scuza, a doua oara alta, dar merge asa, la nesfarsit? Nu se prinde copilul ala ca de fapt il minti?

Deocamdata fii-mea stabileste cand si unde doarme, totul pare ok. nu stiu cum vom face cand va fi la scoala...habar n-am, o sa ne adaptam din mers, vorba ta AB, ne-om muta in acelasi bloc.


sorry, nu ne intelegem. nu stiu de unde tragi tu concluziile astea abracadabrante despre alti oameni pe care nici macar nu-i cunosti. unde am scris eu ca daca copilul vrea la tata, mama baga scuze ca nu se poate? mesajele tale imi dau migrene, tu nu raspunzi la ce se scrie, ci probabil cuiva cu care te certi tu in mintea ta, altfel nu pricep cum de poti ajunge la asemenea concluzii aberante din ce am scris si cum imi poti atribui afirmatii la care nici nu m-am gandit, asa-s de odioase...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Conchita pai si in cazul mentionat de mine parintii sunt adulti nu copii cu tantrumuri. Adica se inteleg asa cum spunea Adina in privinta copiilor, regulile dintr-o casa sunt respectate peste tot cu privire la copii.


Luna, regulile pot fi aceleasi (ceea ce e utopic, ca in realitate e prea rar), dar trauma tot tamane. ce e copilul, obiect sa-l muti dintr-o casa intr-alta saptamanal? e luni, hai la tata, e duminica, hai inapoi la mama...brrr.

exista solutii care sunt in avantajul copilului mai mult decat in al parintilor, dar trebuie intelegere de ambele parti si aruncarea vanitatilor la cos.

Mergi la inceput