col deschis la interior

col deschis la interior | Autor: ionik76

Link direct la acest mesaj

Am fost marti la eco morfofetala, bebitza e bine, are 600 g, pare intreaga, in schimb dr. a vazut ca am colul deschis la interior, desi la controlul pe masa aparea inchis la exterior. E adevarat ca mai mereu simt o apasare jos, de merg uneori ca un pinguin si daca stau mai mult in picioare, ori pe scaun sau daca merg mult pe jos ma doare burta si spatele. E din cauza faptului ca am sarcina joasa,si apasa pe col. Ca sa nu mai spun ca prin natura serviciului stau 8 ore in fund pe scaun, la calc. Evident ca recomandarea dr. si nu numai a fost sa stau acasa. Nu mi-a masurat inca lungimea colului si portiunea deschisa, m-a chemat din nou luni la un nou control si eco endovaginala, si mi se pare aiurea ca nu mi-a facut masuratoarea asta pe loc. Sunt speriata si as vrea sa stiu daca mai e cineva in situatia asta si cum procedati.Chiar stati numai in pat sau mai degraba evitati efortul si statul pe scaun?

Ioana, 23+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Ioana, cu deschiderea colului nu e de glumit, trebuie sa nu faci niciun fel de efort fizic, iar statul pe scaun 8 ore cred ca e cam mult, fiindca se exercita presiune asupra colului. Se poate face si cerclaj profilactic, dar la varsta sarcinii tale nu mai e cazul, sau cerclaj de urgenta daca e intr-adevar foarte mica dimensiunea colului si e deschis.Tocmai pentru a nu ajunge sa stai numai in pat, un concediu medical te-ar ajuta sa te odihnesti, iar tinerea sub observatie a dimensiunii colului e importanta (daca scade sub 2,5 nu prea e bine...). Bafta multa si sarcina usoara!

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Ioana,
sper ca esti ok si tu si bb, eu am avut aceeasi problema si aproape am pierdut sarcina... Ai mare grija de tine, eu am fost internata in spital de la 22 la 29 de saptamani. Multa sanatate si inca o data, ai grija de tine!

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 12 fix!

poze

Mergi la inceput