M-am hotarat.........adoptie(60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

fetele... s'a dus emma aidei... sa aprindeti si voi o lumanare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

miha felicitari pentru chiriasa mica si iubita !!!

va pupam pe toti !




mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna tuturor,

fetelor va rog ajutati-ma ca sunt in pana de idei

Am avut intalnirea cu psiholoaga si mi-a dat si tema pt acasa.Suna cam asa : "Imaginati-va ca sunteti o mama biologica nevoita sa-si dea copilul spre adoptie. Scrieti-i o scrisoare viitoarei mame adoptive a copilului."

Astept idei din care sa ma inspir...

...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

SoriLea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Sori, am primit si noi o astfel de sarcina, doar tema era putin diferita. Cred ca ar trebui sa le rezolvi singura, asa cum simti tu

Ce copil frumos era Emma, ce pacatOdihneasca-se in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna dimineta tuturor,

Salvie stiu ca asa e, dar nu mi-am imaginat niciodata ca mi-as putea da copilul, cu atat mai putin sa-i mai scriu si o scrisoare viitoarei mame. Nu stiu ce as putea sa-i spun, mi-e greu sa-mi adun cuvintele ca sa incheg o scrisorica, de aceea am apelat la voi, ca sa cer niste idei, sa ma leg de ceva...nu stiu, poate totusi ma ajuta cineva.

O zi frumoasa si plina de soare va doresc.


...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

SoriLea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

pai ideea ar fi ca tu sa-i ceri viitoarei mame adoptive cum doresti sa aiba grija de copilul tau. cum sa-l iubeasca, ce sa-i faca sau sa nu-i faca. treci peste bariera de abandon. nu tu-l abandonezi ci naturala.
testul acesta e ca un joc.



_

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”
Emma INVINGE cancerul! ****** un copil creste in inima mea ****** am un inger pazitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Sorilea si noi am primit tema respectiva.Eu le-am explicat ca nu pot sa scriu o astfel de scrisoare.Au inteles.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzak spune:

Sori Lea, si eu am avut aceasta tema la curs, doar ca am facut-o pe loc, la un curs , fiecare a incercat sa se transpuna in locul biologicei, nu pot sa iti spun ce sentimente am incercat, toata lumea scria si plangea, si apoi ne-au pus sa le si citim, a fost un test dur,dar, sincer, chiar nu stiu daca era neaparat necesar, am si spus asta atunci,dar poate ca ei il considerau asa. M-a rascolit cum nu se poate spune.Va pup si va doresc succes in continuare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzak spune:

Revin, noi a trebuit sa scriem o scrisoare nu catre viitoarea mama adoptiva, ci catre copilul nascut, sa ii explicam de ce l-am dat spre adoptie, etc. A fost chiar mai greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Da, am vazut ,,tema aceasta,, intr-o emisiune cu ceva timp in urma.
Practic mama naturala este cea compatimita. Copilul nu-l paraseste cu voie ci pentru ca nu are incotro.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni si nici nu vreau sa atat spiritele, dar ma enerveaza aceasta postura de ,,victima neajutorata,, in care trebuie pusa mama biologica. Trebuie sa privim cu realism ceea ce se intampla in jurul nostru. Ele au avut acesti copii din intamplare, din nestiinta si poate si mai grav din alte fapte care mi-e greu sa le scriu........Poate sunt si cateva care au fost intr-o situatie mai dificila.....dar hai sa nu generalizam.
Macar aici sa fim sincere.



Mergi la inceput