Gravidute cu fibrom

Gravidute cu fibrom | Autor: kiki_cri

Link direct la acest mesaj

Buna, fiind si eu in situatia respectiva...am fibrom si sunt insarcinata, m-am gandit ca mai sunt si alte fete care au acceasi problema cu mine, si poate ar vrea sa discutam despre acest subiect.

KIKI 14+ cu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Chiar nu mai e nici o viitoare mamica cu fibrom? Bine ar fi!
Eu am un fibrom de 5 cm subseros...si sper sa fie totul bine pana la capat cu sarcina.

KIKI 14+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

kiki,la mine au descoperit fibromul in sarcina, la 22 saptamani.
E clar ca il aveam mai demult, zic eu ,ptr ca aveam CM abundent ,neregulat ,si plus anii grei de chin sa raman gravida, dar nu pot eu sa contest decizia medicului ,NU?

Eu am tot un fibrom de 4.5 cm ,subseros (parca) care nu m-a deranjat delco si nici pe LUCA ,adik sarcina a decurs absolut mnormal si frumso,fara risc de avort ,fara sangerari,fara dureri ,fara nastere prematura ,fara nimik.
Am nascut prin cezariana din mai multe inconveniente,unul ar fi fost fibromul, altele ,copil mare ,eu mica in bazin ,col inchis, etc ,etc.

In ianuarie am fost la medic, ptr care am tot respectul, mi-a explicat fff clar avantaje,dezavantaje,posibilitati "exterminare" fibrom .
Deci ,fara nici un tratament pe baza de hormoni, mi-a spus clar ,nu trece ,poate doar stagneaza ,si medicul care imi zica ca trece cu tratament ........ma abtin .
Singura solutie operatie ,clasica sau embolizare.
Sau ,la urmatoarea nastere(clar cezariana ,scos atunci,ceea ce ar fi trebuit facut de catre medicul cu care am nascut).
Asa ca tu discuta problema cu medicul ,si incearca sa "scapi" d eel la nastere.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Lulu, ma bucur ca mi-ai scris.
Eu stiam de fibrom din ianuarie 2008, dar medicul care l-a descoperit mi-a zis ca ar fi mai bine sa "incerc" sa am un copil prima data, asta DACA o sa ramana gravida......iti dai seama ca am fost distrusa cand am auzit...credeam ca nu voi avea copii niciodata...Si in august 2008 am facut embilizarea fibromului...care nici nu a mai crescut dar nici nu a scazut...si acuma in sarcina sunt trecuta sarcina cu mare risc...mai ales ca am si gemeni...sper sa imi ajute D-zeu sa duc sarcina pana la capat cu bine.
Persoane ca tine imi dau curaj(bine ca eu sunt f optimista).

Mi-a spus si mie doc ca cel mai probabil va trebui sa imi faca cezariana dar ca nu poate sa imi scoata fibromul tot atunci ca exista risc de hemoragie...si atunci va trebui sa scoata tot.

Apropo si fibromul meu e in afara uterului si sper sa nu ii incurce pe bebei.


KIKI 14+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

in timpul primei sarcini la un moment dat medicul mi-a spus ca vede si un fibrom, dar micut. dupa ce l-am nascut pe andrei la un control mi s-a spus ca fibromul ar fi de 1.5 cm.
cand am ramas insarcinata cu ioana, la inceputul sarcinii a inceput sa creasca si fibromul, a ajuns spre 5 cm. am facut tratament cu utrogestan pana in luna a 7-a. cand sarcina a crescut, medicul nu a mai vazut fibromul. am dus sarcina cu bine pana la termen, si am o papusa de o saptamana.

mami de Andrei (16.12.2006) si Ioana (03.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

M_Monique, sa-ti traiasca copilasii! Multumesc ca mi-ai scris si tu povestea ta!Sper sa fie si la mine happy ending.Deci si fibromul tau era cam cat al meu si nu ai avut probleme...si eu fac tratament cu Duphaston (asemanator cu Utrogestan).

Te pup si mersi de mesaj!

KIKI 14+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

kiki_cri stai linistita ca vei duce sarcina. sa ai grija de tine.
o cunostinta de-a mea a avut multe fibroame, incat medicii s-au mirat ca a ramas gravida. din luna a 5-a de sarcina a stat mai mult in pat, cu tratament cu utrogestan si a dus sarcina la termen.

mami de Andrei (16.12.2006) si Ioana (03.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

M_Monique, Alina (Lulu), cum mai sunteti?Sper ca bine. Monique, cred ca tu esti captata mai ales de noul membru al familiei.

Am o intrebare pt voi si alte mamici cu fibrom...l-ati simtiti vreodata in sarcina...adica ca un fel de durere, nu foarte intensa, dar sa stiti ca e de la el?

Zic si eu La Multi Ani Florilor!!!

KIKI 14+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Va doresc un Paste Fericit!!!

KIKI 15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Salut fetelor! Am mai intalnit cateva viitoare mamici cu fibrom la capitolul fibrom uterin. Se pare ca suntem tot mai multe. Ce e trist insa e ca am auzit ca de ex. la una dintre ele care era insarcinata in 8 saptamani i-a propus medicul sa faca avort!!!Dam de unii medici care habar nu au si nu ne dau nici o sansa de rusita.

Vestea mea este una buna. La utlimul control medicul mi-a spus ca fibromul meu nu a mai crescut deloc si bebeii sunt ok!

KIKI 17+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

kiki, ma bucur ca esti bine!

Eu nu am simtit sub nici o forma fibromul in sarcina.Nu m-a deranjat.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput