Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(110)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

joanna27ai PM.

Felicitari mamicilor OlgaTarziu, M_monique, Denisamada, si viata lunga si frumoasa copilasilor!!!

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Cristina

Florinela imi pare rau ca ai probleme,eu in spital era sa o patesc cu sanii.Pt febra incearca fiola cu algocalmin si nu mai bea lichide acum o perioada. Sa mergi neaparat la un doctor .
Novus ,eu incerc sa o invat pe buburuza mea cu suzeta deoarece ami cere lapte tot mai des iar apoi vomita
Si eu sunt tot mai obosita ,de 3 saptamani sunt doar eu si bebelina acasa nici numai stiu cum e sa dormi noaptea


Monica si minunea vietii noastre Timeea Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Novus - nu e chiar ca la colici cu parturile fiindca le mai trage si prin somn. Cred ca-s chestii diferite. La noi fiind si kaki o data la 2 zile... mai suferim...
Vroiam sa iti mai raspund la ceva. Pediatrul mi-a zis ca nu imi da voie sa il plimb in marsupiu pana la 3 luni, cand isi tine singur capul.

Ai citi pe site-ul efarma din prospectul de sab simplex?
Balonarile si colicile se produc atunci cand prea mult aer si gaze din stomac si intestin sunt acumulate sub forma de spuma care nu le permite eliminarea. Citit acolo ce zice de colici, ca nu pot da copy/paste.
Deci parturile si ragaiturile sunt forma sub care se elimina aerul din stomac. De aceea bebe trebuie tinut suficient pe umar la ragaiala. Noua ne-a zis in maternitate ca trebuie tinut pe umar sa scoata aerul ca sa nu aibe durere de burtica, sau il mai puteti tine pe o perna pe genunchi. Avem perna formatul acela 50/70 cm, o pun pe Luana cu fata in jos si o mangai putin mai tare pe spate, decat o mangaiere blanda. Apoi inca o lectie, asta ii spuneam si Joannei. Intre mese trebuie sa fie cel putin 2 ore jumate. De aceea alaptarea la program se face la 3 ore, nu mai repede de 3 ore. Cand suge, in stomacel incepe digestia. Daca digerarea lapticului nu s-a finalizat, dar mai baga in stomacel alta lapte proaspat, ce iese? E ca si cand pui lapte la prins, dar cand sa se faca iaurt, torni lapte proapat peste, nu mai e nici iaurt nici lapte. De aceea unii bebelusi au dureri de burtica.
Monica, de marsupiu, depinde ce marsupiu ai tu, De ex ce am eu de la Chicco scrie clar ca e de la 0+ si are pozitie orizontala, deci bebe sta exact ca in carucior. Marsupiile normale unde pui bebelusul vertical nici macar de la 3 luni nu sunt recomandate, pt ca bebe la 3 luni nu are coloana formata si se pot tesi vertebrele si afecta coloana.

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Citat:
citat din mesajul lui novus
ca ar crea dependenta ca nu ar mai suge bebelusul ca lumea

Aste-as povesti babesti. Chiar acum vorbram cu Joanna la telefon.
Alex a avut suzeta cand era bebe, si din povestile lui, a fost legat de ea pana la o varsta destul de mare, cat nu-mi amintesc acum, 2 sau 3 ani, in orice caz intelegea, cand i-a spus mami lui ca a furat-o cioara si se certa cu ciorile sa-i dea suzi inapoi. Dar cu suzeta la gat nu l-am luat de sot. Asa si Luana, sigur n-o marit cu suzeta in gura. Reflexul de a suge este ceva normal la bebelus, si ce sa suga? Multi sug pe san doar de dragul de a suge. Iar inca o cheastie, am mai spus-o in alt capitol, au ajuns cercetatorii la concluzia ca ar ajuta la impiedicarea mortii subite.
Dar voi cititi pe bliogul ala ceva? Ca daca nu, eu nu mai scriu.

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!


eu am citit si acolo, dar vreau si parerile voastre , altfel nu am mai discuta ci am citi tot pe internet, nu ??
posteaza in continuare acolo ca ai pus o gramada dechestii interesante

Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?source=ppsl&instanceid=135273896" target="_blank">Invitatie botez


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Novus - nu e chiar ca la colici cu parturile fiindca le mai trage si prin somn. Cred ca-s chestii diferite. La noi fiind si kaki o data la 2 zile... mai suferim...
Vroiam sa iti mai raspund la ceva. Pediatrul mi-a zis ca nu imi da voie sa il plimb in marsupiu pana la 3 luni, cand isi tine singur capul.

Ai citi pe site-ul efarma din prospectul de sab simplex?
Balonarile si colicile se produc atunci cand prea mult aer si gaze din stomac si intestin sunt acumulate sub forma de spuma care nu le permite eliminarea. Citit acolo ce zice de colici, ca nu pot da copy/paste.
Deci parturile si ragaiturile sunt forma sub care se elimina aerul din stomac. De aceea bebe trebuie tinut suficient pe umar la ragaiala. Noua ne-a zis in maternitate ca trebuie tinut pe umar sa scoata aerul ca sa nu aibe durere de burtica, sau il mai puteti tine pe o perna pe genunchi. Avem perna formatul acela 50/70 cm, o pun pe Luana cu fata in jos si o mangai putin mai tare pe spate, decat o mangaiere blanda. Apoi inca o lectie, asta ii spuneam si Joannei. Intre mese trebuie sa fie cel putin 2 ore jumate. De aceea alaptarea la program se face la 3 ore, nu mai repede de 3 ore. Cand suge, in stomacel incepe digestia. Daca digerarea lapticului nu s-a finalizat, dar mai baga in stomacel alta lapte proaspat, ce iese? E ca si cand pui lapte la prins, dar cand sa se faca iaurt, torni lapte proapat peste, nu mai e nici iaurt nici lapte. De aceea unii bebelusi au dureri de burtica.
Monica, de marsupiu, depinde ce marsupiu ai tu, De ex ce am eu de la Chicco scrie clar ca e de la 0+ si are pozitie orizontala, deci bebe sta exact ca in carucior. Marsupiile normale unde pui bebelusul vertical nici macar de la 3 luni nu sunt recomandate, pt ca bebe la 3 luni nu are coloana formata si se pot tesi vertebrele si afecta coloana.

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!


Thank you !!


Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?source=ppsl&instanceid=135273896" target="_blank">Invitatie botez


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

A nascut Cristina!!
2,900 kg, la ora 22:13
Felicitari Cristina!

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

FELICITARI CRISTINA !!!

Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?source=ppsl&instanceid=135273896" target="_blank">Invitatie botez


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

A nascut Cristina!!
2,900 kg, la ora 22:13
Felicitari Cristina!

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!


FELICITARI!!!!!! Numa bine le doresc si la mami si la bebe.







Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

felicitari pentru cozonacel, cristina!

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Felicitari Cristina!!!

Monica si minunea vietii noastre Timeea Alexandra

Mergi la inceput