Inseminarea intrauterina

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Daca am macar o zi intarziere fac un test, si in caz de 2 liniute, fac si beta. Nu cred ca ar trebui sa ma stresez sa fac mai devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleLi spune:

pentru ella2010, in legatura cu HSG
eu am facut 2 HSG, la diferenta de 1 an una de cealalta; prima in ianuarie 2010, la municipal, cu internare de 1 zi, m-am internat dimineata si am asteptat vreo 3 ore sa vina doctorul sa mergem la radiologie, mi-am luat eu de acasa tot ce am avut nevoie(papuci, halat, camasa, tampoane, vata si substanta pentru hsg 2 fiole0; totul a durat cred ca max 10min dupa care m-au dat afara pe hol. A doua a fost in ianuarie 2011, la medlife grivita, cu dr oana ionescu; a fost total diferit fata de prima oara pentru ca mi-a zis tot ce facea si ma cam speria...a durut la fel ca si prima oara numai ca au avut mult mai multa grija de mine...la internare mi-au pus branula, luat tensiune, intrebat de alergii; am avut pregatite pe pat camasa, halat, papuci; dupa injectarea substantei a curatat "locul de munca" si mi-a aratat ca nu a fost sangerare. La mine rezultatul nu a fost concludent, nu se vede clar trompa stanga deci sunt programata saptamana viitoare la laparoscopie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

carla cum a iesit beta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufunos spune:

buna ziua!fetelor, vad ca multe dintre voi ati facut sau urmeaza sa faceti IA.Imi puteti spune daca a facut cineva cu dr albu de la medlife?eu maine incep schema pt IA si as vrea sa mai vorbesc cu cineva care a facut cu el....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufunos spune:

carla,cum ai depistat ca problema ta ar fi mucusul?ai facut vreo analiza,vreo investigatie,ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nouasnrs spune:

Si eu tocmai am facut una acum pe 1 martie si sunt multumita. Pe mine m-a costat 85 de lei injectia cu pregnyl si 600 de lei inseminarea. De dr Matei (biolog) si eu am auzit ca ar fi cea mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavydor spune:

Buna mamicilor..sau viitoarelor mamici! M-am gandit sa "rasfoiesc" putin despre FIV pentru ca si eu sunt in situatia nefericita de a nu putea avea pe cai naturale un bebe. Problemele de infertilitate se regasesc la sotul meu si ne-am gandit sa recurgem la o FIV dar cineva mi-a pomenit si de efectele secundare ale unui asemenea tratament pe care acum le cam tergiversez caci nu stiu cat sunt de dispusa sa le suport: pilozitatea, cresterea in greutate, posibilele fibromuri, ovare pilichistice, chiar si o posibila acnee plus probabilitatea crescuta de a nu reusi...ramanand cu efectele nedorite. Am inteles ca exista si posibilitatea de a dobandi o depresie de proportii s.a.m.d.
Spre fericirea mea, ca sa spun asa, m-am nascut cu 2 utere - functionale, 2 coluri uterile si o iau ca pe un avantaj. Inca sunt in faza de inceput, mai am de facut o isteroscopie si termin cu analizele, apoi urmeaza sotul meu...tin sa mentionez ca ma aflu in Italia si sper din punct de vedere medical sa am parte de servicii de calitate in conditiile in care sunt ferma si decisa in aceasta privinta! Sper sa primesc niste sfaturi utile,incurajari si pareri din partea voastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobo_78 spune:

Buna...sunt noua pe forum, pana acum doar am "rasfoit" pentru a afla mai multe despre infertilitate. Si eu am facut inseminare, pe 03.03.2011, prepararea spermei a facut-o tot d-na Matei. Spune-mi te rog cum te simti tu si care sunt simptomele de dupa inseminare. Pe mine ma cam rascolesc dureri surde de ovare, usoare greturi, iar temperatura bazala nu scade sub 37...si sanii ma cam dor dar intr-un mod diferit de CM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinablondy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bobo_78

Buna...sunt noua pe forum, pana acum doar am "rasfoit" pentru a afla mai multe despre infertilitate. Si eu am facut inseminare, pe 03.03.2011, prepararea spermei a facut-o tot d-na Matei. Spune-mi te rog cum te simti tu si care sunt simptomele de dupa inseminare. Pe mine ma cam rascolesc dureri surde de ovare, usoare greturi, iar temperatura bazala nu scade sub 37...si sanii ma cam dor dar intr-un mod diferit de CM.


Buna.Se pare ca suntem ultimile venite aici.Tu esti deja in miezul problemei,si iti doresc sa fie cu bebe sanatos si la timp.Eu pe 4 apr incep inseminarea.Sper ca putem vorbi mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinablondy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavydor

Buna mamicilor..sau viitoarelor mamici! M-am gandit sa "rasfoiesc" putin despre FIV pentru ca si eu sunt in situatia nefericita de a nu putea avea pe cai naturale un bebe. Problemele de infertilitate se regasesc la sotul meu si ne-am gandit sa recurgem la o FIV dar cineva mi-a pomenit si de efectele secundare ale unui asemenea tratament pe care acum le cam tergiversez caci nu stiu cat sunt de dispusa sa le suport: pilozitatea, cresterea in greutate, posibilele fibromuri, ovare pilichistice, chiar si o posibila acnee plus probabilitatea crescuta de a nu reusi...ramanand cu efectele nedorite. Am inteles ca exista si posibilitatea de a dobandi o depresie de proportii s.a.m.d.
Spre fericirea mea, ca sa spun asa, m-am nascut cu 2 utere - functionale, 2 coluri uterile si o iau ca pe un avantaj. Inca sunt in faza de inceput, mai am de facut o isteroscopie si termin cu analizele, apoi urmeaza sotul meu...tin sa mentionez ca ma aflu in Italia si sper din punct de vedere medical sa am parte de servicii de calitate in conditiile in care sunt ferma si decisa in aceasta privinta! Sper sa primesc niste sfaturi utile,incurajari si pareri din partea voastra!


Buna draga mea.Ma bucur ca am gasit pe cineva din Italia cu care sa pot vorbi.Eu trebuie sa fac o inseminare artificiala incepand cu 4 apr.

Mergi la inceput