Despre bone (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Off topic, Sorana, si baiatul meu (7 ani) face pian si chiar e talentat (asa zice profa), dar o ora este prea mult, aici am vazut ca se face o jumatate de ora. Pt 6 ani mi se pare ca i se cere prea mult sa stea o ora intreaga concentrata. Cu exersatul acasa, eu il pacalesc pe fi-miu, nu ii zic "hai si exerseaza", ii zic "vai mami, ia canta-mi si mie ca tu canti asa frumos!!". Il ascult cu atentie si aplaud si ii zic "mai canta odata! vai ,asta e cantecul meu preferat" si alte pacaleli din astea :)) Asa e, cand nu am exersat cateva zile, imediat s-a cunoscut la lectie. Trebuie exersat zilnic. Cand erau mai usoare catecele, il motivam exersand si eu (desi nu am facut niciodata pian), odata eu, odata tu. Acum aplic treaba cu aplaudatul:)

On topic, am citit mai cu atentie mesajul lui blackpantero, e intr-adevar cam jignitor pt. mamicile care vor sa balanseze in viata si cariera si familia, dar nu e vina ei, pt ca exact asta este atitudinea raspandita f. tare in Germania. Germania este cea mai retrograda tara din Europa in privinta oportunitatilor pentru femei! Mamicile care merg la munca sunt numite pe scara larga "mame corb" Nu exista crese si natalitatea este f. scazuta, mai scazuta decat in tari precum Franta, unde reteaua de ajutorare a mamicilor care lucreaza este f. bine pusa la punct si atitudinea societatii nu este deasemenea asa retrograda.



Suntem cam in aceeasi situatie, doar 6 ani si 6 luni si la inceput cu pianul.
Exersez si eu, afona si fara macar sa-mi placa , fac si aia cu "vaaaiii ce-mi place, ce frumos il canti"
Mai am un pic si fac si temenele
Asa zice si profa lu' fi-mea - ca-i pacat de talent sa nu faci nimic cu el. Eu sunt de acord dar zau ca nu-i deloc usor sa priceapa si ... iapa pentru care bat eu seaua.
Nu stiam de Germania, desi da, cred ca ai dreptate, am fost o data la un interviu in Germania la o firma si s-au speriat de tot cand au auzit ca am copil (cred ca avea 3-4 ani fi-mea atunci) - chiar s-au socat si apoi interviul s-a terminat brusc. Era un post de manager si mai erau 2 barbati contracandidati. Atunci am zis ca mi se pare si ca am fost eu mai slab calificata decat unul dintre contracandidati ..... dar nu-s convinsa nici acum. Deh saracii, mi-au platit un bilet de avion dus -intors, taxi si masa doar ca sa afle ca am copil si sa nu ma vrea Puteau sa ma intrebe la telefon ... era mai ieftin.

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Clar sansele ti-au scazut la zero cand au auzit ca ai copil. Iti dai seama bietele femei, daca ti se induce o vinovatie tampita asa de puternic si te simti aratata cu degetul, normal ca trebuie sa alegi sa muncesti sau sa faci copii. Ba incepi sa si crezi ca dc le balansezi pe ambele esti mama corb. Si se pare ca problema nu e dc sa munceasca sau nu, ca de multe ori tb sa munceasca si atunci problema se pune dc sa aiba sau nu copii. Si de aici natalitatea f. scazuta. Eu nu mi-as dori sub nici o forma sa traiesc acolo, ar fi un mediu total neprietenos pt. mine. Am citit destul pe tema asta, sunt niste motive de ordin istoric pt care situatia in Germania este asa (provin din epoca fascista) si de exemplu situatia din Franta este altfel (existenta retelei de childcare provine dintr-o vreme cand a fost nevoie de soldati mai multi si de forta de munca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Haha, Ruxij, nu am nici o prietena nemtoaica dar mai stau la troci cu cate o vecina din an in pasti, habar nu am care e atitudinea in DE. Da, vad multe mamici acasa cu copiii dar au si multi, de la 2 in sus pt ca multe sunt turcoaice.
Habar nu am cu ce se mananca Germania asta, ca noi aici suntem expati, nu avem nici in clin nici in maneca nici cu nemtii, nici cu guvernul, nici cu mentalitatile.

Daca parerea mea jigneste, imi pare rau, nu pot multumi lumea cu ideile mele. Eu nu sunt de moda veche, am 26 de ani deci generatia MTV :)).
Gandesc asa pt ca vreau sa fac tot ce e mai bun pt copil(in viziunea mea, bineinteles).Nu e legat de mine, este independent, merge la gradi 3 ore pe zi, nu il cocolosesc deci unde e problema?Ca stau acasa? Am si eu un servici marunt de tot, fara aspiratii si pe bani putini dar imi place la nebunie si il fac si pe ala din an in pasti ca nu e sezon de inchirieri imobile.

Nu stiu de ce vreuna din mamicile care au scris aici se simt jignite??? repet inca o data...aici se vorbea, ma rog eu vorbeam, despre mamicile care nu acorda nici un pic de atentie copiilor lor.Mi se parea ca autoarea subiectului face parte din categoria asta dupa primul mesaj.Si mai era mamica (,) cu calvarul ca sta cu pruncul ei 2 ani.

Pe aici lumea care a scris a vb de bunici, matusi, unchi, veri, care au toti grija de copii.Eu cred ca e super sa creasca copilul in sanul familiei, nu cu straini, deci suntem pe aceeasi lungime de unda.

Ruxij, nu cred ca esti una dintre mamicile care nu petrece nici o clipa cu copilul, deci de unde supararea?

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu nu te judec pe tine ca stai acasa, de fapt nu ma intereseaza deloc ce faci, alegerea te priveste direct si personal, fiecare isi organizeaza viata cum poate si cum crede. Nu eu am inceput discutia, eu am raspuns dupa 30 de pagini. Nici nu ma simt atinsa personal de parerea ta, chiar nu e nevoie sa te justifici ca m-ai fi suparat pe mine. Dar nu sunt de acord cu etichetarea nici unui grup de mamici "care fac si dreg mvai ce denaturate, sa nu mai faca copii" (apropos, nu ai nici un drept moral sa spui niciunui grup dc sau nu sa faca copii, asta o faceau fascistii). Cum a spus conchita, important e sa ai creier, altfel poti sa faci rau copilului din prostie INDIFERENT de stat/nestat acasa. Mai mult nivelul de educatie si bun simt al mamei conteaza decat simplu stat acasa sau muncit in afara casei. Mi se pare ca tu insa judeci si pui etichete asa la general "mamele care..." si ma intreb ce stii tu cu adevarat despre viata fiecarei persoane din categoria "mamelor care..." si de ce simti nevoia sa judeci si sa arati ca tu faci mai bine si modul tau de viata este cel mai bun (ca faci economii, ca "eu consider ca asa e mai bine..." samd)?

Treaba cu atitudinea in Germania este perfect adevarata, se comenteaza prin presa de acolo si acum eu asta o comentez, am trecut peste parerea ta individuala. Interesant ca tu traiesti acolo dar nu stii nimic despre situatia femeilor, despre lipsa creselor si despre faptul ca Germania e consideratacea mai retrograda tara europeana in privinta oportunitatilor pentru femei. Nu te uiti la TV si nu citesti presa, n-ai auzit de "mame corb"? Romania e mult mai avansata din acest punct de vedere. Iar America e tara ideala, este loc pentru fiecare tendinta, nimeni nu se simte aratat cu degetul, gasesti oricand altii ca tine, orice ai alege.

Ce ma nelamureste pe mine la ce s-a scris aici despre menajere (nu bone), este de ce aveti nevoie fratilor si surorilor din Ro de menajere de 3 ori pe saptamana sau mai mult??? Inseamna ca's f. ieftine. Eu imi permit odata la 2 sapt:))

Eu cunosc aici cupluri in care tatal sta acasa. Ohhh ce oripilant! Da, nu s-au gasit doua joburi, mama are un job bun din care poate intretine familia si tatal sta acasa cu copiii. Am si o prietena care este cu adevarat workoholica, din categoria "mamelor care...", da, eu cred ca ea exagereaza, dar copilul ei eu am vazut ca este fericit pt. ca tatal are un job mai lejer si se ocupa enorm de copil. Care e spoiled rotten (si aici am putea avea alte discutii despre rasfat si ce si cum e mai bine). Deci vezi tu ca statul asta acasa sau nestatul nu e chiar asa capital si nu e nici o alegere asa simpla alba sau neagra, asa ca hai sa etichetam. Acum zici tu ca nu ai etichetat, dar in mesajul initial ai etichetat la nivel de grup. Culmea ca "parerea ta" este raspandita in tara in care te afli acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Aici s-a scris despre menajera care creste copilul!!Citeste primul post inca o data.

Da, nu stiu nimic despre Germania desi locuiesc aici, nu am auzit termenul despre care vb pt ca nu inteleg germana si probabil mamicile alea inapoiate de stat acasa nu il folosesc, nu citesc ziare germane si nu avem televiziune germana tot din motive de limba.Prieteni nici atat. Noi traim intre americani, desi in oras german avem numai vecini americani langa noi, cu prieteni americani, mergem la magazine americane.Na ce sa mai zic?

Hai sa iti explic cum vad eu idealul despre crescut copii si cariera.
Asa as vrea sa fiu si eu odata si poate de asta gandesc cum gandesc, pt ca eu o stimez foarte mult pe persoana asta.
Este vorba despre soacra mea care a crescut 6 copii si acum are cariera.
Cand a avut 4 copii si primii 3 erau mari, peste 12 ani,deci dupa 15 ani de stat acasa, s-a apucat de scoala.A terminat facultatea si am mai facut 2 copii intre timp.Cu cei din urma nu a mai avut atata timp ca prima data, dar a facut tot posibilul sa ii vada in fiecare zi mergand la scoala noaptea si facand teme noaptea si stand cu ei ziua.
Apoi a terminat si masterul si nici unul din copiii ei nu au mers vreodata la gradinita. Au crescut toti impreuna cu mama si cu ajutorul tatalui.
Acum are 50 de ani, mai are doi ani de doctorat si este directoare de scoala si i-a crescut toti cei 6 copii cu ea mereu in jurul lor.
Intre timp primii 3 copii sau casatorit , mai are o fata de 22 de ani ci deficiente mintale care sta inca cu ei si ultimele 2 fete de 12 si 6 ani. Cea mica merge acum in clasa 1.

Cat ea nu a muncit nu au fost bogati deloc, la un moment dat chiar au declarat faliment deci clar nu isi permiteau sa stea un parinte acasa si totusi s-au descurcat asa.
Cam asta e idealul meu, prima data copiii si apoi eu. Timp este berechet pt de toate.

Cat despre etichetari si prejudecati, toata lumea le face si are, daca nu e o anume categorie de oameni e alta si tot exista, garla, asa ca hai sa nu ne prefacem ca suntem perfecti si ca noi nu avem prejudecati in legatura cu nimic.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si eu stiu multi tati care stau acasa, in armata e plin de ei in cazul in care sotia e inrolata si au copii.Nimic ciudat in asta.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Macar noi dc stim ca prejudecatile noastre jignesc, le tinem pentru noi sau vorbim doar cu cei din grupul nostru, care ne impartasec prejudecatile Cu datul cu mai mult ca perfectul, nu stiu cine a inceput :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

:))) daca eu sunt etalonul pt perfectiune suntem in "BIG trouble"! LOL.Mie imi place sa stie lumea cu cine sta de vorba, nu sunt genul de "vorbit pe la spate" :))

Am spun numai ca e bine sa petreaca parintii timp cu copiii pe care au ales sa ii faca, sa nu ii creasca bona aka menajera. Daca asta e rau, my bad!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Las' ca vezi tu in America daca o sa poti sa "go around" declarand chestii politically incorrect si aruncand cu parerea nesolicitata in materie de crestere copii Se strica mari prietenii pe teme d'astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Aaaa, clar, urasc politically correct stuff :))).Dar sa stii ca sunt extrem de po****ra si friendly in persoana.imposibil sa nu imi gasesc prieteni. :))Asa mi-e firea, saman pe mama :)))

Adevarul e ca fata in fata o mai indulcesc dar nu mint, las totusi sa se inteleaga ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda. Numai pe forumuri merge sinceritatea taioasa nu? :))

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput