Cauzele opririi din ev.a sarcinii(V Leiden+MTHFR)4

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

lauraa poti sa mergi si acum, chiar daca esti insarcinata.fetele spuneau ca unele se activeaza doar in sarcina.deci oricum poti sa le faci.



mami de Amira, medaliata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 11_dye spune:

Mcrissa, sigur ca da, aceasta anomalie EXISTA inca de la nastere, ca se manifesta sau nu intr-o situatie sau alta, e alta problema, banuiesc dependenta de niste contexte!

Si eu recomand efectuarea acestor investigatii, dar as avea o retinere cu Fundeniul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 11_dye spune:

Am uitat sa adaug ca trebuie facute inainte de sarcina, nu dupa pierderea a n sarcini!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

MTHFR si Mutatia Factorului V Leiden nu se fac la Fundeni, ca sunt de genetica moleculara, iar acolo (dr Uscatescu) fac doar de hematologie.

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

acuuuu, eu am ametit cu totul.ar trebui sa fac si eu timp de coagulare, proteina C/S, etc?doct a zis ca daca trombo nu a iesit nu are rost.dar acu, stiu eu?him.



mami de Amira, medaliata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

de ce inainte de pierderea sarcinilor?eu le-am facut dupa .m-ati pierdut pe drum.nu mai inteleg nimic.





mami de Amira, medaliata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

danny nu ca ies altfel daca le faci inainte, dar e recomandat sa le faci ca sa sti si sa nu ajungi aici, cu sarcini pierdute.cele genetice sunt la fel toata viata, in schimb proteina C, proteina S se pot modifica oricand, se recomanda sa ai 3 determinari in decurs de 2 luni.

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Vad ca ne marim clubul...!Bun venit fetelor noi,sa stati cat mai putin pe aici!!!
miki,stiu ca deficitul de prot.S cere heparina,acum astept,sa vad daca am sau nu deficit,dar o sa trebuiasca sa vad cum stau si in sarcina.Si sa obtin sarcina.Si sa ajung sa se vada sacul embrionar,ca la ultimele n-am mai ajuns sa-l vad,s-au oprit mult prea repede...
danny,mie nu mi s-a prescris Trombo ass,am luat eu asa,din proprie initiativa aspenter.A,si a mai fost ceva.La inceputul stimularii,acum,in februarie,am luat aspirina,ca stiam ca e bine daca iau Puregon,si citisem ca trb. sa iau 75 mg pe zi(aspenter).cum n-am avut aspenter,am luat aspirina.Dar,nu stiu ce a fost in capul meu,ca mie mi s-a parut ca pe tableta de aspirina scrie 50 mg,nu 500.Asa ca am luat o tableta si jumatate.Cam la o sapt. dupa ovulatie,ma prind si eu ca aspirina are de fapt 500 mg,si cumpar aspenter,de 75 mg.Am simtit ca s-a intamplat ceva,imi simteam sanii detensionati,si bhcg-ul a inceput sa scada.Poate ca ar fi fost bine sa fi luat o doza mai mare de aspirina,mai ales ca sub aspirina val. proteinei S a fost excelenta.
11dye,la multi ani!Si ce daca ai 42 de ani,Nadia a avut 44,si asta e doar un exemplu!Da,cred ca de dr.Mambet mi-a vorbit d-na dr. de la Synevo,stii tu sa-mi spui cumva daca trebuie recomandare,sau cum as putea sa-mi fac o programare?tu ai vorbit cu el?
alexutza,imi pare rau pt. tine,si eu am 4 sarcini oprite in evolutie,si am,din pacate ,si 40 de ani...Spune-mi te rog,ce analize ai facut din 2 in 2 saptamani?si ce valori ai avut?Primul Clexane cand l-ai facut,dupa ce ai stiut ca esti insarcinata sau inainte?Si ce inseamna cand spui:"acum s-au modificat analizele",ce anume s-a modificat?Cum au evoluat analizele tale de ti-a marit doza de Clexane?
laurraa,du-te,asa cum ti-a spus mcrissa la Synevo,fara nicio trimitere,si fa-ti profil trombofilie II,e cel mai complet,costa aprox 700 Ron,eventual fa si homocisteina,asta costa inca 150 Ron.E bine ca ai ajuns la 32 de sapt,riscurile sunt acum f. mici,dar nu strica sa le faci,sa fii sigura,eu am cunoscut odata cand am facut un chiuretaj o fata de 26 de ani,care avea o extrauterina,si a povestit ca inainte a avut o sarcina oprita in evol. la varsta f. mica,iar si mai inainte,o sarcina dusa pana in sapt. 38,baietelul avea 3,100 kg,a simtit ca miscarile sunt mai rare,si-a facut eco,dr. i-a zis ca nu e nici o probl,dar a 2-a zi copilul ei murise,si la anal. i s-a spus ca avea placenta imbatranita.Asta inseamna ca avea probl. de coagulare,si daca ar fi stiut, alta ar fi fost situatia.
Eu am incercat ieri sa-mi comand pe net vitamina B6 de 100 mg,la adresa postata de miki,dar n-am gasit,cica nu au pe stoc.Am comandat insa un complex de vitamine B,care are si 100 mg de B6,sper sa nu fie nimic daca iau si alte B-uri,ca B12 iau deja,1 mg/zi,plus acid folic.Si am inceput sa iau si aspenter,dar cred ca o sa iau mai mult aspenter,vitamina C 1 g si vit. E 10 zile pe luna,ca asta nu e hidrosolubila,si excesul se acumuleaza.Cam atat.Si astept.Iau duphaston,ca am avut cam mic progesteronul,si vreau sa-mi intarzii un pic ciclul,sa nu prind monitorizarea eco chiar de Pasti,astept rezultatele de la Synevo,astept...
la toate fetele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 11_dye spune:

Profa, dr Mambet este doamna , o cheama Cristina Mambet, si e sefa laboratorului de la Synevo.

Eu am ajuns la dansa putin mai neortodox, in sensul ca am vb la telefon inainte si m-a primit cumva extra-schedule

Poti sa-i trimiti un mail la dresa: cristina.mabet@synevo.ro
si roag-o sa te ajute!

Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 11_dye spune:

scuze, nu dat cum trebuia din taste

adresa corecta

cristina.mambet@synevo.ro

Mergi la inceput