Doctori de care sa te feresti (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Bebeaca eu nu ma refeream doar la tine si in niciun caz nu iti ceream socoteala.Stiu ce inseamna recuperarea dupa o problema medicala si in momentele alea tot ce conteaza este sanatatea copilului si a mamei.
nu stiu daca datul in judecata e o solutie.nu stiu care ar putea fi solutia.dar sunt indignata ca exista cazuri ca ale noastre sau chiar mai grave si ca, din pacate, nu sunt doar accidente.ele se petrec cutremurator de des.
ma gandesc acum ca poate o lege ar putea schimba un pic situatia.sa facem un soi de petitie prin care sa cerem o lege care sa apare drepturile mamei si ale copilului in momentul nasterii.sa le fie teama medicilor de acest soi sa ne mai vorbeasca urat, sa nu ne mai trateze ca pe niste animale sau sa ne ignore suferinta si nevoile in acele momente.medicul care pericliteaza sanatatea mamei si a copilului sa raspunda in fata legii si nu in fata colegiului medicilor.ei se apara intre ei si noi platim uneori prea scump.
la genul asta de actiune ma gandeam eu.
daca am aberat, imi cer scuze.insa povesti ca cea a bebeacai ma intristeaza de fiecare data, poate si pentru ca imi aduce aminte de propria poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeaca spune:

Gabrilici,n-am crezut nici o secunda ca imi ceri socoteala,eu doar explicam(cred ca mai mult mie,de fapt)de ce nu am dat-o in judecata.De-a lungul timpului m-am lovit de mai multe astfel de probleme,am auzit si la altii dar eu povestesc de experientele mele.De exemplu,cand avea Gabita 1 an,ii aparusera niste bubite la barbita.In perioada aceia aveam de facut injectii cu cerebrorisin si mergeam zilnic la medicul de familie,si zi de zi intrebam ce are la barbita.Mereu raspunsul era acelasi:''nimic,e din cauza ca saliveaza mult''.Intr-o sambata,la 5 dimineata,a inceput copilul sa urle ca niciodata.Am aprins lumina si am crezut ca mor.Toata barbita lui era vanata pana spre gura,asa in pijamale si papuci am plecat pe jos spre spital.Normal ca doctorul care l-a preluat m-a facut cu ou si otet pe mine,copilul facuse un furung acolo,deja ajunsese la septicemie.Nu zic cate lacrimi,teama ca v-a muri,ma consideram singura vinovata.A doua zi l-am intrebat daca ii pot face injectiile in continuare,mi-a dat acordul si a zis sa vorbesc cu asistenta.Aici vroiam sa ajung.Asistenta era destul de in varsta,noi eram internati la Budimex,iar raspunsul ei a fost:''NU STIU SA FAC INJECTII LA COPIL ASA DE MIC''.Imi pare rau ca nu-mi amintesc numele ei ca as fi scris cu siguranta,dar am fost de atatea ori internati si mergem la atatia doctori....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Ce sa mai zic....ramai mut cand auzi asa ceva.
Mie doc mi-a rupt apa fara sa mi se fi declansat nasterea si inainte de termen, dupa care m-a intrebat ironica:Vroiai sa pleci acasa?acum e prea tarziu.In fine... la noi n-au ramas urme vizibile, ci doar amintiri urate, o depresie oribila etc.
Nu ne ramane decat sa ne rugam unii pentru altii si sa speram ca nu vom avea nevoie de medici si spitale prea des.
Nu stiu cu ce probleme a ramas copilul tau dupa nastere dar imi imaginez ca e ceva grav.Iti doresc sa ai multa putere, sa fii sanatoasa si sa ai parte doar de oameni de calitate de aici inainte!Sanatate multa si puiutului tau!Daca te pot ajuta cu ceva, nu ezita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

CONSTANTA-Maternitatea ISIS-DR Zaher
Poate ati auzit de el,este un dr f bun,dar nu si-a miscat curu de acasa azi noapte,nu a avut chef,cumnata mea era in travaliu,dilatatie 2, si cand au pus-o la monitorizare copilul nu respira bine,nu primea oxigen,avea bataile inimii neregulate.Dr Zaher a zis ca e ok,sa-i faca nus tiu ce injectie in vena..si sa astepte pana dimineata,ca naste atunci.A lasat-o pe mana unei doctore de garda.Dimineata cand au bagat-o iar la monitor,copilul murise.
Nu va incapataniati sa nasteti natural daca e vreo problema cu copiul sau cu bataile inimii la bebe.Faceti cezariana imediat,nu asteptati,cezariana poate salva bebele.
Pana la urma i-au scos bebele mort si i-au zis ca era placenta rupta,si nu a mai avut oxigen.Ok,Si?Nu trebuia scos bebele atunci repede cand era evident ca ceva nu era in regula?
Fiti atente va rog,la voi si la bebeii vostrii,vedeti ce semnale va dau,nu va luati dupa medici puturosi,care nu au chef,faceti scandal sa va salvati bebeii.
Bebele nostru era sanatos tun,avea 3300 kg,si nu a avut nici un fel de problema in timpul sarcinii.
O clinica particulara unde platiti 1000 euro nu va garanteaza ca totul o sa fie bine.Fiti cu ochii in patru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luys spune:

Doamne cata indiferenta,cata lipsa de bun simt. De fapt...de ce ma mir.Am o prietena care a ramas gravida.Nu s-a simtit deloc bine in primele luni de sarcina,si sa prezentat la maternitate.Cei de acolo i-au spus ca are o sarcina cu foarte mari probleme,si daca-l pastreaza si daca face avort,problemele sunt aceleasi,ba mai mult...si copilul poate avea probleme dupa nastere.Fata,de frica,a optat pt avort.Era gravida in 2 luni.Problema e alta...dupa ce i-au prezentat toate riscurile,dupa ce a facut o serie de controale la toti dr din maternitate,intr-un final nimeni n-a vrut sa se bage sa-i faca avort,si-au plasat-o ca pe o minge de la un dr la altul.Intr-un final a ajuns la cea mai josnica doctorita din acea maternitate,care "n-are mama,n-are tata" , se baga la cele mai grave cazuri,neinteresand-o viata pacientei,decat banii care-i primeste.
Si uite cum draga mea prietena,ai baga o caruta de bani in buzunar acestei individe,care pe langa faptul ca se poarta cu ea ca si cu utimul animal de pe strada,o chiureteaza pe viu,si la 2 ore o da afara din spital,ca sa nu se afle de acest caz.
Si ca sa n-o mai lungesc,in momentul de fata,la 5 saptamani de la avort,ea nu se simte deloc bine,are frisoane,dureri groaznice de burta,iar ciclul nu-i mai vine.
Asa ca...ACESTIA SUNT DOCTORII DIN MATERNITATI,DOCTORII CARE-AR TREBUI SA AIBA GRIJA DE NOI,NU SA NE NENOROCEASCA PE VIATA PT NISTE AMARATI DE BANI !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenusia spune:

Buna fetelor. Doamne cate cazuri sunt, pur si simplu nu-mi vine sa cred . Sa va spun ce am patit eu. Dupa ce am vazut ca timp de 6 ani nu s-a intamplat minunea de a ramane insarcinata eu si sotul meu ne-am hotarat sa mergem la medic. La recomandarea unei colege am mers la dr. ANGHEL MARIN in Bucuresti (are cabinetul particular la intrarea in pasajul unirii, pe stanga). Dupa ce m-a consultat mi-a dat un tratament pt. raceala , pe care l-am urmat de doua ori pt. ca nu imi trecuse.De fiecare data alti bani alta distractie. A cerut ca si sotul sa faca spermograma. Am mers acasa si dupa, am purtat borcanelul. Fara sa vedem insa vreun rezultat ne-a spus ca sotul "are samanta". Deci eu eram cea cu probleme. M-a programat intr-o zi si mi-a desfundat trompele , iar in seara aceleiasi zile am revenit la cabinet unde am suferit o interventie chirurgicala pt. sinechie uterina (peretii uterului lipiti). A fost groaznic , mai ales la cea dea doua pt. ca mi-a facut anestezie generala. Noroc cu sotul ca a venit si m-a luat ; eu eram mai mult moarta decat vie. Am platit si pentru astea o gramada de bani , ca doar putea sa ma interneze in spital dar nu a vrut. As fi vrut sa va povestesc mai amanuntit dar o mai scurtez. Eu am crezut ca tot ce trebuia sa-mi faca imi facuse si eram nerabdatoare sa se termine toate astea deoarece si banii erau cam pe terminare. Pai ce credeti , uite cum ma trezesc eu cu o frumusete de sterilet de care am aflat abia dupa 4 luni si am aflat datorita faptului ca aveam dureri mari si chiar sangerari ( nu il suporta organismul).Si noi care ne puseseram serios pe crezand ca sigur se prinde. Cand l-am intrebat a zis ca nu trebuie sa raman insarcinata pana cand nu se vindeca . Bun, am inghitit si asta; a inceput apoi sa inventeze fel si fel de analize, de medicamente luate din Germania , de nu stiu ce perfuzii , in total erau vreo cateva zeci de milioane bune. I-am spus frumos ca nu imi mai permit financiar sa merg la dansul si mi-a zis ca atunci cand o sa fac rost de bani sa ma intorc si bineanteles ca m-a lasat cu steriletul pus. Cu steriletul am rezolvato cu alt medic, dar in urma altei spermograme a iesit ca sotul are oligospermie astenospermie. Au trecut 3 ani de atunci si tot nu am ramas insarcinata. Nici nu am mai fost la alt medic de atunci. Eu vreau sa uit acea perioada si nu numai prin ce-am trecut dar regret insa si timpul pierdut. Din cate am inteles dl. dr. isi construia o casa si cel mai probabil avea nevoie de bani. Incerc sa nu ma mai gandesc pt.ca innebunesc la gandul ca tot ce mi-a facut a fost pt. bani. Multumesc lui Dumnezeu ca sunt bine si ca nu au fost consecinte.


Stiu ca intr-o zi imi voi tine copilasul in brate cu ajutorul bunului Dumnezeu , doar ca am batut la usa nepotrivita.


As vrea totusi sa stiu daca mai exista cineva care a fost la acest medic si a trecut ca si mine printr-o experienta neplacuta.
Fiecare este liber sa se duca la ce medic vrea, eu insa nu as mai pune piciorul in veci acolo. Va pup si aveti grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiorpetit spune:

Buna Elenusia si tuturor mamicilor si viitoarelro mamici!!!!

Dupa 7 ani si ceva de incercari, analize si foarte multe vizite la diversi medici, si care mai de care imi dadeau diverse diagnostice si tratamente ciudate( dintre care si Suciu, dar spre fericirea mea am scapat repede de el, nu m-am mai dus}, dar totusi spre surprinderea mea si a sotului meu eram sanatosi amandoi si ca ar trebui sa lucram mai mult, dar diagnosticul era infertilitate, am ajuns cu ajutorul celui de sus si la recomnadarea pritenilor nostrii la Dr Albu Dragos de la Medlife. Crae ne-a trata cu respect si foarte multa grija si atentie de la inceput pana cand am nascut. Ideea e ca in toti acesti ani cand eram increzatoare si mergeam la consultatii si faceam tratamente, cand nu mai puteam si luam o pauza de atatia medici si-mi spuneam ca totusi va fi binesi vom avea si noi intr-o zi un bebe! Asadar la sfatul prietenilor dupa atatea asteptari am mers la docotr pt a face in vitro sau inseminare. Ce mi-a placut la doctor e ca m-a examinat cu foarte multa atentie si ca mi-a spus ca diagnosticele pe care le aveam (uter retroves si biocorn cred si infantil de vroiau alti doctori sa-mi puna un balon pentru a se largi si a retine ovulul si respectiv sarcina) nici nu existau erau false. Am facut teste si analize carenu am auzit de ele in 7 ani de zile si pe langa si histeroscopie si mi-a gasit polipi de erau ca un sterilet. M-a cauterizat, am asteptata o luna si dupa am zis sa vedem daca ramanem si natural pana sa incepem procedurile( ok, oricum doctorul insista mai mult pe natural) Si uite asa pe 13 feb aul trecut am aflat ca vom fi parintii, si acum avem o fetita scumpa foc de 9 luni si il vrem si pe urmatorul. ideea e ca medicii care se ocupa de tratamente pt vitro cauta mai atent decat restul pt a obtine si rez, insa in mod normal trebuiesc verificate uterul, ovarele, trompele si dupa concluzia ca esti infertila. am fost si a Sovata dar a rezv alte probleme. Insa ma bucur ca a avut sansa sa-l cunastem pe acest medic deoasebit care din pacate rara mai exista ca el si datorita lui sa fim parinti. Cand i-am multumit fetelor pt tot mi-a raspuns ca meritul este al nostru!!! este o persoana care isi iubeste foarte mult meseria si nu o sa uitam niciodata cat de fericit si incantat era cand i-a auzit prima oara inimioara de parca era al lui. puteai a-l suni oricand zi si noapte si iti raspundea, normal ca se mai intampla la controlsa mai intarzie pt ca era ff aglomerat dar cand era urgent te si lua fara programare. Asa ca si eu am recomnadat la randul meu si am auzit numai vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiorpetit spune:

scuze de greseli dar am scris pe fuga

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenusia spune:

Buna adiorpetit,
sa-ti traiasca fetita si sa creasca mare si frumosa
faptul ca am mentionat in mesajul meu " la recomandarea unei colege" nu inseamna ca dau vina pe ea pt. ce am patit; nici gand. Putea sa fie bine. Pana la urma toate mergem la un medic la recomandarea cuiva. Imi cer scuze dar chiar nu a fost cu intentie
Oricum, cand ne vom hotari sa incepem investigatiile o sa mergem la dr.Albu Dragos. ; si tot la recomandarea cuiva o sa fie...

Glumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luys spune:

Buna fetelor.
Am sa fiu off topik si pt asta imi cer scuze,dar...am tot citit : "am muncit" toata luna pt a ramane insarcinata !
Dragele mele,pana cu 4 luni in urma,nici eu nu stiam ca exista TESTE DE FERTILITATE. Sunt ca si testele de sarcina,iar in zilele fertile apar 2 liniute.In acele zile trebuie sa "munciti" mult,restul lunii.... " munciti" degeaba.
Sper sa va fi fost de ajutor.
Multa sanatate si bebeii frumosi si sanatosi.






Mergi la inceput