Doctori de care sa te feresti (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Am si eu ceva de postat aici despre doctor Anca Moisa de la spitalul Giulesti din Bucuresti. Sa va feriti de ea, este un doctor pe care il intereseaza doar banii si nicdecum sanatatea pacientei si bunul mers al unei sarcini. Asta pe langa o mare lipsa de profesionalism si de informatie medicala!!
Asadar acesta persoana mi-a urmarit sarcina pana in luna a cincea. Am fost la consult lunar la cabinetul ei particular unde, bineinteles, am platit consultatiile. In primul trimestru am facut, din proprie initiativa dublu test la Medlife (ea a spus ca nu il recomanda, ca nu este relevant etc.). Eu l-am facut si totul a iesit bine. In trimestrul al doilea am fost la consult si am spus ca vreau sa fac si triplul test la Medlife. Ea a insistat spunandu-mi ca imi va recolta ea sange si imi va face ea triplul test la cabinet. Am fost de acord si am mers pe aceasta varianta. Am intrebat cand primesc rezultatul si mi-a spus ca la urmatoarea consultatie. Data viitoare rezultatele NU erau inca gata (desi trecuse o luna)sau poate acesta persoana uitase sa le aduca, nu se stie. Oricum a spus ca imediat ce vor fi gata, in cazul in care ceva este in neregula, ma va suna cineva de la cabinet sa ma anunte. Nu am primit nici un telefon si am venit la urmatorul consult lunar. Atunci am intrebat si de triplul test. Ea a cerut rezultatele de la asistenta si atunci m-a anuntat ca ceva nu este in regula. Trecusera doua luni de la recoltare si sarcina mea era deja inaintata (prea inanitata ca sa se mai poata face ceva in cazul unei probleme). Speriata am ascultat care era problema - una dintre valorile din triplu test - estriolul era prea mare. Imi recomanda amniocenteza si mi-a dat o trimitere pentru a o face. Cand am intrebat-o de ce am primit aceasta veste asa tarziu a dat din umeri. La fel cand am intrebat-o ce inseamna aceasta valoare crescuta a estriolului si ce riscuri implica. Ea recomanda amniocenteza - o procedura destul de riscanta cu 2% sanse de avort.

Am plecat in lacrimi si am plans toata noaptea. Nu stiam ce sa fac - daca faceam amniocenteza si copilul era sanataos, dar pierdeam sarcina? Sau daca faceam amniocenteza si aflam ca este o problema - ce puteam face cu o sarcina atat de inaintata?

Am mers a doua zi la un alt medic - Dr. Peltecu de la Filantropia pentu o a doua opinie. M-a primit fara progamare la spital si mi-a explicat timp de o ora ca analizele pe care Anca Moisa mi le facuse nu sunt relevante pentru ca nu asa se face un triplu test. Acelea erau rezultatele a trei analize, care ar fi trebuit sa fie interpretate in corelatie cu ecografia si cu alti factori (varsta etc.). Asadar, faptul ca acel estriol are o valoare marita nu este o recomandare pentru amniocenteza. Analizele facute de Anca Moisa NU ERAU INTERPRETABILE SI UTILIZABILE. Si pe baza lor nu era posibil sa se faca o recomandare pentru amniocenteza. Asadar Dr. Peltecu a luat in calcul dublul test facut in primul trimestru si mi-a spus ca totul este OK, ca nu am nevoie de amniocenteza. Mi-a mai recomandat sa fac o ecografie morfo-fetala la Filantropia la Dr. Veduta . Aceasta a iesit bine si am mers mai departe.
Am si un happy ending - am acum o fetita frumoasa si perfect sanatoasa de 5 luni.
Si acum ma gandesc cu lacrimi in ochi ca as fi putut sa o pierd daca faceam acea amniocenteza recomandata cu nepasare de catre un doctor nepasator si neprofesionist.

Ar mai fi si alte lucruri negative despre Anca Moisa, dar nu mai insist, pt. ca m-am intins destul.
Mesajul meu: feriti-va de Anca Moisa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giliutza spune:

Buna ziua tuturor!

Sunt o fosta pacienta a dr. T, am nascut cu el o fetita in 2005 si un baietel in iulie anul acesta. Probleme in sarcina nu am avut nici prima data si nici a doua oara. La nastere totul a fost mai mult decat bine, pot chiar sa spun ca au fost experiente placute.
Am fost una din persoanele care il recomanda cu caldura pe dr. Tutunaru de la Elias. Este foarte cunoscut si pana nu demult, a fost un om si un medic extraordinar. Nu stiu ce se intampla cu dumnealui in ultima vreme, dezamageste din ce in ce mai mult. Mare atentie viitoare mamici la modul in care se desfasoara controalele de monitorizare a sarcinii! Sa fiti atente la micile detalii care fac diferenta intre viata si moarte (stiu ca folosesc cuvinte tari, insa o sa va dati seama de ce).
Prietena mea cea mai buna a ramas gravida cu al doilea copil dupa multe incercari. Bucurie mare!! Bineinteles ca a mers la dr. Tutunaru sa-i monitorizeze sarcina, pentru ca mai fusese la el si in trecut (desi primul copil nu l-a nascut cu dr. T) si avea o parere foarte buna despre el ca medic si ca om. De data aceasta isi dorea sa nasca la Elias sub supravegherea lui Tutunaru. Sarcina a decurs in mare parte ok, exceptand faptul ca de vreo luna doua incepuse sa retina foarte multa apa si sa se umfle. Martea trecuta a fost la controlul lunar si totul era in regula si cu bebe si cu ea, dupa cum i-a spus dl. dr. Joi nu l-a mai simtit pe bebe miscand si era cam ingrijorata, asa ca vineri dimineata s-a suit in masina cu sotul ei (sunt din Ploiesti) si au plecat la Elias. Intre timp, tensiunea crescuse ingrijorator de mult, undeva pe la 19 cu 11.
Cand a ajuns la Elias, dr. T i-a masurat tensiunea si i-a prescris niste medicamente. L-a monitorizat un pic si pe bebe cu aparatul de masurat bataile inimii (era in regula) si apoi i-a dat drumul sa merga acasa, spunandu-i ca tin legatura. Atat.
Prietena mea si-a luat medicamentele prescrise, insa tensiunea nu scadea sub 16 cu 10. Seara avea din nou 19 cu 11, apoi 20 cu 12. L-au sunat pe dr.T sa-l intrebe ce e de facut, avand in vedere situatia data, dar nu a raspuns la telefon (de doua ori). S-au suit in masina urgent si au plecat la Elias, cu bagajul facut pentru internare. Acolo le-a spus medicul care era de garda ca nu o poate interna pentru ca nu sunt dotati cu ce trebuie in cazul in care este necesar sa scoata copilul si i-a directionat catre Polizu. Am uitat sa va spun ca sarcina avea 32 saptamani, iar Eliasul este pregatit incepand cu 35 de saptamani.
S-au dus la Polizu (au ajuns pe la 10 seara) si au bagat-o imediat la terapie intensiva, fiind ugenta. Toata noaptea au incercat sa-i stabilizeze tensiunea, fara succes, era cat pe ce sa faca si un preinfarct. In permanenta au fost langa ea cel putin 3 cadre medicale. Sambata dimineata dr. care o supraveghea a luat hotararea sa-i faca cezariana, pentru ca starea ei se inrautatea rapid, iar placenta incepuse sa se degradeze. Era pasibila sa faca multe complicatii. Dealtfel in timpul pregatirilor pentru operatie i s-au oprit, pe rand, functia unui rinichi, a ficatului si a facut si un preinfarct. I-au facut cezariana si au scos copilul.
Dupa operatie problemele cu tensiunea au continuat, ea este in continuare la terapie intensiva, dupa 2 zile.
In ceea ce-l priveste pe bebe, pentru ca plamanii nu sunt suficient dzvoltati nu poate respira singur. Inca este rezervat prognosticul pentru el si ne rugam in continuare sa lupte si sa fie bine. Situatia este critica inca pentru amandoi.

Si toate acestea din ce motiv s-au intamplat? Pentru ca dl. dr. T nu a oprit-o in spital la momentul potrivit. Este inutil sa va spun ca cele 12 ore care au trecut de cand a fost la el si pana a ajuns la Polizu ar fi putut face diferenta intre ceea ce se intampla acum si o sarcina dusa mai aproape de termen! Stiti ca fiecare saptamana conteaza pentru bebe din burtica! Daca ar fi actionat corect din punt de vedere profesional si nu ar fi tratat cu superficialitate simptomele, bebe ar mai fi castigat niste saptamani in plus. Semnele de preeclampsie erau clare!!
Asa cum spuneam, sunt mici detalii care fac diferenta, cum ar fi un simplu control al tensiunii la fiecare vizita.

Domnul doctor este o persoana deosebita in general, a facut multe fapte bune (si fara sa ia bani pentru asta), insa, dupa cum am aspus si la inceput, ceva se intampla...

Doresc multa sanatate si nastere usoara tuturor viitoarelor mamici!

"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Albert Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luys spune:

Ufff,Doamne !
Giliutza,cunosc si eu un caz,mai bine spus : CAZUL MEU !
Am avut cel mai bun dr. din oras,cel mai renumit,dar cum am spus...AM AVUT !
In momentul de fata,nu mai face nici 2 bani.
Nu stiu ce se intampla cu el,ori e prea satul de aceasta meserie,ori bautura i-a luat mintile.
Eu sunt una din experientele lui nefericite,experienta care n-o doresc nimanui.Sa te duci la dr.sa-ti spuna ca esti foarte bine,copilul dezvoltat normal,chiar foarte maricel,iar la 2 zile de la control,ecografie,etc,sa ajungi pe holurile maternitatii,unde toti doctorii dau din umeri,nu mai au ce sa-ti faca,iar singura situatie de-a scapa din toata "treaba" asta,sa fie cezariana si copilul mort.
Norocul meu c-am nascut normal,si-am scapat de cezariana.
Am uitat sa precizez,sarcina ajunsese in stadiul de 5 luni,si nu s-a mai putut face nimic !
Astia sunt doctorii din Romania,nu-si dau interesul pt pacientele lor,sunt mult prea distrati ca sa-i intereseze soarta ta si-a bebelusului tau.
Multa sanatate prietenei tale,iar bebelusului...stiu ca : pt dezvoltarea mai rapida a plamanilor,se face o injectie.Oare pt acest sufletel nevinovat,nu se poate face nimic ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giliutza spune:

Luys... imi pare rau si pentru ce ti s-a intamplat tie. In asemenea situatii cuvintele sunt de prisos! Sa le dea Dumnezeu minte tuturor doctorilor ca sa nu mai ajunga nici unul in acest topic si sa-si faca treaba bine!
Bebe de care ziceam mai sus este foarte bine ingrijit, pentru ca echipa de acolo se ocupa foarte bine de toti copii si fac tot ce este omeneste posibil pentru bebelusii veniti inainte de termen. Detalii nu cunosc pentru ca in aceste situatii doctorii nu se hazardeaza in afirmatii, nici de bine si nici de rau, avand in vedere fragilitatea prematurilor.

"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Albert Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luys spune:

Minte au,dar nu si-o pun la contributie.Mai bine-ar iesii la pensie,si-ar lasa loc tineretului care-i doritor de-a invata ceva.
Actualii doctori sunt satui de meserie,au ajuns sa practice medicina doar pt bani.Au uitat de juramantul lui Hipocrate !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia90 spune:

Buna,imi puteti spune un ginecolog bun din radauti?Eu am fost la 2 pana acum,iar cunostintele imi spuneau cate un lucru rau despre fiecare dintre ei.Eu sunt in oras doar de cateva luni si nu cunosc prea bine locul.De aceea va cer o parere a unui medic bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutmic201 spune:

sall ma numesc nicoleta si azi m am laturat si eu la acest forum sunt insarcinata in 10 saptamani si sunt la doctora donciu roxana de la cfr 2 o cunoasteti stiti ceva despre ea?? multumesc si pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

eu cand aud de cf2 mi se zbarleste pielea pe mine.uite aici un link despre doc. donciu:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145424&SearchTerms=roxana,donciu

spitalul e mizerabil la propriu, saracie lucie, lipsa de bun simt si profesionalism la greu.sunt rare, dar rare de tot cadrele medicale sau angajatii de acolo care pot fi numiti oameni.cauta subiecte despre spital si despre medic sau incearca sa vorbesti direct cu cineva care a nascut cu ea. eu am avut oroarea sa nasc cu Florina Mihalache.a ramas un cosmar pentru mine si locul si doctorul si oamenii care mi-au facut varza ce trebuia sa fie cea mai frumoasa zi din viata mea.

Mami de Sofia frumoasa si scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tmirona2010 spune:

salut fetelor, sunt noua pe aici, mi-am facut cont doar sa va recomand sa va feriti de dr iancu de la maternitatea elena doamna iasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luys spune:

GILIUTZA,scuza-mi indiscretia,dar voiam sa stiu cum se mai simte prietena ta si bebelusul ei?!


Mergi la inceput