Stefan

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Revenim si noi, sa va mai aratam cu ce ne mai ocupam timpul

Doua zile mi-a umplut casa de "proiecte" - habitat

Probabil, ca majoritatea juniorilor de 5 ani....suntem si noi innebuniti dupa gormiti. Si cum mami nebuna na vrut sa de-a 90 de lei pe "insula gormitilor" Stefan na avut incotr-o si si-a facut insule singur.... insula gormitilor din aluat copt in cuptor si pictat

apoi insula facuta din lego cu copaci si pestera si nelipsitii gormiti
si binenteles: vulcanul gormitilor

mai avem si

barca gormitilor

Si in zile mai calde cand nu ne luptam cu gormitii, si-a construit o tabara cu corturi unde copilasii merg in expeditie si exploreaza lumea

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

In vara asta tati a inceput sa lucreze la casuta din copac a lui Stefan de la Colibita.
Pana va fi gata, Stefan ia aratat cam cum ar vrea sa fie, cu un mic geam in spate, o usa in fata si neaparat acoperis!!! Deci: casuta mea din copac

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

revenim cu 2 robotei din cei 4 pe care ia construit. Imi pare rau ca Matei a navalit peste "Transformeri" inainte sa-i pot fotografia. Dar cu siguranta vor urma si altii in curand.



proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Vineri dupamasa: Intra Stefan in casa, fuge repede la geamul de la bucatarie si il inchide bine de tot
Il intreb de ce inchide geamul??? "pai cum de ce??sa nu intre toamna in casa!ca o sa se usuce si florile de pe pervaz!"


proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Se pare ca incepem timid sa construim cabane dupa cum ne povesteste Stefan. Daca prima a fost casuta din copac, acum avem cabana in toata regula - mai simpla - aici dupa care sa gandit ca ar trebui sus niste dormitoare si a marit-o nitel - aici A avut si o varianta intre ele, cu un pic de balcon sus, insa nu ia placut ca era prea mare acoperisul pentru ce bucatica ii ramanea la dormitoare asa ca a renuntat la balcoane...

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

mami, eu stiu cum se formeaza vantul! Din aer rece care sufla prin toate partile!

La capitolul constructii, avem in continuare
masinaria gormitilor



proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

ne-am intors si noi "la treaba"

Am cumparat anul trecut piese noi de lego, din cele mici, lego-duplo, clasice. Putin ia fost greu adaptarea...nu prea a stiut cum sa le imbine sa iasa ceva, sunt prea mici
Dar incet incet vad ca la prins...acum pare ca a revenit la ele, dupa o perioada de pauza.

Aseara l-am surprins construind doua barcute

Ah si binenteles joaca de-a "creaturile" inca nu sa terminat.
Nu stiu daca v-am povestit ca Stefan adora sa inventeze propriile "creaturi" legand cu elastic liliac de figurina, sarpe de monstrulet sa-i lungeasca coada, omulet in gura de crocodil...etc...
Una simpatica de tot - o creatura din craniul lui de dinozaur si niste picioare de dragon legate cu o pensula - cam asa .

Un elicopter construit pentru Matei


Si la final sa va arat cum ma vede Stefan pe mine - cra-cra cioara - cum o vad eu pe mami
Am fost la sedinta cu parintii la gradinita si acolo ne-au dat niste desene. Stefan ia spus doamnei sa scrie acolo cu pixul - un "glob pretios"
Cand am venit acasa si i-am spus ca mi-a dat doamna desenul si i-am spus sincer ca imi place de mor cum ma desenat - ca un globulet - a sarit in sus sa-mi zica ca "nu numai un glob mami!mai multe globulete!6!"
Am fost foarte placut surprinsa sa vad varietatea de desene!
O fetita a desenat-o pe mamica ei cu o plasa plina de cumparaturi, un alt copilas a desenat o acadea uriasa, unul a desenat o foaie plina de culoare si a zis ca este oceanul, un baietel a desenat un fierastrau, o alta fetita a desenat-o pe mamica ei ca o zana ce da viata pamantului, fel de fel de minunatii!



proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

azi tati a incercat sa-i tina la stefan o mica "predica"
dupa lungi explicati cu de ce asa si nu altfel...stefan explodeaza:
tati, te rog sa incetezi! deja mi-e greu capul de gandurile tale!

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Aseara in timp ce era la al 10-lea desen cu sepii vertebrate, Stefan venit foarte serios la mine si mi-a spus:

"Mami, eu sunt un geniu! Uite cat de interesante am facut aceste sepii, ce bine au iesit segmentele astea de pe coloana lor!Le-am facut asa, tocmai pentru ca sa se miste in voie prin apa!"

il intreb ce inseamna sa fii geniu?

la care imi raspunde, foarte serios: "of mai, atata nu stii! inseamna sa stii multe lucruri!Si eu chiar stiu!"

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Stefan de 2 saptamani deseneaza numai zane!
Zana florilor, zana apei, zana soarelui.
Ce fac zanele astea Stefan? (zic eu): "Fiecare din ele vin cu bagheta magica sa imprastie primavara"

(revin cu pozele mai tarziu ca nu am reusit sa le pozez inca)

Tot din seria : "nu mai vine primavara?"

Intr-o dupamasa sa pus pe plans, asa din senin... cu lacrimi mariii si grele de mi sa strans inima si printre lacrimi ofteaza:
"mami, eu vreau la Colibita! vreau la Colibita!!!
vreau sa merg la casuta mea din copac! sa caut soparle si sa scurm in pamant!!!"
apoi mi-a cerut poze cu Colibita si ofta in fata monitorului mai ceva ca un om mare....

Azi dimineatza i sa parut ca este soare si cald.... a iesit vesel in capul gol afara si dupa 3 secunde a intrat zgribulit:
vreau sapca mami, si fularul!!!

sper sa vina primavara asta odata...

proud mummy

Mergi la inceput