prematurii si imunitatea

prematurii si imunitatea | Autor: ndr_ncht

Link direct la acest mesaj

''buna ziua!Sunt mai nou pe aici pe la voi!
Ma cheama Gavrila Eduard Paul,sunt nascut pe 2 aug.2008,ora 10.05, cu 2300g,si am fost mai grabit,m am nascut doar dupa 7 luni de stat in burtica mamei!''
Akm are aprox 8 luni si peste 8 kg. si este un dragalas...Din pacate in ultima perioada a fost bolnavicios...am sa va cer o opinie dk ati trecut si voi prin asa ceva.
La o luna a facut enterocolita (am stat in spital cu el o saptamana)si a reusit sa slabeasca tot ce reusise sa puna pe el de la iesirea din spital,dupa care a fost bine o perioada crezand ca am scapat,dar n a fost asa.Au inceput perioade dese de imbolnavire cum ar fi ''rosul in gat'',mucozitatile excesive care nu trec cu nici un fel de sedinte de aspiratie,pneumonie si mai nou herpangina de la a carui tratament a facut alergie si diaree.Akm am oprit tratamentul ptr herpangina(el pare ca ar fi mai bine cu gatutul)si il tratam de alegie si diaree.Nici un dr.la care am fost nu mi a acelasi lucru ca un altul,toti au pareri diferite,tratamente diferite,diagnostice diferite dar acelasi onorariu si toate acestea ptr ca medicul de fam. m a facut sa pierd increderea in el,iar medeicul pediatru la care apelez mereu nu e intotdeauna disponibil!Va zic sincer ca sunt foarte confuza...ideea e ca bebele se imbolnaveste foarte des,cred are imunitatea la pamant iar unii medici spun sa i dau ceva sa i intaresc imunitatea iar altii nu sunt de acord cu asta deocamdata!
In rest ce sa va zic de el...e frumos,e vanjos,are doi dinti,ii place muzica si incerca sa ''plesneasca degetele ca in hora''