Combatere rozatoare- masuri eficiente

Combatere rozatoare- masuri eficiente | Autor: violetan

Link direct la acest mesaj

Cine ma ajuta si pe mine cu un sfat?
De curand ne-am mutat la casa si acum sunt sigura ca avem rozatoare, pt ca, pe langa faptul ca aud prin rigips sau pe acoperis, am gasit si excremente in bucatarie.
Sunt disperata pt ca am bb de 1 an si 7 luni si mi-e frica sa pun otrava sa nu ajunga la ea. Am pus 2 aparate cu ultrasunete contra rozatoarelor si o capcana in bucatarie, dar se pare ca nu e eficient.

Deci, cine s-a confruntat cu o asemenea problema ma poate ajuta? Multumesc mult!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

daca s-au bagat dupa rigips e destul de naspa. inafara de otrava, nu cred ca ai cum sa-i combati. sau cu hartia lipicioasa de care zicea ioanaiub. sau cu o pisica.......mama a avut rezultate bune cu hartia aia. cel mai naspa e ca se prind vii si.............

"mai avem nevoie si de iarba......"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

O pisicuta te-ar ajuta foarte mult,insa trebuie sa o ti in casa si sa nu pui deloc otrava.Pe mine grausorul acela nu m-a ajutat cu absolut nimic,aveam impresia ca soriceii era mutanti genetici,ca puneam seara grausor si dimineata nu mai era,il haleau si nici nu gaseam vreun soricel mort.
Ei bine,din fericire,in curte a venit o pisicuta,un pui mai mare,s-a aciuat si am primito in casa....m-a scapat de nemernicii de soricei...avea o agilitate la prins,fantastic...din pacate,cand a mai crescut,au gonito cateii din curte si nu a mai venit inapoi.
O alta metoda,mai veche,pe care tatal meu a folosito cu succes si la sobolani,a fost sa amestece chit de geamuri cu faina,fara sa atinga sub nici o forma cu pielea aceasta combinatie,amesteca cu un batz si punea strategic.Soarecii mancau,ca era faina,se facea un dop in intestine si mureau,ca nu iesea pe din dos nimic,provoaca dureri crunte si de nervi ii muscau si pe ceilalti,creeaza cumva haos in neamul soricesc.Insa e de durata si cam cruda metoda...si cam antica.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra.C spune:

Sincer si eu m-am confruntat cu problema asta si dupa mai multe incercari esuate, am ajuns la concluzia ca este mult mai bine sa ne luam o pisica.
Am considerat ca pisica poate fi mult mai usor de controlat decat rozatoarele
Oricum in mai putin de o luna am reusit sa scapam de musafirii nedoriti
Multa bafta

Andreea, mami de Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, fetelor!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Noi avem o aparat cu unde,nu's sa-ti explic de care,dar stiu ca emite niste sunete pe o frecventa pe care o aud razatoarele si nu stau prin apropiere!Poate gasesti sa-ti iei unul din asta,tata la comandat la timisoara la o firma parca!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Mersi, valentina, dar am scris in mesajul initial ca am deja 2 aparate cu ultrasunete...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Fetele, daca tot am deschis subiectul,imi puteti spune careva cum arata excrementele de soareci/sobo? Ce amgasit eu arata cam asa: chestiutze mici, negre si subtiri, cam ca ceaiul de bb granule, dar mult mai subtiri. Asa e? Ca bona zice ca nu crede ca e de la asta,ca poate e de la altceva. M-as mira, dar am zis sa va intreb, totusi.
Multumesc ca ma suportatzi!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

alea "ie" sigur kk de soarece!!!

"mai avem nevoie si de iarba......"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Mersi, mychy!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Violeta,scuze,n-am citit cu atentiesi chestiile alea sigur sunt de la soareci!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput