Biserica Sf. Atanasie Patelarie din Galati

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

poze noi de la biserica


Cate putin pentru Casa Domnului: sa ajutam biserica Sf. Atanasie Patelarie
VA ROG FRUMOS SA IMI VOTATI FINUTA LA CONCURS. MULTUMIM DIN INIMA! http://concurs.pampers.ro/profile/28618
_
Asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
Cand sa vie... ? Repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie

Amintirea cea mai draga mie
Poze noi cu maruta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

am reusit sa vorbesc cu parintele cristea. s-a bucurat asa mult cand i-am spus de ce am facut. pentru clopote are termen final de plata luna august. mi-a spus ca o sa trimita si el in parohie sa se stranga ceva banuti. mai are nevoie de bani pentru vesmintele si pentru fetele de masa care vor impodobi biserica in mai, cand va fi sarbatoarea cea mare. a spus chiar dumnealui sa fac poze cate vreau ca sa fac cunoscuta biserica. si ne-a multumit pentru ajutor.
mi-a daruit o carticica cu VIATA, MINUNILE SI ACATISTUL SFANTULUI IERARH ATANASIE. o sa o citesc si o sa fac un rezumat pe care il voi scrie aici pe forum.



Cate putin pentru Casa Domnului: sa ajutam biserica Sf. Atanasie Patelarie
VA ROG FRUMOS SA IMI VOTATI FINUTA LA CONCURS. MULTUMIM DIN INIMA! http://concurs.pampers.ro/profile/28618
_
Asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
Cand sa vie... ? Repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie

Amintirea cea mai draga mie
Poze noi cu maruta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

am inceput sa citesc carticica.
m-am oprit la minunile sfantului:
Multe femei, in special in Siberia, care nu puteau sa aiba copii, il invocau in rugaciune pe Sfantul Atanasie. Sfantul li se infatisa si le indemna la pocainta si la rugaciune. Veneau apoi in manastire, cercetau moastele sfantului si, dupa scurt timp, aduceau pe lume copii.
...
Sfantul continua pana astazi sa faca minuni in diverse locuri fata de cei care cer ajutorul si mila lui. Multe minuni a savarsit in ziua in care se praznuieste pomenirea lui, adica la 2 mai.
...
O minune care se petrece si astazi este aceasta: o data sau de doua ori pe an, Sfantului i se schimba sfintitele vesminte arhieresti. Picioarele sale sunt incaltate, cu aceasta ocazie, cu niste ciorapi grosi din lana. Preotii care sunt de fata dau marturie ca, de fiecare data, talpile acestor ciorapi sunt tocite si gaurite, desi celelalte odajdii sunt neatinse. Sfantul "merge" in continuare spre ajutorarea celor ce il cheama in rugaciune.


Cate putin pentru Casa Domnului: sa ajutam biserica Sf. Atanasie Patelarie
VA ROG FRUMOS SA IMI VOTATI FINUTA LA CONCURS. MULTUMIM DIN INIMA! http://concurs.pampers.ro/profile/28618
_
Asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
Cand sa vie... ? Repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie

Amintirea cea mai draga mie
Poze noi cu maruta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

www.crestinortodox.ro/acatiste/67164-acatistul-sfantului-atanasie" target="_blank">Acatistul Sfantului Atanasie


Cate putin pentru Casa Domnului: sa ajutam biserica Sf. Atanasie Patelarie
VA ROG FRUMOS SA IMI VOTATI FINUTA LA CONCURS. MULTUMIM DIN INIMA! http://concurs.pampers.ro/profile/28618
_
Asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
Cand sa vie... ? Repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie

Amintirea cea mai draga mie
Poze noi cu maruta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellenii spune:

Happy, chiar te admir!

Another day goes by

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellenii spune:

Pogonici, nu vrei sa ne luam de mana si sa mergem impreuna la banca? Asa poate vom avea mai mult succes. Problema mea e programul. Lucrez de la 8 dimineata pana la 5 - 6 dupa-amiaza. Cand ies, deja bancile sunt inchise. O sa ma fofilez io cumva de la program...

Another day goes by

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

Preabunul Dumnezeu a randuit ca in anul 2004, cand se implinesc 350 de ani de la slavita sa mutare la ceruri, Sfantul Atanasie sa revina la Galati printr-o particica din moastele sale, adusa de la Catredrala "Bunavestire" din Harkov prin osardia Prea Sfintitului Casian, Episcopul Dunarii de Jos, si cu bunavointa Mitropolitului Nicodim, al Harkovului si Bogoduhovului. Aducerea moastelor la Galati, in ziua de 26 octombrie 2004, a fost pregatita cu multi iani inainte, clerul si credinciosii ortodocsi de la Dunarea de Jos facand neancetat rugaciuni.
Astfel, in luna octombrie a anului 2000, pe cand se aflau in vizita la Galati, Sanctitatea Sa Patriarhul Ecumenic Bartolomeu I al Constantinopolului impreuna cu Prea Fericitul Patriarh Teoctist al Bisericii Ortodoxe Romane au asezat o placa pe peretele de la intrarea in biserica "Sfantul Nicolae", pe care s-a gravat urmatoarea inscriptie: "In aceasta biserica a slujit intre anii 1642-1653 patriarhul ecumenic Atanasie III Patelarie, alungat de turci de pe tronul Constantinopulului, stabilindu-si resedinta in chiliile Manastirii "Sfantul Nicolae", cu ingaduinta voievodului Moldovei - Vasile Lupu. Sa asezat aceasta comemorativa placa astazi, 12 octombrie 2000, de catre Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului si de Prea Fericitul Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Roamane, din initiativa Prea Sfintitului Casian, Episcopul Dunarii de Jos."
Prima slujba inchinata Sfantului Atanasie in tara noastra s-a savarsit in biserica parohiala "Sfantul Nicolae" din Galati, in zilele de 1-2 mai 2004. In urmatoarele luni, P.S. Episcop Casian al Dunarii de Jos a intretinut un schimb de scrisori cu mitropolitul Nicodim al Harkovului, pentru cunoasterea mai amanuntita a vietii sfantului patriarh. Mare a fost bucuria intregii suflari crestine de la Dunarea de Jos la aflarea vestii ca mitropolitul Nicodim a hotarat sa ofere galatenilor o particica din moastele Sfantului Atanasie. Fiin toate pregatite, cu binecuvantarea P.S. Casian, o delegatie de la Dunarea de Jos, alcatuita din preotul Eugen Dragoi, consilier cultural-misionar, preotul Ioan Postolache, protopop onorific si paroh al bisericii "Sfantul Nicolae" din Galati, prea cuviosul protosinghel Mihail Nare, duhovnicul Manastirii Buciumeni, judetul Galati, avand in frunte pe prea cuviosul arhimandrit Daniil Oltean, vicarul administrativ al Episcopiei Dunarii de Jos, a plecat la Harkov, in luna octombrie 2004, primind in Catedrala "Bunavestire" de acolo o icoana a Sfantului Atanasie, cu o particica din moastele marelui ierarh.
Catre amiaza zilei de 26 octombrie, sfintele moaste au fost intampinate in procesiune solemna la Catedrala Episcopala din Galati de P.S. Casian, impreuna cu preoti, diaconi, autoritati locale si credinciosi.
Asadar, dupa 350 de ani, Sfantul Atanasie s-a intors acasa, la Dunare, fiind primit cu cantari de lauda si slijbe alese de credinciosii de la Dunarea de Jos."


Cate putin pentru Casa Domnului: sa ajutam biserica Sf. Atanasie Patelarie
VA ROG FRUMOS SA IMI VOTATI FINUTA LA CONCURS. MULTUMIM DIN INIMA! http://concurs.pampers.ro/profile/28618
_
Asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
Cand sa vie... ? Repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie

Amintirea cea mai draga mie
Poze noi cu maruta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

"[...]Dorea sa astepte aici sosirea primaverii, ca sa revina acasa. Dumnezeu i-a dat insa tainic un semn ca sfarsitul calatoriei vietii sale era aproape. De aceea, cand egumenul manastirii, Petroniu, s-a apropiat sa primeasca binecuvantarea patriarhului, Sfintitul Atanasie i-a spus: "Sufletul meu doreste ca in aceasta manastire sa fie inmormantat pacatosul meu trup." Avea varsta de 74 de ani. [...]dupa dorinta ultima a evlaviosului arhiereu, au savarsit indatinata slujba de prohobire a cinstitului vladica. Apoi, invesmantat cu toate odajdiile patriarhicesti, cu carja arhiereasca in mana si asezat pe tron, a fost pogorat intr-un mormant sapat sub soleea bisericii, in fata Sfantului Altar. Prin randuiala lui Dumnezeu care-Si cunoaste vasele Sale prea alese, trupul ostenit de privegheri al slavitului patriarh Atanasie s-a proslavit prin nepruteziciune. [...]s-a facut slujba de priveghere toata noaptea; a doua zi, mormantul a fost deschis si, o, minune: trupul Sfantului Atanasie se afla intreg si neputrezit (doar la mana cu care tinea carja, lipseau doua sau trei degete), asa cum fusese ingropat cu opt ani in urma, raspandind miros inmiresmat. Vesmantul sfintit putrezise si cazuse de pe trupul sau; jiltul arhieresc era si el risipit prin putreziciune. Sfintele moaste au fost asezate cu mare cinste si evlavie in partea dreapta a bisericii, in ziua de 1 februarie 1662, iar pomenirea lui intre sfinti s-a hotarat a se face in fiecare an, la 2 mai, ziua cinstirii Sfantului Atanasie cel Mare.[...]"


Cate putin pentru Casa Domnului: sa ajutam biserica Sf. Atanasie Patelarie
VA ROG FRUMOS SA IMI VOTATI FINUTA LA CONCURS. MULTUMIM DIN INIMA! http://concurs.pampers.ro/profile/28618
_
Asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
Cand sa vie... ? Repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie

Amintirea cea mai draga mie
Poze noi cu maruta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

elenii...eu am banutii pusi deoparte ptr ai pune la banca, dar fara tine nu merg......deci cand??? bate gongul fara noi????

rusinicaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

dragele mele va multumesc tuturor care ati contribuit. sa va dea Dumnezeu inmiit inapoi.

va rog daca mai este cineva care doreste sa doneze, sa o faca pana in sfintele Pasti, caci dupa sarbatoarea aceasta voi inchide contul.

va pup cu drag de voi.


Cate putin pentru Casa Domnului: sa ajutam biserica Sf. Atanasie Patelarie
VA ROG FRUMOS SA IMI VOTATI FINUTA LA CONCURS. MULTUMIM DIN INIMA! http://concurs.pampers.ro/profile/28618
_
Asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
Cand sa vie... ? Repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie

Amintirea cea mai draga mie
Poze noi cu maruta mea

Mergi la inceput