Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:



si are baby dinti noi?

-------


Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Invierea

Atunci, celalalt ucenic, care ajunsese cel dintai la mormant, a intrat si el;si a vazut si a crezut - Ioan 20.8

In ultimele zile din Saptamana Patimilor, auzind slujbele de la biserica, Noa intreba curioasa in stanga si in dreapta - cum e cu moartea?Dar Domnul Iisus a inviat intr-adevar?Cum e cu invierea?O prinse pe Talenta intr-o pauza si incepu sa o intrebe
Conversatia s-a incheiat cu discutia despre Iisus Hristos, Dumnezeu intrupat, singurul care are autoritate in cer, pe pamant si sub pamant si singurul care are putere asupra mortii
-Bine, dar ce inseamna "are putere asupra mortii?" intreaba Noa.Si daca Domnul Iisus are putere asupra mortii, de ce noi inca trebuie sa murim? - continua intreband si mergand in acelasi timp Noa
-Ei, asta nu stiu, raspunse Talenta, muscand dintr-o bucatica de mar.Dar Regina Lumina mi-a spus ca intr-o zi moartea nu va mai exista
-Bine, dar cum este invierea?Cum a fost cand Hristos a inviat?
-Cred ca a fost emotionant si infricosator in acelasi timp, ii raspunse Talenta
-Soldatii romani care l-au cruciicat pe Iisus au pus o piatra mare mare la gura mormantului sa fie siguri ca nimeni nu-L poate lua de acolo pe Domnul Iisus.Dar, El a inviat si a iesit! - intra in discutie si Bufi
Si Talenta continua
-Cum a inviat Iisus, nimeni nu stie.El este doar Dumnezeu intrupat si poate orice.Dar asta este o taina a Lui.Dar a ost un cutremur si u n inger al Domnului a dat la o parte piatra aceea de care vorbea Bufi
-Daa...si soldatii romani s-au speriat atat de tare incat au cazut la pamant! - completa Bufi
-si cu Domnul Iisus ce s-a intamplat, vru Noa sa stie mai departe
-Pai mormantul era gol.Maria Magdalena a fost prima care l-a vazut pe Iisus Hristos viu, la 3 zile dupa crucificarea Lui.Prima data, ea s-a speriat cand a vazut ca piatra care acoperea mormantul era data la o parte iar mormantul era gol.Apoi ea a fugit sa le spuna si celorlalti apostoli - spuse Talenta
-Da, asa a fost.Si cativa ucenici au venit sa vada si ei, au vazut ca mormantul e intr-adevar gols si s-au intors acasa.Unde altundeva puteau sa mearga? - isi dadu Bufi drumul la imaginatie
-Da.Dar Maria Magdalena nu.Ea a ramas plangand langa mormant.Si atunci, Noa...Si atunci ea l-a vazut pe Domnul Iisus Hristos.Viu.In fata ei.Inviase cu adevarat, asa cum a spus!Si Maria Magdalena a fost atat de fericita incat a alergat si le-a spus tuturor ca Hristos a inviat!Cum trebuie sa o facem si noi!
Hristos a inviat!



Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ana Maria...da...avem 4 dintisori, si mai unul pe drum!
Sarbatori fericite sa aveti!!!

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Dragii mei,
Amin si prietenii lui nu au disparut, lucreaza doar la blogul lor
www.gradinaculicurici.blogspot.com
Si in plus am primit o comanda sa fac Arca lui Noe din fetru, pentru teatru pentru copii si mai lucrez si la asta
Dar ne intoarcem cat de curand cu noi povestiri!!!
Va pupa Narci

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

Hristos a Inviat!

te asteptam cu noi aventuri si povete

si sa foloseasca anais sanatoasa dintisorii

-------


Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Aaaaa narci deci ai treaba...sa ai spor si te asteptam aici cu noi povesti!

_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaJ spune:

Am citit povestile cu licurici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaJ spune:

Teodora le asculta foarte cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

NARCISA, te felicit pentru harul de a scrie cu atata dragoste povestioarele religioase pentru copilasi. Am intrat si pe blogul tau http://gradinaculicurici.blogspot.com dar nu am gasit povestioarele decat introducerea de pe prima pagina....unde le putem citi? Foarte educative, originale, sa-ti dea Dumnezeu sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:





Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput