Animale de companie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia_m spune:

Mi-am luat trafalet si e foarte ok (aduna bine de tot parul si scamele de pe haine).
Insa tot nu a fost suficient pentru ca se aduna rapid par pe mobila si parchet, pe canapele... Acum stergeam, in 3 ore era la loc.
Asa ca am gasit solutia perfecta: am fost cu pusicoasele la un cabinet veterinar si mi le-a tuns vet-ul cu o masina de tuns obisnuita. Nu le-a tuns zero dar destul de scurt.
Acum se simt si ele mai bine (nu le mai e asa de cald - la mine in balcon si sufragerie pe timpul verii temperatura urca si pana la 35 grade ca toate geamurile sunt pe partea pe care bate soarele dupa ora 12), nu le mai cade parul deloc, le pot spala mult mai usor pentru ca se usuca mai repede si o sa le creasca la loc asa cum a fost cam in trei luni. M-am decis - dupa ce m-am consultat si cu al meu si cu veterinarul - sa le tund o data pe an, sa aiba parul scurt pe perioada verii. Iarna o sa le las "blanoase".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

Si eu posesoare de animal de companie, un pui de papagal din specia Micul Alexandru.
Am avut si catei, si pisici (unii de rasa, altii nu), si pesti, si porcusori de Guineea, si broscute testoase. Nu toate in acelasi timp.
Dar am si 2 copii, care au crescut alaturi de animalute, si sunt sanatosi si iubesc animalele la randul lor.


TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM

**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi66

ideea e ca oricum nu se vor putea ocupa de catel imediat dupä nastere si vor tebui sa se acomodeze, fara doar si poate, cu bebe.Asa, ca sa impace si capra, si varza.


cainele e adult, nu pui, are deja tabieturile lui, deja acomodarea facuta, ce tratament special ii trebuie?? mancare, apa si scos la pp/kk
scosul sa isi faca nevoile chiar nu e o tragedie, devine a doua natura, in atatia ani

ce ma uimeste este ca nu va ganditi si la ce simte acel biet caine
animalele chiar nu sunt niste obiecte
azi am un bibelou care maine nu se mai asorteaza cu noua mobila/casa/viata asa ca il dau mai departe
animalele noastre sunt si ele tot copiii nostri, nu e drept fata de ele sa fie date mai departe cand intervine o schimbare in familie
ar fi ca si cum ai spune ca la venirea celui de-al doilea copil sa il dai pe primul o perioada la bunici, la cunoscuti, ca nu te mai poti ocupa de el
poti-nu poti, te ocupi, ca e al tau si nu are nici o vina ca in familie mai apare copilul 2, 3, etc. ...

in cazul de fata un pekinez... nici nu il simti in casa... si vorbesc ca mamica de doi caini mari (brac german si ciobanesc carpatin)
daca vrei si iti iubesti TOATA familia (asta incluzand si animalutzele din dotare) POTI sa oferi fiecaruia ce ii trebuie, pentru ca fiecare este parte din sufletul tau

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

am copil mic, pisica, catel si doua acvarii unul cu rechini si unul cu diversi pesti colorati...
in fiecare an gasesc pui de pisicute abandonate si ii adopt pana le gasesc gazde, catei la fel...copilul meu a crescut cu ele in casa si le iubeste. Eu la fel de cand m-am nascut am avut in casa catel si pisica. Si niciodata nu am avut nici o problema. Daca catelul/pisica sunt vaccinate, deparazitate eu spun ca sunt mai safe decat unele persoane cu care te intalnesti la metrou/magazin/parc si care vin sa se extazieze langa copii. Sa fim sinceri cati nespalati pun mana pe clante/bani/scaune in autobuz si noi dupa ei... brrr.
Copii si animalele de companie nu se exclud, se completeaza si se bucura impreuna:)

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput