gravidute si mamici, va implor ajutorul!

gravidute si mamici, va implor ajutorul! | Autor: dorothy2009

Link direct la acest mesaj

sunt cam veche pe aceasta pagina, insa tot imi uti userul si parola, deci mi-am facut un cont nou:D
deci sa incep de la inceput! imi doresc mult un bebe :D
duminica trecuta,seara, adica in 8 martie, am fost cu perechea mea, si nu ne-am protejat deloc. eu, avand ciclul la 24 zile regulat, ultimul avandu-l in 27 februarie prima zi, am calculat pe desprcopii.com ca ovulatia era in ziua de 9 martie, deci exact in ziua de dupa dragoste neprotejata. intrebarile mele sunt multimple!in cat timp se fecundeaza ovulul? in cate zile are loc implantarea, "nidarea" sau ce termen mai mare? am citit pe net in diverse articole , cand se impalnteaza in uter dupa apr 7 zile, se simte un pic de sangerare. asta e asa? pt ca , calculand 7 zile de la 9 martie cand aveam ovulatie, e 16 martie, adica ieri, si ieri dimineata chiar ca am avut pete de sange de culoare inchisa. ovulatia am banuit si eu ca urmeaza sa aiba loc luni, pentru ca duminica seara lichidul "feminin" era clara, extra lipicioasa, incolora, transparenta, asa cum citeam ca este in timpul ovulatiei. am facut deja teste peste teste, dar tot negativ arata. cred ca e prea devreme. imi spuneti va rog avand datele mele, cam cand as putea eu sa fac un test de sarcina, ca el sa fie precisa si concludenta!? urmatorul ciclu trebuie sa-mi vina pe luni 23 martie, dar sper sa nu-mi vina! puteti sa ma corectati daca am gresit ceva la calcule? ajutati-ma va rog!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Salut dorothy2009

Si eu sunt din Satu Mare...

In legatura cu intrebarile tale...tot ce ai scris este teoretic valabil.eu pot sa iti spun din experinta mea care am incercat sa am un bebe timp de un an.faptul ca ai avut mucusul cervical mai abundent in perioada aceea nu inseamna neaparat ca ai si ovulat.apoi,dupa ovulatie si dupa o posibila fecundare la nidare posibil sa apara cativa picuri de sange.mie nu mi s-a intamplat...test de sarcina scrie ca poti sa-l faci dupa 7 zile de la ovulatie.eu nu mi-am facut atunci ca nu vroiam sa mai vad unul negaiv mi-am facut la o zi de intarziere a ciclului si a iesit pozitiv la 2-3 minute.

eu zic sa lasi la o parte stresul si sa te relaxezi! daca esti insarcinata mai sunt cateva zile si vei afla.daca nu, mai inrecati si luna viitoare...din proprie experinta iti spun: relaxeaza-te! si eu am inceput cu teste de ovulatie, cu monitorizari, cu mult stres...si nu am avut nici un rezultat...in luna cand nu credeam ca voi ramane (chiar ii spunam unei prietene care m-a anuntat ca este insarcinata ca eu luna asta am scapat-o, ca sotul mi-a fost racit si nu prea am prestat) atunci am ramas...deci, lasa calculele si datele...ca daca bebe este deja in burtica nu ii face bine stresul tau...si nici tie nu iti face.

iti doresc sa fie asa cum vrei tu, adica BEBE ...

in alta ordine de idei te invit aici sa discuti si cu celelalte satmarence.

sa ne tii la curent!

aa, da, scrie repede 10 mesaje ca sa scapi de moderare si sa iti vedem mesajele in timp real.


Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Pai draga mea poti sa-ti faci testul si azi.ca sa fii mai sigura mai stai 2-3 zile.si fii relaxata.noi am incercat 5 luni pana....ne-a iesit.si ne apucase disperarea si frustrarea dar un cuplu perfect sanatos ramane ...gravid in maxim 1 an jumate.asa ca HAVE FUN TRYING daca nu v-a iesit inca.e foarte important sa fiti cat mai relaxati.poate sa plecati undeva singurei.
Sa ne tii la curent!

Gabrilici in 27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

si inca ceva:asteapta pana sa citesti rezultatul ceva mai mult decat se specifica pe cutie.si daca apare si cea de-a doua liniuta (oricat de palida ar fi),nu mai incape indoiala..esti gravi!
Iti tin pumnii!

Gabrilici in 27 saptamani

Mergi la inceput