Copii din 1995-1998(29)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mihaela,tare frumos mai descri cum e acolo...asa este,cu cat sunteti mai aproape de cercul polar,cu atat se manifesta fenomenele acelea uimitoare de care povestesti.Sora mea,cea care naviga,imi povestea uimirea ei,cand a mers prima data in Alaska si erau in zona aceea unde nu e noapte in perioada respectiva...Si acum vreo doua zile,ma dadeam pe alt forum interesant,unde este un subiect in care userii pun poze cu locurile pe unde au fost...si erau cateva fotografii cu noptile albe din Sankt Petersburg.Deci inteleg ca la voi inca este primavara,primavara...ca aici,sti si tu,din cizme sari direct in sandale,nu mai este loc de pantofi...

Mihaela umflatel...nu am ce face,mi-s legata de maini si de picioare.Chiar daca merg asa cum spui tu,e fara folos...povestea e tare lunga...oricum o dau,oricum o iau tot nu-i bine.Daca merg sa fac scandal,se razbuna pe Alex,daca o las asa...uite la ce sa ajunge...oricum ea face acum toate astea din cauza ca are impresia ca eu si Marius avem ceva contra ei,de aia nu l-am lasat(asa spune ea)pe Alexandru la olimpiada de matematica si ca Alex special s-a imbolnavit(asa a spus) ca sa nu participe la olimpiada.Ce sa-ti mai zic?Nu sunt decat doua optiuni:ori merg si fac un scandal monstru,ori o las asa...in ambele situatii tot ala e rezultatul,sufera Alex.Si din doua suferinte,ultima varianta e cea mai avantajoasa.Si oricum Alex nu-i usa de biserica,comenteaza la greu si sunt ferm convinsa ca s-a luat cu ea in gura de a aduso in stare sa-l ameninte cu corijenta...oricum ar fi,asa ceva nu se face...nu ca Alex e copilul meu,vezi Doamne!,insa ea a avut o rabufnire pe toata clasa,acum doua saptamani,le-a dat extemporal unde nota cea mai mare a fost 6,pentru ca parintii au indraznit sa o invite la sedinta cu parintii,fiind nemultumiti de ea.No comment!

Agho,saru-mana!Nah,bravo Anei...ambitioasa!

Fetelor,bafta maxima copilutilor pentru maine la Cangur!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

azi am avut intalnirea de luna cu coordonatoarea lui mihaitza,per ansmablu lucrurile stau bine,progreseaza destul de repede,avem probleme mai mari cu hiperactivitatea si verbalizarea....adica stie foarte multe lucruri,insa din cauza lipsei de atentie si a faptului ca nu se concentreaza,nu putem obtine rezultate si mai bune.......si medicamente nu vreau sa ii mai dau sub nici o forma,trebuie sa rezolvam cumva problema asta prin terapie...noi in week-end,vrem sa mergem cu mihaitza la manastirea frasinei in valcea,sper ca vremea sa tina cu noi..
ana68,eu o tin pe a mea..cred ca ar trebui sa faceti ceva la nivel de clasa...nu-i normal ca un om,sa faca ce vrea din altii douazeci si ceva....multa bafta si nervi de otel....


MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Despre noi,aici!
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Of,Mihaela umflatel...nu stiu ce sa zic,la nivel de clasa s-a incercat abordarea profei la sedinta cu parintii,insa a binevoit sa nu se prezinte la sedinta.Undeva exista o solutie...vom vedea....

Eu va doresc drum bun la Valcea,sa tina vremea cu voi asa cum iti doresti si sa reusiti ce v-ati propus sa realizati acolo...


Mihaela,am dat cautare cu numele meu...sti vorba americanului?You can run,but you can't hide...cam asa sade treaba cu netul....mi-am gasit postari prin locuri prin care n-am mai dat de vreo 5 ani....brrrr!

No,sa aveti o noapte buna...maine e vineri...uraaaaaaaaaa!!!!!!!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Azi e vineri daaa si am scos si eu nasul p-aici.
De citit va citesc neata la cafea de scris mai greu ca sunt mereu interferente cu tero sau cu magazinul dar nu ma plang,ca mi-am croit viata cum imi place.

Aseara am adormit cu gandul la descrierea facuta de Mihaela_s

Ano eu merg tot pe ideea de razboi lansata de 007(nah ca nu ti-am mai zis umflatel)pt ca cu vb buna tot face pe nebuna,asa ca macar sa-i zici si tu ce ai de zis si sa stii ca te-ai racorit si ti-ai aparat gorobetele.

Mqqm nu mai dai si pe la noi sa ne zici ce face samburelul din burtica?!

Agho sa va ocoleasca virozele maica ca e de rau noi de 4 sapt o tragem si nu mai scapam.

Maro puschea pe limba cu pizza ta ca vreau sa slabesc si mai corupt si am mancat si eu dar numai din cauza ta ,daaa?!

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Andra, ai ratat plecarea lui mQQm in Rep. Dominicana?!...Pe-acolo se plimba cu burticutza in vacanta.
Ofofof! Nu stiu ce sa zic de viroze. Azi dimineata, fi-miu s-a vaitat ca-l doare gatul, capul...Am verificat si temperatura. M-am dus la farmacie sa-i iau si niste pastile d egata ca data trecuta le-a terminat. Are gatul mai rosu, imi zicea ca-l dor amigdalele. Mai ramasese niste Pen.V si i-am dat si asta plus nurofen. Dupa 2 ore tot se vaita ca-l doare capul, ca se simte rau. Daca tot asa se simte si-acum, va ramane azi acasa. Pot sa-l bomban dar degeaba acum. Are prostul obicei de-a dormi cu fereastra deschisa, balconul e inchis, insa nu e perfect izolat. E posibil ca si din cauza asta sa-i fie rau. Nu stiu.
Anutza e la concursul de mate-cangurul.

Ana,Ana, ce sa-ti mai spun? Tu stii cel mai bn. ce treb sa faci. Si cred si eu ca Alex e posibil sa se descurce bn si fara tine. Poate ca d-na pune presiune pe el fiindca practic e singurul copil cu care se poate evidentia la concursuri si-asa apare si dumneaei cu rezultate bune la inspectorat, nu?!..."Ca toate drumurile duc la Roma", nu?...
Noi am retras-o pe fetita de la proiectul cu Fr., cu corul, ( pricepi tu). Participa la repetitii, insa nu va mai face si calatoria respectiva. Am avut mai multe motive (nu pot sa le expun aici), sigur ca motivele personale au predominat, insa d-na de la cor plus una din organizatoare au fost ff nemultumite. Oricat a incercat sotul sa le lamureasca, ele - nu si nu. In final n-au avut incotro si-au trebuit s-accepte si gata. Inteleg ca e neplacut sa ti se retraga un copil, insa nu treb sa faci un capat de tara din asta. Intotdeauna se gasesc solutii. Dar a fost sotul si-a discutat. Anutza era asa dragutza ca se gandea ca daca o vor intreba si pe ea despre motive etc. ce sa spuna. Si i-am zis ca sa le spuna d-lor sa discute cu parintii daca au intrebari. Dar n-a fost cazul.


Mihaela770, ce frumos ca mergeti la Frasinei! Sa va asculte DD rugaciunile si sa va implineasca dorinta cea mai mare, insanatosirea lui Mihaita! Chiar ma bucur din tot sufletul ca mergeti acolo. Sotul meu e foarte atras de aceasta manastire. In toamna am trecut si noi pe-acolo, dar numai baietii (adica el cu un amic)au putut merge la biserica de sus, din manastire. Noi am asteptat la cea de la intrare ca sa zic asa. E bn sa mergeti acolo la Sf. Maslu.Drum bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Miha 007,sa va fie cu folos drumul ce vreti sa-l faceti .
Ce bine ca Mihaita progreseaza .Inconjurat de dragoste si incredere plus terapie va fi din ce in ce mai bine .

Andra,pledez vinovat .Ce bine cand mai stai cu noi la sueta

Miha ,ce frumos se vad lucrurile prin ochii tai .

Agho,cum mah sa doarma cu geamul deschis pe vremea asta ? Acu 2 nopti au fost 0*

Ana ,Agho e foarte greu sa fii zilele astea parinte in romania .Stiu ca am mai spus-o ,dar din pacate lucrurile se mentin asa si chiar tind s-o ia si mai razna .Putreziciunea si coruptia din intreaga societate se proiecteaza in tot sistemul de stat . Lucrurile astea le-am constatat nu de acum ,dar tare greu e cand propriul tau copil e prins la mijloc .Cei care mai fac cate ceva , care se implica , n-o fac pt copii o fac pt a obtine performanta cu orice pret si pt interesul lor (salariu de merit ,afirmare ...) .De ce credeti ca se supara atat de tare cand copii lipsiti practic de motivatie reala nu mai doresc? Ceilalti ,se fac [] ca fac si asta se intampla din gros in tot sistemul .Isi permit sa santajeze cu notele si mediile pt ca viitorul copiilor nostri e in mainile lor .Pai daca le dai toate parghiile si nu exista dram de control ,te mai miri ca lucrurile stau asa ? In tara coruptiei cu staif ? A lua in calcul la intrarea la liceu , notele date astfel (daca te prezinti la pregatire ,daca te prezinti la olimpiada , daca ...)e curata ....,plus presiunea asupra copiilor ,ca sa intri la clasa de mate info trebuie sa ai media 10 la religie ,civica ,desen,muzica ,..
Dna ministru recunoaste ca notele la tezele cu sub unic nu reflecta realitatea si e gata sa renunte la ele in favoarea admiterii ,in ce mod reflecta realitatea celelalte note obtinute la clasa ,care atarna 50% ,nu mai conteaza ...
Zilele astea trece prin durerile facerii noua lege ,la inceputul lui aprilie va aparea proiectul de lege supus dezbaterii publice .
Sunt curioasa cati parinti care trec prin tot rahatul asta care ne transforma copii in niste descurcarei/frustati/yes-men stiu asta sau se vor face auziti ?
Acu 5 ani a tinut cont in cele din urma de vocea parintilor si a renuntat la a trimite obligatoriu la 6 ani la scoala ,lasand la latitudinea parintilor.




The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Buna fetelor!

Va citesc, ma bucur cu voi, ma enervez sau ma intristez cu voi, dar nu apuc sa scriu…

Am avut musafirii acum o saptamana, si ne-am simtit bine cu totii, desi n-a iesit chiar cum vroiam, din motive de vreme. Nici n-am terminat de maturat in curtea din spate, unde speram sa putem sta cu musafirii la aer, ca a venit furtuna, cu rafale de ploaie torentiala. Si-a tinut-o asa toata ziua, ba a mai continuat si duminica, cu mici pauze. Acum, eu nu ma plang de ploaie, ci de faptul ca mi-a stricat vremea planurile. In fine, am mai imbatrinit un an… Al meu sot a declarat luna martie ca fiind luna mea.

In rest, totul pare a decurge normal. Interviul meu de-acum vreo luna a avut o urmare – verificarea referintelor, dar de-atunci nu s-a mai intamplat nimic. N-am primit nici un raspuns, nici da, nici ba… Dar la servici s-a intors sefa “buna” si parca am mai mult elan, zilele sunt pline, si nu mai simt aceeasi nevoie acuta de schimbare. Deocamdata. Poate si pentru ca am avut si cativa clienti la cabinet, si unul din clienti vrea sa ma recomande unei prietene… Mai am de pus la punct website-ul, si totul va fi la zi.

Daniel parca nu arata atata interes pentru scoala pe cat imi doresc eu. Termina repede temele, e primul lucru pe care-l face cand vine de la scoala, dar nu citeste mai nimic suplimentar, nu repeta din urma . Exceptand diverse romane de la biblioteca. Iar sa ceara ajutor lui taica-sau, doar impins de mine. Si totusi, a recunoscut ca-i e util ajutorul, caci la prima tema la IT a avut vreo 5 greseli, in timp ce la a doua a avut numai una.
Acum numara zilele pana la vacanta.Inca doua saptamani.

Apropos de discutia cu emigratul… E mult mai simplu cand unul din soti merge avand asigurat locul de munca. Adaptarea se face infinit mai usor, caci nu mai ai teama zilei de maine si partenerul/a se poate concentra pe copii, studiul limbii etc.

Va las acum, caci Mihai ma tot intrerupe . Mereu are ceva de spus sau de aratat, si acum face niste exercitii la mate si tot cere confirmarea ca a facut bine. Pe cele de engleza le-a terminat, dar tot asa, cu intrebari si confirmari. Stie, dar vrea atentie, deh.

Va pe toate si va doresc sanatate multa si un weekend placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Toti vor atentie Vic sa vezi cum e la mine,trag ba de mana ba de cot,mi se urca in brate de vorbit, ce sa spun Mariei ii turuie gura nonstop iar de Robert scap numa' cand pleaca pe undeva

La multi ani cu intarziere si imi pare rau ca nu ti-ai putut serba ziua cum ai vrut!

Marooo sa nu vb de sistemul de invatamant ca ma apuca toti dracii,e prost si gaunos precum sunt si majoritatea care fac parte din el.


Agho n-am ratat-o ca v-am zis ca citesc zi de zi numa' ca jumatea mea de neuron care adesea e impartita intre casa,magazin si spital mai da si rateuri uneori.
In cel priveste pe musiu tantum verde si paracetamol sinus si geamu inchis,parca-l vad pe Robert ca si al meu are veleitati de macho man dar ii tai din aripi,fiindca de se imbolnaveste tot pe capul meu pica.

Cam atat ,va pup si va doresc un weekend minunat.


Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fetelor, dragelor...noi plecam maine dimineata spre Ro...adica eu, Ovi si Silvia. Diana ramane aici la prietenii nostri...
Din pacate socrul meu s-a stins azi noapte.

Va pup cu drag, aveti grija de voi.


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Dumnezeule Mihaela imi pare foarte rau,ce sa zic nu mai stiu ce sa zic,am citit "plecam spre Romania" si m-am bucurat,am citit restul si mi-au pierit cuvintele,ai crede ca de 41 de zile de cand vizitez Terapia Intensiva m-am obisnuit,insa nu cred ca te poti obisnui vreodata cu pierderea celor dragi.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput