Cauzele opririi din ev.a sarcinii -3

Cauzele opririi din ev.a sarcinii -3 | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj

Cap 1 Cap 2

Posibile cauze ale avortului spontan:
Insuficienta Luteala(lipsa corp galben)informatii
Tuseul vaginal(control bimanual)????www.nelsonginecologia.med.br/gynpalpation_engl.htm" target="_blank"> informatii
Ecografia????? informatii
Mutatie genetica care da tromboza placentei MTHFR (c677T-A1298C) Ce tb facut? Se urmareste in sarcina nivelul homocisteinei si dc ac creste se ia heparina.Informatie data de LilianaFi
........


Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania


Au descoperit cauza opririi din evolutie a lui bb,
acum optimiste

Mcrissa MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 11 si 15 s)



Profa MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.
4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarc.sub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic
Rezultatul buletinului de analiza aici


Miki-miki APCR (reactia la proteina C Activata)=102 (val normale <=120 Asteapta rez la Mutatia fact V Leiden (1 sarcina oprita din ev la 8 sapt)


Danny1 MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip homozigot Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu. 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.











Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

am pierdut si eu sarcina acum 2 zile.am avut sangerari insa nu abundente dar nivelul de BHCG a aratat ca s-a oprit din evolutie.de la 214 a scazut la 167.sangerari am avut doar 2 zile insa nu cantitative.sunt asa dezamagita ca nu ma asteptam.si nu am avut nici dureri nici inainte si nici dupa.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Adriana imi pare f rau

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI
BEBE 2


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=3" target="_blank">poze in concurs Anca1 si Anca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

anca, merci.nu am apucat sa intru dincolo sa va spun.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

cate saptamani aveai?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI
BEBE 2


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=3" target="_blank">poze in concurs Anca1 si Anca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

dupa primul BHCG 4 saptamani.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

at sarcina o sa se elimine singura si nu o sa ai nevoie de chiuretaj

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI
BEBE 2


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=3" target="_blank">poze in concurs Anca1 si Anca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

stiu, anca.am vb cu doctorul.deja s-a eliminat.nu mai am sangerari.au fost numai 2 zile dar nu mult, ca la menstruatie, dar nici ca la insemnare.
problema e ca el mi-a explicat mie ceva ca daca e sa fie avort spontan(nu stiu cat am inteles eu) ca a fost ovulatia cu menstruatia la un loc.adica sa cred ca asta a fost si CM si sa-l ia drept bun?sau trebuie sa-mi vina si ciclu?

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu la taoate trei avorturile menstruale am avut asta ca CM si urmatorul a venit un pic intarziat ,adica vreo 5 zile asa

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI
BEBE 2


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=3" target="_blank">poze in concurs Anca1 si Anca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

nastasie,imi pare tare rau...sunt exact in aceeasi situatie,luni am avut bhcg 88,iar miercuri 26...azi o sa merg sa vorbesc cu dr.Nu cred ca e cazul de chiuretaj,vreau numai sa-l intreb daca trebuie sa fac vreo pauza inainte de a incepe o noua stimulare.Voi stiti ceva in sensul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

anca, pai eu am avut ultimul CM pe 26 ianuarie, deci trebuie sa astept pe 26 martie?sau cum?
profa, eu l-am intrebat pe dr cand putem sa ne "apuca de lucru" si a zis ca luna urmatoare e ok.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput