Cauzele opririi din ev.a sarcinii -3

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:


intr-un final, miki, m-am lamurit si eu cum e cu literele alea.da, nu au importanta.si eu, care credeam ca sunt speciala... .nu fi suparici.ca daca nu mi-ar ajunge mutatiile mele, as mai cumpara si de ale tale.dar, deocamdata, numai la astea le pot face fata.
cris81, nu te pot ajuta.nu cunosc.
profa, 5 mg a zis sa iau.mi se pare cam putin, ca am impresia ca atat are o tableta.si eu am luat la ultima sarcina, dar nu a ajutat.recomadarile sunt ale geneticianului.
fetelor, am vb cu o prietena in anglia.ginecologul ei a spus despre acid ca tre luat inainte cu 6 luni(ca si geneticianul meu).asta e.ca ajuta bebele.diseara am intalnirea cu ginecologul.sper sa nu ma dezamageasca.sa fie atata de buna pe cat se zice.oricum, luna viit, dupa salar(ca luna asta sunt terminata cu atatea facturi la medici,)o sa mai consult parerea unui alt medic.
mcrissa,multumim mult pt listuta.ca de ieri, uitasi diagnosticul si acu nu stiam ce am de invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

asa ca mcrissa, linkul meu ramane pe altadata ca nu am buletinul la mine(la birou)acu.doar de aia e servici, ca sa vb pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Danny eu fac lista nu Mcrissa. Nici o pb, pana deseara nici eu nu mai intru.

Intrebare pt "Trombofile", toate ati avut sarcini oprite din evolutie? Adica ati constatat la ecograf , fara nici un simptom ca ceva nu este in neregula?

LilianaFi te asteptam si pe tine cu datele




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Danny e bine acid folic de 5 mg, mai mult nu se da. (in farmacii exista si de 1 mg). Tratamentul ti-l stabileste hematologul, nu geneticianul sau ginecologul.
Eu ma duc azi la med de fam sa iau o trimitere pt hematolog, parca vad ca nu a auzit de APCR-ul meu sau de F V Leiden.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante in unele conditii patologice speciale din Medicina Interna (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

miki,.e vineri si neuronii mei is in concediu de ieri.
sarcinile mele s-au oprit din evolutie.ciudat ultima, dupa ce seara ii vazusem inimioara batand.dar, asta e diagnosticul.am sangerat, aveam dureri puternice de burta.mai ales la ultima....dezastru.si nu exagerez.ginecoloaga mea zice ca-s echilibrata si am un prag psihic de suportabilitate a durerii mare.dar nu stiu de ce asa a fost.poate pt era totusi bine fixat.pt ca durere era in acea parte a uterului unde era sarcina.am crezut ca-mi perforeaza uteru.in fine.la prima nu am avut nimic pana la mom cand a aparut un cheag, apoi sangerarea s-a oprit, dar a reaparut dupa cateva ore cu durere mai mare.pe cand am ajuns la spital era gata.
fetelor, stie cineva daca aceste mutatii pot fi raspunzatoare de buna fixare a sarcinii?adica influenteaza?ca ultima sarcina f aproape de col se fixase.ceea ce nu e ok.him?



mami de




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante in unele conditii patologice speciale din Medicina Interna (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )


miki unul din cele mai importante articole pe care le-am citit pana acum.mi-a raspuns multor intrebari din cauza carora nu dormeam noaptea.nu stiam cand trebuie oprit tratamentul, daca se continua dupa nastere, care sunt riscurile tratmentului...

simptome au fost unele:dureri foarte mari de picioare, pe care le am si acum (trec in zilele in care iau aspenter), sangerari usoare toata sarcina, dureri de burta, imi curgea sange din nas...acum nu imi mai amintesc si altele.

danny nu cred sa aiba legatura cu fixarea sarcinii, dar am citit ca lipsa lui B12(vitamina pe care ne-o mananca MTHFR) duce le cicluri anovulatorii.





Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

vad ca azi sunt dusa pe campii.ignorati povestirea de mai sus, ca era pt clubul trombo, nu pt clubul MTHFR.batranete, haina grea.


mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

ce ciudat...pai ca si tine, mcrissa am avut si eu:sangerare usoara in sarcina pana dupa luna 3, la ultima chiar de la inceput,de nas,dureri de burta.iar durerile de picioare....da, dar eu le puneam pe seama altor probleme.ziceam ca lipsa de magneziu, etc.acu ma apuc de scris romanul sarcinilor mele pt doct ca vad ca se ingroasa gluma.mcrissa,mie inaintea avortului, dimineata, imi curgea sange din nas.de ambele ori.apoi dupa-masa se declansa sangerarea mare.la tine cum a fost?desi eu nu sangerez.de 2 ori in copilarie:o data din cauza oboselii excesive, 2 habar n-am.


mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

danny la mine cand imi curgea sange din nas sarcina era deja oprita in evolutie, dar nu stiam inca,asta la ambele sarcini(in afara sarcinii nu imi curge sange din nas).durerile de picioare le puneam pe seama lipsei de calciu, dar era de la circulatie.
miki eu la ecograf am constatat ca sarcina era oprita in evolutie, dar m-am dus cu inima cat puricele la eco pentru ca imi trecuse brusc greata si imi era asa de teama...

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput