Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(92)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Novus, eu beau apa minerala si bebita nu protesteaza. Noi nu prea avem dureri de burta, dar in schimb se vomita la greu. Doarme cate 6 ore, se trezeste lesinata de foame si mananca o ora jumate, dupa care uneori vomita, ca nu e atata loc in stomac pe cat ii e ei de foame

Si vomita cu simt de raspundere, cu jet. E smechera gagica, nimereste direct la mine pe tricou si ea ramane curata. Is un pic ingrijorata ca vomita asa de des, pe net zice ca e normal cand mananca prea mult, dar ieri seara a mancart, a vomitat, iar a mancat, iar a vomitat si la final a mancat din nou :) Bine ca are mami lapte... Am citit despre stenoza pilorica (care poate fi o cauza grava a vomitatului), dar se pare ca la boala asta, bebele vomita la un timp dupa masa. Ori la noi e instantaneu, a terminat de halit, se uita la mine si face oac. Mai cercetez

Raportez ca am papat ceapa, usturoi si hrean cu raceala asta, bebita a fost draguta si n-a protestat nici la astea. Ba cu ceapa v-am zis, e chiar mai bun laptele care miroase a ceapa.

Eu sunt terci de racita, nu mai pot. Ma dor amigdalele, ma doare gatul cand vorbesc (de-aia scriu pe forum de va capiez pe voi), am ganglionii de pe gat umflati. Bine ca nu ma mai doare capul de la sinuzita, a trecut azi-noapte la un moment dat.

Ieri am bagat picioarele intr-un lighean cu apa fierbinte, a fost tare bine. Am baut vreun kil de suc de grapefruit, ceai, am papat miere, mi-am pus comprese cu apa cu spirt la gat, apoi fular. Am si un fes sexos pe cap. Ce mai, sunt naspa rau.

In speranta unei vieti mai bune
va pup cu respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raaluca

SIMINA, multumesc!

Daca conopida e congelata sigur scrie pa ambalaj cat trebuie fiarta. Atentie sa fie la foc mic, ca de aia se zdrobeste.

Uite aici cum arata un sufle de conopida http://andreea-rayan-badran.blogspot.com/2009/03/sufle-de-conopida-sau-cum-sa-gatesti-ca.html
Apetisant, nu?

Oricum e bun si spanacul ca de acum o sa ai nevoie de fier.
Pofta buna!


37+ Lena

ce bine arata!! Eu am conopida congelata de mama , deci este semi-fiarta.....o sa-mi fac singura!!

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Buna dimineata burtici si mamici!


Aici e o zi atat de frumoasa..mai rar. Ma tenteaza o plimbare scurta si cules de urzici...

Kea ma gandeam la tine aseara si ti-am tinut pumnii sa primesti vesti linistitoare de la eco. Poate ca e nevoie de ceva timp ca situatia sa se echilibreze dar daca continui cu hidratarea, odihna si multa grija sunt sigura ca totul va fi ok!
La mine cantitatea de lichid e buna...niciodata nu a fost problema...in schimb placenta e batranica si pe alocuri calcifiata. Sper sa isi faca treaba cat ma bine si in conditille date si sa treaca cu bine saptamanile ramase!
Aveti grija de voi!


PS. Si la mine peste e in meniu astazi, dar eu din cauza fierii nu pot cu mujdei....


Manu 36 Radu

Unde este dragoste, acolo este pace, unde este pace, acolo este binecuvāntare, unde este binecuvāntare, acolo este Dumnezeu, iar unde este Dumnezeu, nimic nu lipse#351;te.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Neatza, ca am prins si noi un moment mai liber...

intrebari pt mamici care alapteaza si care au bebei un pic mai mari :
1. cit de des au scaun daca ii alaptati exclusiv? sau cit de des e normal sa aiba scaun?
2. exista vreun puseu de crestere la virsta de aprox o saptamina?
3. daca ii alaptati exclusiv si au momente cind cer de mincare la ....jumatate de ora dupa ce au terminat de supt, le dati?

multam fain - nu am timp sa caut pe net...

va pup, va urez sarcini usoare in continuare, nasteri si mai usoare, bebei sanatosi si mincaciosi si "lapte-n tzitzi", ca in "Capra cu 3 iezi" a lui Creanga...

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Buna dimineata!Cine ne aduce ghiocei azi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

M-am trezit de dimineata cu o durere crunta de spate, care se ducea usor pe picioare. Contractii nu am avut dar....nu e timpul trecut. Am 37 de saptamani, o fi vreun semn ca fetita mea vrea sa vina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Pisigri
1. La bebii alaptati exclusiv este normala orice frecventa a scaunului. De la o data la trei zile sau si mai mult la de zece ori pe zi. Galusca mea face des.

2. Nu stiu, dar cred ca puseele de crestere variaza de la un bebe la altul. A mea a crescut constant foarte mult (1,300 de la minimul din maternitate), dar s-a nascut cu 2,800.

3. Da, eu o alaptez la cerere, cand vrea, ii dau, cand doarme, nu o trezesc sa o hranesc la ora fixa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Citat:
citat din mesajul lui shasa

Buna dimineata fetelor! Astazi sunt mai matinala din cauza unor dureri de spate.
In primul rand vreau sa multumesc tuturor fetelor care s-au gandit la mine si mi-au trimis un gand bun pentru eco de ieri. A fost un succes totalBebe Petru are deja 3 kg. Masuratoarea oscioarelor corespunde varstei dupa UM in schimb greutatea este cu 2 saptamani in avans, deci va fi grasunel vai de fundu' meu si la propriu si la figurat....ca stiu pe unde iese Mi-a spus ca bebe este gata sa iasa oricand dar la fel de bine poate sa stea ca si ceilalti pana la 42 de saptamani, depinde cat de indaratnic va fi colul. Dupa cum arata bebe, este gata de nastere in orice clipa insa dupa cum arata colul....mai am ceva de astptat. Am un soi de deja vu

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 36+


Felicitari ptr vestile bune de la dr si ptr bebe PETRU grasunel!Imi pare rau ptr durerea de spate si sper sa treaca repede!

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 36+ http://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Cine ma invata sa imi activez PM? Sau trebuie sa astept pana se fac cele 10 mesaje? Sunt total pe langa la capitolul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

INAPREDA

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 36+ http://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput