Viitorul tratamentelor de fertilitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RELICOCO spune:

Citat:
citat din mesajul lui danalya9

Buna fetele!eu am facut fiv in spania si nu am platit nimic,ca vad ca se vb de niste sume....exagerate,nu pot sa cred ca in romania inca nu s-a dat o lege pt asta,cred ca ar trebui si un ajutor pt femeile cu aceasta problema,eu sper ca toate cele care incearca FIV sa le mearga bine,doar cine trece prin asa ceva stie ce inseama sa iti doresti un,cand vezi atatia copii abandonati prin spitale si nu poti avea si tu unul

dalya
buna!crezi ca ma poti ajuta?sotul meu lucreaza in Spania iar eu aici!am facut analizele si ...se pare ca voi ajunge la FIV!prof.doc.Bogdan Marinescu mi-a zis ca in Spania e gratis si nici nu trebuie sa vin cu donatoarea de mana!am inteles ca trebuier sa ma treaca sotul pe asigurarea lui!dar ce trebuie sa fac pas cu pas?multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinax spune:

eu am avut trompele infundate fara sa stiu si am umblat pe la 4 doctori si nici unu nu mia dat un diagnostic fix pana am ajuns la docroru sam din iasi de la profesmed care mia rezolvat totul printro interventie chirurgicala jos si antibiotice fara taiere pe burta sau semne eu il recomand la toata lumea daca vreti sa ma contactati cristina_kety@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

buna fetelor!sunt casatorita de 12 ani si nu am Cauza este trompele:am hidrosalpinx bilateral,ovare micropolichistice si un ufibrom uterin nu mai stiu ce sa ma fac.Dr.Predoi mi-a propus sa-mi scoata trompele pt ca nu am sanse cu aceste trompe.Fara aceasta operatie nu pot face nici FIV din cauza hidrosalpinxului.Cunoasteti cumva o altfel de procedura,sau naturista?de ex tratamentul dr Vasile Andritoiu(apiterapeut) este bun de ceva?ce ma sfatuiti sa fac sa ma operez sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Cristinax iti doresc multa bafta sa iti fi reolvat problemele dr Sam.
Sper sa fii una din norocoase si sa ramai insarcinata.Stiu ca are rezultate in acest sens...

Din pacate eu nu ma numar printre norocoase...El aplica aceeasi metoda la toata lumea,asta m-a deranjat,si eu indemnata de faptul ca a avut rezultate am mers si eu pe mana lui...
Ce face el e o verificare a trompelor fara substanta de contrast si raze sau ecograf,are un dispozitiv conceput cu un furtun,seringa si nu mai stiu ce si iti spune vezi aici trece mai greu,sau nu vrea sa treaca si apoi te trece pe instilatii.

Apoi urmatoare procedura e ca un chiretaj,daca as fi stiut atunci nu as fi facut-o ,eram disperata sa am un bebe si atunci as fi facut orice fara sa ma interesez inainte.Ti se face anestezie in vena si te curata practic pe uter,cica posibil sa fie sarcini de care nu ai stiut si le-ai pierdut si poate de asta nu se prinde o alta sarcina...

Medicina asta care o practica el e mai mult cu presupusul...nu se stie nimic concret ca de ex la HSG sau la histeroscopie.M-am chinuit degeaba,imi aduc aminte cu tristete pt ca a fost un pic dureros plus dezamagirea imensa ca imi facusem mari sperante ca voi reusi sa raman insarcinata dupa tot acest chin...
Ce sa mai zic...o groaza de bani cheltuiti aiurea,numai prima data cand m-am dus si mi-a facut ecograf,acea verificare a trompelor,interventia aia ca un chiuretaj care era gata in 10 min am dat 800 ron acum 2 ani si cateva luni plus multe alte milioane la instilatii,ecograf,inseminari....si toti banii astia fara vreo chitanta macar o singura data....
Am vazut acum postul tau si nu m-am putut abtine.Parerea mea e sa se asigure cum trebuie daca e cazul sau nu sa intervina cu instilatii,chiuretaje...Nu mai zic de inseminari facute fara prelucrarea spermei si fara monitorizarea ecografica a ovulatiei,faceam test de ovulatie si mergeam la inseminare...numai amagiri...Fiecare pacient e diferit ,nu poti aplica aceeasi tehnica pe fiecare pacient in parte...
Este vorba de dr Sam de la clinica Profesmed,de langa spitalul Sf Spiridon Iasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

Draga lumynytas81,sa inteleg ca mergi la Medlife?Daca da,mergi totusi la dr.Albu Dragos.Daca citesti la FIV dr.Albu Dragos,ai sa vezi ce analize ne-a dat si ce prostie am facut ca am facut 3 fiv-uri prin alte parti si de fapt nu-mi dadeau nici o analiza mai stralucita.Eu am 2 mutatii genetice la trombofilii,abia anul asta am descoperit si incerc de 6 ani sa fac copil,am o trompa care s-a reinfundat,sotul are teratozoospermie usoara si o infectie cu enterococ,tot abia anul asta am aflat,pana acum ii spuneau ca-i f buna spermograma si ca nu trebuie facuta spemocultura.Imi cer scuze ca am fost cam dezorganizata in exprimare,sper sa intelegi,dar sunt f furioasa si as vrea sa nu mai treaca nimeni prin ce-am trecut noi.iti urez mult succes.Noi ne pregatim de fiv 4 dupa ce va disparea infectia de la sot.

VIITOARE MAMICA (1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008,2 fiv-uri nereusite la Budapesta oct. 2008, iulie 2009,ET nereusit oct 2009,1 fiv cu nereusit Giulesti iulie 2010)
Mutatia 675 4G heterozigota
Mutatia 844G heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica67 spune:

dragele mele , eu de foarte muuult timp nu am mai intrat pe aici...nu am mai avut timp !!!..am 44 ani ....si un bebe superb de 2 ani.....si asta datorita si tincturii Gynex - este un produs cu o multime de plante naturale , care la mine si la multe prietene a avut efect miraculos ! Eu l-am luat la recomandarea doctorului din ungaria...care spunea ca echilibreaza organismul feminin si masculin din multe puncte de vedere......regleaza menstruatia , energizeaza organismul, etc....ceea ce la virsta mea a fost fantastic !!!!! costa 100 lei sticluta de tinctura ! daca va intereseaza mai multe , va rog sa ma intrebati....va raspund cu mare drag....sper sa am timp :)))))
PS- trebuie sa CREDETI ca se va INTIMPLA MINUNEA ! si se INTIMPLA !!!
eu cred ca viitorul in sterilitate este tot NATURA MAMA -tincturile , produsele din plante naturale bio - ce regleaza organismul uman !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Angelica, de unde ai luat Gynex?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss83 spune:

pana la urma legea asta a intrat in vigoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Fetelor chiar nu am stiut unde este mai bine sa postez aceasta informatie.
Am gasit-o in Formula As: http://www.formula-as.ro/2012/1052/cititorii-multumesc-pentru-vindecari-70/datorita-d-nei-terapeut-adriana-vlad-am-reusit-sa-nasc-o-fetita-15969
Sper sa puteti deschide link-ul si macar pe unele dintre voi sa va ajute datele cuprinse in el.

Mergi la inceput